Voda je dôležitá: Pijú jej vaše deti dosť?

Veronika Kmetóny Gazdová | 19. júl 2023
Voda je dôležitá: Pijú jej vaše deti dosť?

Hovorí sa, že o všetko živé sa treba starať. A všetko živé potrebuje vodu, rastliny k tomu, aby rástli, zvieratá, aby žili. Áno, aj naše telo potrebuje tekutiny. Predstavme si každú jednu bunku, ktorá potrebuje pravidelne „poliať“, aby všetko v našom tele fungovalo, ako má.

Dospelý človek dokáže mať príjem tekutín ako-tak pod kontrolou, no u detí a seniorov musíme byť obzvlášť opatrní hlavne v letnom období a počas horúcich dní. Najmä deti, ktoré v lete vyskáču a vybehajú zásoby energie na minimálne dve nasledujúce sezóny, sa dokážu rýchlo dehydrovať a ich organizmus prehriať

Poďme si preto povedať o vychytávkach a nápadoch, vďaka ktorým dodáme deťom tekutiny formou chutného osvieženia, ale pri ich príprave sa aj dokonale zabavíme. 

Voda spomaľuje starnutie
Prečítajte si tiež:

Voda spomaľuje starnutie

Nie jedlo, ale voda 

V rôznych zdrojoch literatúry sa dočítame, že človek dokáže vydržať bez jedla niekoľko týždňov, ba aj mesiacov. Ale bez vody to je maximálne 72 hodín, po čom upadáva do život ohrozujúceho stavu.

O tom, že voda je dokonca dôležitejšia ako jedlo, svedčí aj obdobie, ktoré rodičia veľmi dobre poznajú – keď sa so svojimi ratolesťami trápia počas ich detských chorôb. Koľkokrát sme už nielen od starších a skúsenejších rodičov či samotných lekárov počuli: „Nevadí, že dieťa počas choroby neje, hlavné je, aby pilo a malo dostatok tekutín.“ Pri ich nedostatku sa totiž v tele spomaľuje viacero procesov (trávenie či ochladzovanie), v dôsledku čoho vznikajú viaceré ochorenia, ktorým sa správnym pitným režimom dá predísť.

Voda je dôležitá: Ako na to?

Voda je mimoriadne dôležitá a počas leta sa z tela zintenzívni jej vylučovanie nie iba močom a stolicou, ale aj dychom či potom. Tieto „straty“ by sme mali pravidelne a svedomito dopĺňať, aby nedošlo k dehydratácii či úpalu.

  • Pre detský organizmus je dobré, ak sa pitie ponúka v častejších časových intervaloch a v menších dávkach. Keď totiž dieťa vypije veľa tekutiny naraz, môže to zaťažiť jeho orgány, ktoré musia vodu spracovať.
  • Najvhodnejšou dobou na dopĺňanie tekutín sú dopoludňajšie hodiny, preto ak máme dieťa pri sebe, dbajme na jeho (i náš!) pitný režim. Ak už máme doma škôlkarov či školákov, nezabudnime nachystať do ich školských batohov aj obľúbenú fľašu vody.
  • Deťom núkajte pitie často a v menších dávkach.
  • Nárazové pitie môže zaťažiť telesné orgány.

Pitná voda je poklad

Okrem hydratácie poskytuje voda množstvo výhod – zlepšuje trávenie, činnosť obličiek a vyplavovanie toxínov z tela, zabraňuje procesu starnutia pleti, regeneruje telesnú teplotu a krvný tlak, udržuje rovnováhu elektrolytov, znižuje riziko bakteriálnych infekcií v močovom mechúre, podporuje zdravý krvný obeh, chráni tkanivá a orgány.

Základ pitného režimu u detí by mala tvoriť čistá voda – či už nízko mineralizovaná pramenitá neperlivá pitná voda, ktorá má nízky obsah minerálnych látok a dusičnanov (do 10 mg/l), môže byť balená dojčenská, alebo obyčajná stolová voda či voda z kohútika. 

Keď aj oči pijú...

Pozná to asi každá z nás, niekedy nie je vôbec jednoduché dostať do detí dostatočné množstvo tekutín.

  • Dojčené deti by sa v lete mali dojčiť, staršie by mali mať bohatý pitný režim. Tekutiny do stravy môžeme zavádzať aj prostredníctvom ľahkých polievok i napríklad po domácky vyrobených nanukov či ovocných drení.
  • Zamraziť si spoločne s deťmi môžeme aj ovocie či rôzne bylinky v ľadových kockách, keď následne sledujeme kúzlo a ich topenie v horúcich dňoch vo vode, ktorá je aj napriek obsahu roztopenej ľadovej kocky stále vlažnej teploty. Pri príprave týchto zlepšovákov zahrnieme deti do procesov a odmena bude nielen chutná, ale aj pre ich zdravie prospešná. 

Voda je dôležitá: Pijú jej vaše deti dosť?

Čo okrem vody?

Ponúknuť deťom môžeme v lete aj osviežujúce čaje, odšťavené ovocné či zeleninové domáce džúsy zriedené vodou,  ktoré detskému organizmu dodajú okrem vody aj sériu hodnotných látok, ako sú vitamíny a minerály. Sirupy domácej výroby sú taktiež fajn, pokiaľ ich pomer v letnom nápoji neprevyšuje pomer vody.  Vodu môžeme deťom ochutiť aj bylinkami, rovnako tak detskému oku i  chuťovým pohárikom lahodí aj voda s rôznym ovocím.

Tekutiny deťom vieme podať aj čerstvým sezónnym ovocím či zeleninou, z ktorých veľa obsahuje podiel vody až okolo 90 % (melón, jahody, pomaranče, čerešne, paradajky a pod.)

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: