Fakty, mýty i zaujímavosti o pupočnej šnúre

Mgr. Jarmila Hýroššová | 1. november 2021
Fakty, mýty i zaujímavosti o pupočnej šnúre

Je až neuveriteľné, akú dokonalú a bezpečnú organickú štruktúru predstavuje pupočná šnúra do doby, kým jej životodarnú úlohu neprevezmú samostatne fungujúce orgány bábätka. Dovtedy vytvára medzi matkou a plodom spojenie, ktoré dieťaťu v období vnútromaternicového vývinu zaisťuje dostatok všetkých látok nevyhnutných k životu.

V nasledujúcich riadkoch vám priblížime niekoľko ďalších faktov a zaujímavostí o tomto skutočnom zázraku prírody.

1. Kde sa vzal pupočník?

Približne v štvrtom týždni tehotenstva vzniká v zárodku primitívny pupok, v ktorom sú prítomné nielen základy pupočníkových ciev v rámci takzvaného zárodočného stvolu, ale tiež napríklad žĺtkové cievy a ďalšie štruktúry embrya. V priebehu 7. – 9. týždňa sa stopka žĺtkového vačku a zárodočného stvolu stláča do jedného povrazca a vzniká tak pupočník.

Manuál pre tehotnú ženu
Prečítajte si tiež:

Manuál pre tehotnú ženu

2. Začiatok a koniec pupočníkovej šnúry

Jeden koniec pupočnej šnúry sa upína k placente – obyčajne v jej strede, zriedkavo až na okrajoch, prípadne v blanách. Placentárna membrána sa postará o to, aby sa krv mamy nemiešala s krvou bábätka – a to z jedného dôvodu: stačí prienik napríklad iba malého množstva krviniek bábätka do krvi tehotnej ženy a v matkinom tele sa začne silná imunitná reakcia, pri ktorej dochádza k rozkladu krviniek bábätka. Telo matky považuje plod za iný, cudzorodý materiál a snaží sa ho zbaviť. Druhý koniec pupočnej šnúry odstupuje z plodu v oblasti kožného pupka a odtiaľ vedú žily ďalej do pečene a srdca.

3. Kyselina hyaluronová nielen ako doplnok kozmetickej výbavy

Kyselinu hyaluronovú mnohé poznáme ako súčasť krémov proti vráskam, ale možno by vás ani vo sne nenapadlo, že ju nájdeme aj v želatínovej hmote (tzv. Whartonov rôsol) nachádzajúcej sa vo vnútri pupočnej šnúry. Táto hmota je ozajstným zázračným dielom: chráni žily a tepny pred pokrčením, stlačením alebo iným poškodením. Zároveň je natoľko odolná a pevná, že vydrží hmotnosť až 6 kg.

4. Pupočná šnúra ako zásobovací systém špičkovej kvality

Pupočná šnúra zásobuje bábätko všetkým, čo potrebuje, bez toho, aby ono samo muselo dýchať alebo prehĺtať. Na túto životne dôležitú úlohu je ideálne skonštruovaná: podobne ako lodné lano, ktoré pozostáva z poprepletaných vláken spojených do jedného celku, sú v pupočnej šnúre prepletené dve tepny a jedna žila. Žila k dieťatku dopravuje živiny (bielkoviny, tuky, vitamíny) a okysličenú krv a tepnami potom odchádza odkysličená krv a odpadové látky späť do placenty. 

Viete, že...? 

U 1 % tehotenstiev sa v pupočnej šnúre vyvinie len jedna tepna. Dôvody zatiaľ nie sú známe. Aj jedna tepna je však dostačujúca a tehotenstvo môže prebiehať bezproblémovo. Budúca mamička je len viac sledovaná.

5. Dĺžka pupočníkovej šnúry závisí od bábätka

Priemerná dĺžka pupočnej šnúry je okolo 50 cm, v rámci normy sa pohybuje dĺžka od 30 cm (veľmi krátky pupočník) do 130 cm (veľmi dlhý pupočník). Existujú ale faktory, ktoré dokážu ovplyvniť dĺžku pupočníka: napríklad, čím viac sa bábätko v maternici pohybuje, tým dlhšia je pupočná šnúra. Dĺžka pupočnej šnúry umožňuje, aby si mamička mohla podržať bábätko v náručí, dôkladne si ho popozerať a vyobjímať i napriek tomu, že sa placenta nachádza ešte v maternici.

6. Pupočníková šnúra je prvá hračka

Fakt, že je pupočná šnúra dostatočne dlhá, nie je dôležitý len pre zásobovanie bábätka, ale aj pre jeho zábavu. Deti sú zvedavé – mnohí dospelí ani netušia, že táto vlastnosť sa rozvíja už v maternici, kde sa bábätko začína zaujímať o svoje okolie a prebáda, čo sa dá. Pupočná šnúra mu tak slúži ako prvá hračka na spríjemnenie dlhého času stráveného v maminom brušku. Bábätko ju ťahá, stláča, pevne sa jej drží malými rúčkami. Obľúbenou činnosťou je aj jej oblizovanie. Netreba sa ale báť – pupočná šnúra je voči týmto hrám dostatočne odolná.

Čo robia bábätká v brušku?
Prečítajte si tiež:

Čo robia bábätká v brušku?

7. Keď pupočná šnúra neposlúcha

Obmotaná pupočná šnúra okolo krku je jednou z najväčších obáv, ktorá máta tehotné mamičky pred pôrodom. Celkovo až každé piate dieťa v brušku mamy je omotané pupočnou šnúrou, ale tohto javu sa netreba obávať. Ani zdravotnícky personál to nepokladá za veľkú komplikáciu a k dramatickému scenáru dochádza len veľmi zriedkavo. Do pupočnej šnúry sa plod môže zamotať ešte v brušku. Najčastejšie sa pupočná šnúra voľne ovinie okolo krku dieťaťa, ale môžu byť aj zložitejšie situácie, kedy sa do slučky dostávajú končatiny dieťaťa alebo keď je slučka veľmi tesná. Pri pôrode môže na túto komplikáciu upozorniť zmena frekvencie srdcových oziev dieťatka, prípadne pomalší postup pôrodu.

Dôležité je v tomto prípade intenzívne monitorovanie stavu, ktoré určí vážnosť situácie. Ak dochádza k ohrozeniu bábätka, volí sa cesta urgentného operačného výkonu a pristupuje sa k vykonaniu cisárskeho rezu.

pupočníková šnúra

8. Misia zavŕšená - odstrihnutie 

Po pôrode dieťaťa stráca placenta spolu s pupočnou šnúrou svoju funkciu, a tak sa obe likvidujú. Treba však podotknúť, že zhruba dve až tri minúty po narodení bábätka ešte pupočník i placenta fungujú a zásobujú dieťatko krvou, teda kyslíkom a cennými kmeňovými bunkami. Bábätko je tak chránené pred nedostatkom kyslíka až do prvých nádychov. Len čo sa dieťatko nadýchne a začne plakať, jeho obehová sústava sa zmení a pupočník dopulzuje.

9. Pupok ako prvá jazva

Po pôrode sa pupočná šnúra prestrihne asi v 1 až 2-centimetrovej vzdialenosti od novorodencovho pupka. V pupočnej šnúre nie sú žiadne nervy, preto nie je tento zákrok bolestivý ani pre bábätko ani pre mamičku. Aby sa zabránilo väčším krvným stratám, pupočný pahýľ sa po pôrode uzatvára umelohmotnou svorkou alebo chirurgickým vláknom. Postupne zvyšok pupočnej šnúry černie, scvrkáva sa a odpadne (doba trvania: cca 1 – 2 týždne) a zostane po ňom krásna „jazvička“ – pupok, ako jediná spomienka na zázrak zvaný pupočná šnúra.

10. Pupočníková krv – fenomén súčasnosti

Veľa sa o nej hovorí, píše a mnoho tehotných žien sa pýta, či má odber pupočníkovej krvi vôbec význam alebo ide len o biznis s krvou. Pupočníková krv je krv, ku ktorej sa môžeme dostať iba raz za život, a to pri pôrode. Získava sa odberom zo žily v pupočnej šnúre, respektíve zo žíl priamo v placente, tesne po pôrode dieťaťa. Vzácna je preto, lebo sa v nej nachádzajú kmeňové bunky, o ktorých je dokázané, že liečia niektoré choroby, aj keď výskum je ešte vo vývoji.

Pupočníkovú krv môžete darovať alebo uskladniť – aby bola prístupná pre vašu rodinu, keď to bude v budúcnosti potrebné. Samotné odobratie je jednoduchý, krátky a bezbolestný zákrok hneď po pôrode. O tomto kroku, jeho výhodách a nevýhodách,  sa poraďte so svojím lekárom už počas tehotenstva.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: