Deti a pitný režim: Platí zásada - trikrát NE
Sledujete, koľko toho vaše dieťa počas dňa vypije? Nalejte ráno džbán vody a postupne z neho do pohára odlejte isté množstvo a ponúkajte dieťaťu. Budete mať aspoň základný prehľad.
Základ pitného režimu u detí by mala tvoriť čistá voda - či už nízkomineralizovaná pramenitá neperlivá, ktorá má nízky obsah minerálnych látok a dusičnanov (do 10 mg/l), môže byť dojčenská alebo obyčajná voda z kohútika.
Pitný režim detí: Tekutiny majú byť izbovej teploty
Pri pitnom režime platí zásada: Trikrát "NE"
NEchladené:
tekutiny podávané deťom by mali mať tzv. izbovú teplotu. Drobci by nemali piť vychladené, alebo naopak, príliš horúce nápoje, ktoré predstavujú nápor pre ich organizmus. Ten si ešte nedokáže poradiť s veľkými teplotnými rozdielmi. Chladené tekutiny sa v organizme správajú ako voda na rozpálenej platni - zasyčia a vyparia sa, navyše zhoršujú trávenie a môžu vyvolať zápal sliznice žalúdka. Preto je vhodné podávať vlažné nápoje izbovej teploty, ktoré prechádzajú telom postupne a osviežia ho preto omnoho viac.
NEsýtené:
okrem nadúvania sa v žalúdku spúšťa väčšia produkcia štiav, výkyvy pH škodia zúbkom, bublinky môžu deťom spôsobiť nepríjemné podráždenie hrdielka a dokonca sa zvyšuje aj krvný tlak.
NEsladené:
deťom by sme nemali podávať sladké limonády najmä kvôli ich veľkému obsahu cukru, množstvu farbív, prípadne obsahu kofeínu či chinínu. Smäd neuhasia, to všetko vedie k zubným kazom a nadmernému príjmu energie.