Jeseň s bruškom: Najlepším mejkapom je spánok a ideálnym cvičením prechádzky na čerstvom vzduchu
Ako prežiť jeseň s bruškom, aby sme zvládli jej nástrahy a užili si novembrové dni?
Jeseň s bruškom: Premenlivé počasie a riziko ochorení
Práve časté striedanie slnečných a zamračených dní s dažďom predstavuje pre telo jednu z najväčších výziev. Horúčavy nie sú príjemné a chlad rovnako, ale teplotné rozdiely predstavujú stres, ktorému sa telo musí prispôsobiť. Stres zhoršuje odolnosť voči chorobám a každé ochorenie predstavuje potenciálnu hrozbu pre bábätko v brušku.
Hovorí sa však, že neexistuje zlé počasie, len zle oblečený človek. S troškou nadhľadu môžeme teda aplikovať túto radu na pobyt vonku. Jesenný vzduch je pre budúcu mamu veľmi dobrý, avšak treba sa primerane obliecť. Odporúča sa radšej pridávať a redukovať vrstvy podľa potreby, než situáciu za každú cenu riešiť nejakým „ideálnym outfitom“.
Takisto je jesenné počasie vhodné na prechádzky a športové aktivity. Na otázku, čo je pre budúcu mamičku vhodné, vie najlepšie odpovedať jej lekár, ktorý vedie poradňu. Všeobecne možno povedať, že tehotná žena najmä v prvom trimestri nemusí meniť bežný režim, ak je dostatočne opatrná. Odporúča sa cvičenie, avšak prispôsobiť ho rozdelením na „menšie úseky“ a voliť cviky, ktoré telo ľahšie toleruje.
Netreba zabúdať ani na dostatočnú hydratáciu. Odporúča sa denne vypiť asi šesť až osem pohárov vody, ale skôr je vhodnejšie mať pri sebe niečo na pitie a vodu prijímať po dúškoch. Pri nárazovom pití totiž môže budúca mamička často navštevovať toaletu a to hlavne vtedy, keď je už dieťatko v maternici väčšie a tlačí na močový mechúr.
Odborník radí: Ako tehotenská cukrovka ovplyvňuje veľkosť bábätka
Dobroty na tanieri? V tehotenstve trochu opatrnosti nezaškodí
Mnohé ovocie a zelenina zbierané na jeseň predstavujú chutnú alternatívu k letným exotickým jedlám, navyše dodávajú telu pomerne veľké množstvo vitamínov a minerálov. Zároveň ich však netreba preceňovať a aj v tomto období roka by jedálniček mal rešpektovať potreby budúcej mamičky, ale najmä bábätka. Jedlá by mali byť stále rozdelené do viacerých porcií, odporúča sa konzumovať menšie porcie a častejšie, najmä s ohľadom na tehotenskú nevoľnosť. Na internete je v súčasnej dobe možné nájsť mnoho skvelých a zaujímavých receptov, stále však treba dbať na to, že tehotenstvo nie je ideálny čas na experimentovanie. S troškou predstavivosti a hlavne so zdravým nadhľadom je možné mať z jedla kulinársky zážitok.
Opatrnosť je na mieste aj v reštauráciách. Dopriať si exotickú delikatesu v reštaurácii môže pomôcť odbúrať stres, ale ak má žena pochybnosti o zložení jedla, mala by sa mu radšej vyhnúť. Neznamená to, že musíte ihneď spovedať čašníka, aby vám odrecitoval ingrediencie ku každému jedlu. Tepelne nedostatočne upravené mäso, plesňové syry a podobné pokrmy nie sú vhodné, pretože by mohli spôsobiť nepríjemné komplikácie, keďže odpoveď imunitného systému je pozmenená tak, aby telo ženy dokázalo donosiť bábätko.
Jeseň s bruškom: Krásna a svieža aj v škaredom počasí
V jednej povere sa hovorí, že žena spozná, že čaká dievčatko, lebo to „berie svojej mamke krásu“. Aj keď je už táto predstava dávno prekonaná, aj počas tehotenstva chce byť žena krásna a páčiť sa. Pri starostlivosti o pleť sa však odporúča vyhnúť sa všelijakým „krémom proti starnutiu“, najmä takým, ktoré obsahujú retinoidy. Hoci by sa toho z kože nemalo vstrebávať veľa, lekári dodnes nevedia s istotou povedať, či je ich používanie úplne bezpečné. Minimálne je potrebné dať pozor aj na fakt, že v tomto období je pokožka citlivejšia. Preto môže aj na osvedčené krémy a postupy zareagovať prekvapivo. Opäť platí stará známa rada: lepšie je sa zbytočne opýtať, ako neskôr riešiť následky a minimalizovať škody.
Vyvolanie pôrodu: Kedy je to potrebné a ako sa pripraviť
Dostatok spánku môže byť tým ideálnym „mejkapom“ pre tehotnú ženu
Ako to už býva, zatiaľ čo niektoré ženy nemajú problém zaspať prakticky kdekoľvek a kedykoľvek, sú aj také, ktoré v tehotenstve bojujú s nespavosťou.
V tomto smere pomáha najmä dobrá spánková hygiena a pravidelný režim, ktorý uľahčuje zaspávanie. Noci sú čoraz dlhšie, takže sa bude stávať stále menej, že budúcu mamičku prebudí slnko o piatej ráno. Aj tak je však vhodné použiť žalúzie či závesy, aby v miestnosti ostala tma po dostatočne dlhú dobu. Práve tma totiž povzbudzuje tvorbu hormónu melatonín, vďaka ktorému sa cítime ráno odpočinutí a svieži.
Takisto je potrebné k večeru obmedziť nápoje s obsahom kofeínu. Pozor, ten totiž obsahuje nielen káva, ale aj čaje, takže okrem častej návštevy toalety sa môže pridať aj nespavosť. Starý mýtus, že tehotná by nemala piť kávu, lebo jej bábätko nebude spávať, je dnes už prekonaný. Lekári a odborníci dnes zastávajú pragmatickejší prístup – vysadenie kávy môže totiž napáchať väčšie škody, než ponechanie jednej až dvoch káv denne. Ak to nie sú „smrťáky“, tak si treba akurát postrážiť čas, kedy si ju budúca mamička dopraje.
Očkovanie v tehotenstve a ochrana bábätka
O očkovaní proti chrípke sme už hovorili v iných článkoch, dôrazne sa odporúča, aby sa budúca mamička dala zaočkovať. Ideálny je koniec septembra až október, aby sa na rizikové dni už stihla vytvoriť dostatočná hladina protilátok.
Zľahčovanie a bagatelizovanie prípravy na jeseň a zimu si totiž môže vybrať daň práve na bábätku, ktoré sa nemá ako brániť. Obe spomínané ochorenia môžu spôsobiť poškodenie vývoja jednotlivých tkanív, napríklad srdiečka. Pri očkovaní tieto riziká nehrozia, v prípade pochybností je ideálne poradiť sa s lekárom. Pri chrípke je navyše telo chránené aj proti typom vírusu, ktoré nie sú vo vakcíne, ale nesú kombináciu jednotlivých znakov z vakcíny. Pomáha aj čiastočná imunita (ak vírus má len jeden z daných znakov).
Nezabúdajte, žiadna otázka u lekára nie je hlúpa
Svieži vzduch je ideálny na prechádzky. Prichádzajú však aj iné nástrahy – chladnejšie dni, preplnené autobusy a hrozba sezónnych infekcií. Netreba sa báť, ale ani podceňovať banálne veci. Prílišné sebavedomie totiž škodí rovnako ako strach a keď sa už niečo udeje, obvykle sa dajú len minimalizovať následky. Preto platí, že všetko s mierou a u lekára platí, že žiadna otázka nie je hlúpa ani zbytočná.