Fakty, zaujímavosti & mýty o plodovej vode

Mgr. Jarmila Hýroššová, odborná spolupráca: MUDr. Peter Brenišin | 26. august 2021
Plodová voda

Deväť mesiacov dieťatko pláva v bezpečných vodách maminho bruška. A to doslova.

Jeho svet tvorí plodová voda, ktorá ho zároveň chráni pred nárazmi a vonkajšími vplyvmi, chráni placentu a umožňuje mu dostatok priestoru, teda pohyb. V nasledujúcich riadkoch vám priblížime niekoľko ďalších faktov a zaujímavostí o tejto zázračnej tekutine, ktorá je pre vývoj plodu a celé tehotenstvo nenahraditeľná.

1. Ako v bazéne

Život  každého jedného človiečika sa začína v maminom brušku, kde až do svojho veľkého dňa „D“ pláva vo vode. Je to vlastne jeho detská izba, kuchyňa, toaleta i bazén súčasne. V prvých mesiacoch tehotenstva sa bábätko pohybuje vo vode veľmi čulo, lebo v porovnaní s jeho hmotnosťou je vody pomerne veľa. Neskôr sa však hmotnosť plodu zväčšuje viac, ako pribúda vody. Plod má potom menšie možnosti pohybu a zafixuje si jednu polohu. Väčšinou je hlavička dole a zadoček hore.

2. Plodová voda nie je obyčajná voda

Plodová voda je z 99 % tvorená vodou a obsahuje 0,3 % glukózy, čo spôsobuje jej jemne sladkastú chuť – preto majú bábätká radšej sladké materské mlieko ako čokoľvek iné. A keďže je bruško pre nenarodené bábätko zároveň i vaňou či bazénom, nájdeme v plodovej vode okrem bielkovín, močoviny, kreatinínu a minerálov aj čiastočky odlúpenej kože, maz a chĺpky lanuga (pokrýva detské telíčko v maternici). Tekutina je číra a má jemný zápach. Ak sa blíži pôrod, postupne sa zakalí. Teplota plodovej vody je 37,5 stupňov Celzia – a tak je bábätko neustále v príjemnom teplúčku.

3. Čo na tanieri, to na jazýčku

Prekvapivé je, že od 12. týždňa života do plodovej vody dieťa močí a od 5. mesiaca ju prehĺta. Keď sa napije priveľa, začne sa mu čkať, čo budúca mamička cíti ako slabé klopkanie. Zároveň je dokázané, že bábätko dokáže rozlišovať rôzne chute. Takže čokoľvek mamina zje, jej dieťa to pocíti na jazýčku, keď sa napije plodovej vody. Netreba sa ale ničoho báť, pretože plodová voda sa veľmi rýchlo obmieňa. Za jedinú hodinu sa jej vymení asi polovica.

4. Koľko je plodovej vody?

Obeh plodovej vody je veľký, koncom gravidity sa za hodinu vymení asi 50 percent jej objemu. Celkové množstvo plodovej vody kolíše podľa týždňa tehotenstva – až do 38. týždňa stúpa (za normálnych okolností jej býva maximálne okolo 1 litra), potom začína klesať. V dobe pôrodu by malo byť v maternici zhruba 250 – 800 mililitrov vody, aby malo dieťa všetko, čo z nej potrebuje. Niekedy sa môže stať, že jej množstvo nie je úplne ideálne, buď jej je málo alebo veľa.

i Len tak pre zaujímavosť, za celé tehotenstvo vyprodukuje tehuľka takmer 10 hektolitrov tejto tekutiny!

5. Dôležitý pitný režim v tehotenstve

Tehotná žena by mala vypiť minimálne osem až deväť dvojdecových pohárov vody denne, samozrejme, rátame aj s ďalšími tekutinami vo forme ovocia, polievok atď., ktoré vytvoria celkové množstvo prijatých tekutín (tých má byť okolo 2 – 3 litrov denne). Riziko dehydratácie je u nej totiž oveľa vyššie – a to vďaka tomu, že počas tehotenstva sa takmer dvojnásobne zvýši prietok krvi v jej organizme, nedostatočný príjem tekutín tak môže skomplikovať obeh živín v organizme.

Veľa tekutiny však potrebuje aj samotný plod. Plodová voda spotrebuje na svoju obnovu približne pohár vody každú hodinu. Dopĺňanie tekutín zaručí, že nenarodené dieťatko je v maternici dobre chránené.

6. Plodová voda má zázračnú moc

Hlavnou úlohou plodovej vody je chrániť plod. Umožňuje plodu nerušený rast a vývoj, na jeho povrch pôsobí rovnomerným tlakom, chráni placentu pred utlačením samotným plodom a tým zaisťuje voľnú cirkuláciu krvi placentou. Plodová voda takisto umožňuje voľný pohyb plodu a chráni ho pred vonkajšími traumatickými vplyvmi.

Takáto ochrana sa prejavuje takmer v každej situácii – napr. pri milovaní s partnerom či pri použití bezpečnostných pásov počas jazdy autom, taktiež zmierňuje otrasy pri chôdzi a pohybe a ak žena náhodou spadne, voda náraz plodu výrazne stlmí. 

plodová voda

7. Pokožka sa vplyvom plodovej vody nerozmočí

Poznáme to všetci: keď sme dlhšie vo vode, pokožka sa nám zvraští. Ako sa však s vlhkým prostredím maternice, kde trávi celé mesiace, vysporiada ľudský plod? Odpoveď: od piateho mesiaca tehotenstva to zabezpečuje zázračný maz, ktorým je plod pokrytý. Tento maz dovoľuje rast pokožky pred i po narodení. V maternici neprepúšťa vodu, takže pokožka dobre rastie aj vo vlhkých podmienkach a popritom sa nerozmáča.

8. Čo je amniocentéza?

Amniocentéza je druh vyšetrenia, pri ktorom sa odoberie malé množstvo plodovej vody (skúsený odborník prenikne tenkou dlhou ihlou do maternice, kde sa nachádza plod obklopený plodovou vodou).

Jej testovaním vieme získať obraz o genetickej výbave dieťaťa – od pohlavia až po možný výskyt dedičných chorôb. Vykonáva sa medzi 14. až 24. týždňom tehotenstva a odporúča sa ženám starším ako 35 rokov, ženám s pozitívnym biochemickým skríningom (ak výsledok preukázal vysoké alebo nízke hodnoty alfafetoproteínov – AFP), ale i vtedy, ak sa napríklad niekto z blízkej rodiny narodil s genetickou poruchou alebo vrodenou chybou alebo ak sa v rodine vyskytuje cystická fibróza, hemofília a ďalšie dedičné ochorenia, resp. ak sa žene pred aktuálnym tehotenstvom narodilo dieťatko postihnuté nejakou poruchou.

9. Ako spoznať odtok plodovej vody?

Odtok plodovej vody sa nedá predvídať, prichádza bez ohlásenia. Voda môže odtiecť i predtým, než začnú akékoľvek kontrakcie. Odteká buď po kvapkách alebo prúdom. S náhlym odtokom veľkého množstva plodovej vody je to jednoduchšie, spoznať ho okamžite. Je to akoby veľké „šplechnutie“. Neistota vzniká skôr pri odtoku malého množstva, kde môžu u ženy vzniknúť pochybnosti, či ide o moč, plodovú vodu, alebo vaginálny výtok spôsobený infekciou či niektorými vaginálnymi čapíkmi.

Rozdiel medzi močom a plodovou vodou je ten, že odtok plodovej vody sa nedá zastaviť stiahnutím svalov (na rozdiel od odtoku moču), bude stále odchádzať. Moč má tiež špecifický zápach.

10. Zelená plodová voda

Niekedy sa môže stať, že plodová voda je zakalená a má zafarbenie dozelena. Je to varovný signál, že do nemocnice treba ísť okamžite! Plodová voda takejto farby je zafarbená smolkou, čiže zelenožltou látkou, ktorá vychádza zo zažívacieho ústrojenstva bábätka. Väčšinou vychádza až po pôrode s prvou stolicou, ale niekedy sa môže stať, že sa bábätko vykaká už skôr. Takáto situácia nastáva najčastejšie pri prenášaní bábätka. Samotné zafarbenie plodovej vody nemusí nutne znamenať ohrozenie bábätka, ale je to varovný signál, že niečo nie je v poriadku.

Smolka v plodovej vode môže spôsobiť infekciu počas pôrodu, preto je nutné dôkladné sledovanie. V horšom prípade môže byť zakalená plodová voda aj známkou infekcie bábätka, placenty, plodových blán, alebo toho, že bábätko trpí nedostatkom kyslíka.

Mýty a pravdy o plodovej vode

Tak ako s pupočnou šnúrou, placentou a vlastne s celým tehotenstvom i pôrodom, je aj s plodovou vodou odpradávna spojených veľa mýtov. Väčšina z nich nemá žiaden reálny základ a my sa vám pokúsime ozrejmiť prečo. No sú i také, ktoré za mýtus považujeme a opak je pravdou...  

Pôrod sa začne vtedy, keď odtečie plodová voda

U mnohých žien môže plodová voda presakovať a dá sa to zmýliť s únikom moču. Veľkej skupine žien dokonca plodová voda neodtečie a plodový vak musí narušiť až pôrodník.

Po odtečení plodovej vody si musí žena ľahnúť na chrbát, aby nedošlo k prípadnému priškrteniu pupočnej šnúry hlavičkou

To nie je mýtus! Riziko prolapsu (prepadnutia) pri odtoku plodovej vody existuje, pretože ak masívne odtečie plodová voda a hlavička nie je dostatočne fixovaná v panve, môže prúd odtekajúcej vody strhnúť so sebou aj pupočník. Pri odtoku plodovej vody, ak bábätko nalieha nôžkami, tiež hrozí riziko prepadnutia pupočníka. Preto je potrebné si po odtečení plodovej vody ľahnúť na chrbát.

„Pokazená“ plodová voda

Aj toto je mýtus, plodová voda sa nemôže pokaziť. Môže sa objaviť skalená plodová voda, o ktorej sme písali. Takže, ak odtečie farebná plodová voda, treba ísť do pôrodnice ihneď. Znamená to, že dieťa má problém, neznamená to však, že by sa voda skazila – napr. prenášaním.

Vedeli ste, že... otcovstvo je možné zistiť ešte pred narodením dieťaťa? 

Keď je plod ešte v brušku, buď sa mu invazívne odoberie vzorka DNA (z plodovej vody odobratej amniocentézou) na špecializovanom gynekologicko-pôrodníckom pracovisku alebo sa zvolí iný variant, a to, že sa oddelí DNA zo vzorky matkinej krvi. Táto metóda je však menej presná. V oboch prípadoch sa ale vôbec nejedná o lacnú záležitosť a ceny za túto službu sa pohybujú v stovkách eur.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: