Cestovanie v tehotenstve
Je cestovanie pre tehotnú ženu bezpečné? Na čo si dávať pozor?
Cestovanie v tehotenstve
Možnosti cestovania a ponúka zaujímavých destinácií je veľkým lákadlom aj pre tehotné ženy. Tehotné ženy môžu cestovať s určitými obmedzeniami. Veľká opatrnosť pri cestovaní sa odporúča ženám, ktoré majú v anamnéze potrat alebo predčasný pôrod. Tieto ženy by nemali, pokiaľ to nie je nevyhnutné, cestovať na dlhšie trasy.
Cestovanie MHD
Ak to nie je nevyhnutné, tehotná žena by nemala cestovať MHD.
Je to z dôvodu bezpečnosti (veľa ľudí, ak si žena nemôže sadnúť nie je vylúčený tlak na brucho pri preplnenom dopravnom prostriedku, prudké brzdenie, otrasy) a tiež z dôvodu infekcie. Hlavne v chrípkovom období je vhodné vynechať MHD.
Dôležité je nejesť, nepiť v MHD. Po príchode domov dôkladne umyť ruky.
Cestovanie vlakom
Tehotným ženám sa odporúča cestovanie len na krátke trate. Žiadnym dopravným prostriedkom nie je vhodné veľmi dlhé cestovanie. Z hľadiska pohodlia je najvýhodnejšie cestovanie vlakom, kde sa môže tehotná kedykoľvek prejsť, má k dispozícii toaletu a v prípade komplikácií môže bez problémov vystúpiť.
Z hľadiska infekcie je tento prostriedok menej bezpečný ako pri cestovaní autom, vzhľadom na počet ľudí, s ktorými sa môže stretnúť. Rovnako toalety vo vlakoch nie sú často na žiaducej úrovni.
Cestovanie autom
Cestovanie autom je vhodné taktiež iba na krátke trasy.
Cestovanie autom môže byť nebezpečné hlavne pre pokročilé tehotenstvo jednak z hľadiska všeobecného ohrozenia, a jednak z hľadiska tehotenstva. Otrasy, cestovanie po neupravených cestách, prudké brzdenie môžu negatívne ovplyvniť tehotenstvo. Tehotná žena by nemala dlho sedieť v tej istej polohe. Každú polhodinu by sa mala prejsť, čo v aute nie je možné. Sedenie bez pohybu podporuje vznik krvných zrazením v žilovom systéme dolných končatín.
Šoferovanie sa tehotným ženám v poslednom trimestri tehotenstva neodporúča.
Cestovanie lietadlom
Z hľadiska pohodlia je vcelku komfortný spôsob cestovania. Je výhodnejšie cestovať 2 hodiny lietadlom ako napríklad 7 hodín autom. Z hľadiska infekcie je to menej bezpečný spôsob, vzhľadom na množstvo ľudí na letisku, v lietadle a klimatizáciu v lietadle.
Kedy žena nemôže letieť?
Neodporúča sa v prvých 8-10 týždňov tehotenstva a po 34. týždni tehotenstva.
Pri vzlietaní a pristávaní dochádza k zmenám tlaku, ktoré u tehotnej ženy môžu v prvých týždňoch tehotenstva vyvolať krvácanie. V posledných týždňoch tehotenstva tieto zmeny môžu vyvolať narušenie celistvosti plodových obalov s odtokom plodovej vody a predčasný pôrod.
Väčšina leteckých spoločnosti prepraví tehotnú ženu len do 34. týždňa tehotestva. Ak je nevyhnutný let po tomto termíne, vyžaduje sa lekárske potvrdenie na špeciálnom tlačive, zvyčajne nie staršie ako 6 dní.
Aké zásady by mala žena dodržiavať počas letu
- Prísť na letisko včas, bez stresu.
- Pribaliť si na palubu ľahký svetrík, v lietadle je zvyčajne chladnejšie ako v lete na zemi.
- Komunikovať leteckej spoločnosti svoj stav, v tom prípade má možnosť výberu sedadla.
- Je vhodnejšie sedieť pri uličke ako pri okne, vzhľadom na možnosť využívania toaliet.
- Nesedieť v tej istej polohe, každú polhodinu by sa mala prejsť, mimo toho hýbať nohami, krčiť- vystierať, krúžiť členkami a precvičovať prsty na nohách. V tehotenstve je sťažený prietok krvi z dolných končatín do srdca, krv prúdi pomalšie, rýchlejšie môžu vnikať krvné zrazeniny- tromby v žilách dolných končatín.
- Zvýšiť príjem tekutín, v lietadle je suchý vzduchom, potreba tekutín je vyššia.
- Nezabúdať na pohodlné oblečenie a pohodlnú obuv.
- Pred letom sa nechať vyšetriť gynekológom a poradiť sa s nim.