Tehotná mamička na dovolenke: Manuál pre cestovanie s bruškom

Barbora Daxner | 15. jún 2022
Tehotná mamička na dovolenke

Vyskočili vám na tehotenskom teste dve čiarky a teraz váhate, či kvôli tomu rušiť dovolenku? Ako sa cestuje s dieťatkom pod srdcom? Na čo si dať pozor?

Tehotenstvo nie je choroba. Ak robíte všetko s mierou, počúvate vlastné telo, svoju intuíciu a drobca vo svojom bruchu, a s ničím to nepreháňate, môžete športovať, sexovať, áno, aj cestovať. Záleží však na tom, ako.

Poznám viacero mamičiek, ktoré otehotneli práve počas cestovania a prvé mesiace strávili kočovaním na opačnej strane zemegule. Alebo také, ktoré chceli ešte pred narodením dieťatka rýchlo postíhať niektoré destinácie, pretože im bolo jasné, že dovolenkovú romantiku vo dvojici si tak skoro zase neužijú. A aj také, ktoré sa na poslednú chvíľu rozhodli vrátiť spoza veľkej mláky domov a rodiť na Slovensku. Aj tehotné ženy cestujú po svete. Každé tehotenstvo je úplne iné a každé vám dovolí niečo iné. 

S bruškom po svete

Keď som čakala malú nomádku a bola som vo štvrtom mesiaci, s tatom nomádom sme sa vybrali na akčný roadtrip po Toskánsku (každý druhý deň sme spali niekde inde), autom sme nabehali tisíce a nohami pochodili desiatky kilometrov. Mala som energie na rozdávanie, dokázala som sa od rána do večera túlať po krivolakých uličkách historických mestečiek a do neskorej noci si užívať talianske la dolce vita. Počas tohto tehotenstva veľa čase trávili na potulkách, keďže sme dočasne bývali v Banskej Štiavnici, strmé kopce mi nerobili problém.

No na druhej strane som si netrúfla letieť lietadlom. Áno, môže sa to, no ja som mala v úvode tehotenstva isté komplikácie a akosi som sa na lietanie necítila, radšej som zvolila dlhšie cesty autom. Bol to môj subjektívny pocit – ktorý je však zo všetkého najdôležitejší a určite ho treba počúvať. Mala som skôr problém s dlhou jazdou autom. Po dvoch hodinách už neviem čo so sebou,  je mi to vrcholne nepohodlné.

Sčítané a podčiarknuté – a asi vám nepoviem nič nové pod slnkom – v tehotenstve je to rovnaké ako pri všetkom ostatnom, čo sa materstva týka – robte len to, z čoho máte dobrý pocit.

Ak vám má cestovanie spôsobovať stres, obavy, radšej ostaňte doma a vyberte sa na výlet po Slovensku alebo jednoducho zvoľte alternatívu, na ktorú sa cítite. To, že vaša kamoška chodievala tehotná pomaly každý mesiac do Dubaja, neznamená, že je to univerzálny vzorec. Vášmu bábätku a vám možno oveľa viac prospeje predĺžený víkend v krásnej prírode Malej Fatry. Ak však vo vás cestovanie vyvoláva iba pozitívne asociácie a radosť, váš zdravotný stav vám to umožňuje a gynekológ vám dal zelenú – choďte smelo do toho! 

Na dovolenke s bruškom

Kedy je vhodný čas na cestovanie s bruškom?

Odborníci aj naše telo jednoznačne hovoria: druhý trimester. Má to svoju logiku – bábätko je už „uhniezdené” a má za sebou najcitlivejšie vývinové štádiá a veselo si v nás rastie, zväčša nás už prejdú ranné nevoľnosti, my máme odrazu o poznanie viac energie a ešte si nepripadáme také „nemotorné”. Druhý trimester, teda od 4. do 6. mesiaca, je nielen najpohodovejšie obdobie, ale aj najbezpečnejšie, napríklad z hľadiska cestovania lietadlom.

Za najrizikovejší sa, naopak, považuje prvý trimester. Mnohí lekári napríklad v tomto ranom štádiu tehotenstva vôbec neodporúčajú cestu lietadlom. Zmeny tlaku v kabíne počas vzletu a pristávania by mohli mať údajne negatívny dopad na vývoj vnútorných orgánov ešte nenarodeného dieťaťa. Ruku na srdce, koľké z nás však zistia, že sú tehotné, až keď sa tento trimester prehupne do svojej druhej polovice? A neraz to zistia práve na dovolenke.

Presne to sa stalo aj mojej kamarátke Ivanke, ktorá sa čoskoro stane dvojnásobnou mamičkou. „Úvod druhého tehotenstva som nechtiac zažila počas cestovania po Japonsku a Austrálii. Otehotnela som v Japonsku, a kým sme sa vrátili domov na Slovensko, bola som už v 7. týždni,” spomína. Ak sa vám náhodou stane, že ste išli na leteckú dovolenku a buď tam alebo po návrate z nej ste si našli dve čiarky na teste, neprepadajte hneď panike. 

Pravidlá prežitia tehotnej mamičky na palube 

Skúsená cestovateľka a dvojnásobná maminka Ivka cestovala a lietala pri prvom i druhom dieťatku, vo viacerých štádiách tehotenstva, prakticky od úplného začiatku až do 29. týždňa. „S prvou dcérkou Zuzkou v brušku som absolvovala päť spiatočných letov v rámci Európy a raz som letela do Azerbajdžanu. S druhým dieťatkom sme prežili spomínané Japonsko a Austráliu, výlet do Španielska s prestupom vo Švajčiarsku a nedávno som sa vrátila z Malty. Všetky lety som zvládla bez problémov, akurát sa snažím mať miesto vždy pri uličke, keďže musím chodiť stále na toaletu.”

Ivka však nenecháva nič na náhodu a každú takúto cestu vopred konzultuje so svojím gynekológom. „Treba si dávať pozor na bruško, keď je okolo vás tlačenica ľudí, ale to isté platí aj „na zemi”. Hlavne treba byť v pohode, piť veľa tekutín, hýbať sa a mať šťastie na let bez turbulencií,” vymenúva základné pravidlá, ktoré sa jej ako tehotnej osvedčili pri lietaní – v akomkoľvek štádiu. „Na posledný let som však potrebovala od lekára potvrdenie môjho zdravotného stavu a schopnosti letieť.

Väčšina leteckých spoločnosti vyžaduje toto potvrdenie, ak prekročíte 28. týždeň tehotenstva. Malo by byť v anglickom jazyku a nie staršie ako sedem dní,” upozorňuje Ivana. Pozor, sú aj také letecké spoločnosti, ktoré vôbec nedovoľujú tehotným ženám letieť v najvyššom štádiu tehotenstva, preto si pred kúpou letenky určite naštudujte prepravné podmienky! Berte tiež do úvahy, že tretí trimester môže byť pre cestovanie rizikový z hľadiska, že bábätká sa neraz vypýtajú na svet o niekoľko týždňov skôr. Asi sa vám nebude chcieť rodiť kdesi vo vzduchu nad Atlantikom, akokoľvek dobrodružnú povahu máte. Najmúdrejšie je riadiť sa odporúčaniami lekára a svojimi pocitmi. Ja ako budúca dvojnásobná mamička za seba hovorím, že posledný mesiac pred pôrodom určite nevytiahnem päty zo Slovenska.

Hlavne pohoda, tehuľky

Základné pravidlo – čo najmenej stresu a čo najviac pohody – platí aj pre cestovanie s bruškom. Ideálne je preto zvoliť takú destináciu, v ktorej sa budete cítiť príjemne aj s bruškom. To znamená žiadne teplotné extrémy, najmä v horúčavách môžete trpieť. Prvoradá je bezpečnosť, vaša i vášho bábätka, čiže odporúčame destinácie, kde sú vysoké hygienické štandardy, nevyžadujú sa žiadne špeciálne očkovania a nie je tam ani zaznamenaný výskyt infekčných a potenciálne nebezpečných ochorení. Teda štandardné turistické destinácie. Tropické juhoamerické pralesy, indický vidiek či subsaharskú Afriku skúste tentokrát oželieť. 

„Začiatok druhého tehotenstva som zažila v severnej Austrálii, kde bolo v tom období príšerne teplo, dokonca padali historické teplotné rekordy.  Cez deň štyridsiatky a v noci ručička na teplomeri neklesla pod 30 stupňov. Oceán bol horúci, v sprche tiekla len vlažná voda, navyše som bola precitlivená na pachy a všetko mi smrdelo. A aby toho nebolo málo, štipol ma akýsi neidentifikovateľný hmyz a skončila som v nemocnici... Jednoducho čistá radosť v ranom štádiu tehotenstva,” smeje sa dnes Ivka, no vtedy jej rozhodne do smiechu nebolo. Rozhodne platí – veci si zjednodušovať, ak je to možné.

Ja sa riadim heslom: radšej všetko s mierou a pociťovať vďaku, že nám bábätko dovolí robiť aspoň niečo, než to vyhrocovať. Určite odporúčam zistiť si pred odchodom na dovolenku pôrodnice vo vašej dovolenkovej destinácii, zapísať si ich adresy a kontakty. Lebo jeden nikdy nevie. Ak sa chystáte do krajiny, ktorej jazyk neovládate, zapíšte si pár základných viet typu: „Mám kontrakcie, odtiekla mi plodová voda“ alebo „som v 26. týždni tehotenstva“.

Požiadajte svojho lekára, aby vám vystavil zhrnutie o vašom zdravotnom stave a o tehotenstve v anglickom jazyku a určite nezabudnite na svoju tehotenskú knižku. Odporúčam kúpiť si aj vhodné poistenie. 

Na dovolenke s bruškom

Čo so sebou a na seba 

Do kufra si nezabudnite pribaliť pohodlné topánky, ideálne mäkké sandále a oblečenie z prírodných materiálov – vyrábajú sa aj merino kúsky pre tehuľky. Nezapácha, rýchlo schne, má termoregulačné vlastnosti a neomína. Alfou a omegou je opaľovací krém, hoci budúce mamy by sa príliš slniť nemali. V tehotenstve sme náchylnejšie na tvorbu rôznych pigmentových škvŕn či fľakov, a pozor na slnečné alergie! Čo sa týka slnečnej kozmetiky a celkovo kozmetiky ako takej, tehuľky si musia dávať extra pozor na to, čo na seba nanášajú, keďže chémia z konvenčnej kozmetiky sa dokáže dostať cez pokožku až do krvi a ku bábätku.

Riešením je certifikovaná prírodná kozmetika, ktorá neobsahuje zákerné nanočastice ani nebezpečné chemické filtre, u ktorých sa preukázal negatívny dopad na naše zdravie – u niektorých z nich sa preukázal škodlivý dopad na náš hormonálny systém a stopy z nich sa našli i v materskom mlieku. Avšak pozor, ani slnečné prípravky iba na báze minerálnych filtrov nie sú ako ochrana dostačujúce!

Ak si chcete byť isté, že chránite svoju pokožku a zároveň bábätko, siahnite po takej kozmetike, ktorej ochranné UVA a UVB filtre spĺňajú najnovšie štandardy Európskej komisie na ochranu proti UVA a UVB lúčom. Neobsahuje živočíšne výťažky, umelé konzervanty a syntetické farbivá či vône, je bez nanočastíc, silikónov, bez PEG, emulgátorov či parafínov. Nie, nie je to sci-fi, len treba trošku googliť, poctivo čítať etikety a všímať si dôležité certifikáty a nesiahnuť po prvých opaľovacích prípravkoch, na ktoré natrafíte, alebo vás zlákala reklama. 

Krásne leto, budúce mamičky!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: