Pôrod - ako začína, ako prebieha?

MUDr. Peter Brenišin | 9. december 2016
Pôrod - ako začína, ako prebieha?

Pôrod. Ako sa začína, ako prebieha? Čo mu predchádza? Ako ho nielen prežiť, ale aj zažiť, teda mať z neho pozitívny zážitok?

Dieťatko. Tešíme sa naň, čakáme dlhých deväť mesiacov, predstavujeme si, aké bude, na koho sa bude podobať, chystáme detskú izbu i výbavičku. Až príde ten dlho očakávaný okamih a začne sa pôrod.

Ako dlho trvá a ako prebieha samotný pôrod?

Pôrod je u každej ženy rôzne dlhý, v zásade sa delí na tri časti:

  • 1. doba pôrodná – otváracia (otvárajú sa vnútorné pôrodné cesty),
  • 2. doba pôrodná – vypudzovacia – končí porodením dieťatka,
  • 3. doba pôrodná – pôrod placenty.

Prvá pôrodná doba

Kedy a ako pôrod začína?

Túto otázku si kladie mnoho žien, hlavne prvorodičky v tomto ohľade tápajú, keďže im chýbajú skúsenosti. Začiatok pôrodu sa spravidla začína pôrodnými kontrakciami, odtokom hlienovej zátky (môže obsahovať aj prímes krvi) alebo dokonca odtokom plodovej vody. Občas sa však tieto známky začínajúceho pôrodu objavia súčasne alebo v poprehadzovanom poradí.

Prečítajte si: Pôrod je cieľ: A je to tu – rodím!

Pôrodné bolesti (sťahy, kontrakcie) niektorá žena pociťuje veľmi intenzívne a vníma skutočne bolestivo, ale mnohým ženám tieto sťahy pripomínajú pocity ako na začiatku menštruácie alebo si ich dokonca zamieňajú s kŕčmi v tráviacom trakte. Musia však tieto kontrakcie skutočne znamenať začiatok pôrodu?

Prečítajte si: O jednej črevnej chrípke - alebo ako som nevedela, že rodím!

Slabšie kontrakcie sa zvyknú objavovať aj omnoho skôr ako začne pôrod, a to spravidla dva týždne pred pôrodom. Sú to tzv. predzvestné sťahy – ženy ich často nazývajú „poslíčkovia“. Predpokladá sa, že ide o akýsi „tréning“ organizmu na pôrod.

Tieto predzvestné sťahy nebývajú silné, nie sú rovnako intenzívne, nemajú pravidelný charakter a relatívne zakrátko vymiznú. Pokiaľ by sa zosilňovali a pretrvávali, je potrebné sa radšej obrátiť na lekára, pretože môže ísť o známky predčasného pôrodu.

Kontrakcie, ktoré signalizujú začiatok pôrodu, sa objavujú v pravidelnom, postupne sa skracujúcom intervale. S postupujúcim pôrodom naberajú na intenzite a postupne alebo súčasne sa pridružia aj ďalšie známky začínajúce pôrodu.

Prečo sú kontrakcie potrebné?

Kontrakcie majú pre pôrod obrovský význam, pretože v každej fáze pôrodu plnia dôležité funkcie:

  • otvorenie bránky a krčka maternice,
  • „vytlačenie“ dieťatka z maternice cez pôrodné cesty von,
  • odlúčenie placenty od steny maternice a jej vypudenie cez pôrodné cesty von z tela matky.

Pri každej kontrakcii sa maternica snaží čo najviac stiahnuť – bráni jej v tom však plod, ktorý sa nachádza vo vnútri maternice. Sťahovanie je čoraz intenzívnejšie, a tak maternica tlačí plod jediným možným smerom – tam, kde sa nachádza východ z maternice.

Prečítajte si: Pretrhnutie (dirupcia) vaku blán počas pôrodu

Pod tlakom sa začína bránka a krčok maternice postupne skracovať a rozostupovať, až kým nedosiahne šírku potrebnú na prechod dieťatka.

Táto fáza môže u každej ženy trvať rôzne dlho, všeobecne však trvá dlhšie u prvorodičiek, pretože ich krčok absolvuje túto „procedúru“ prvýkrát. Krčok sa pod tlakom najskôr skráti, potom sa postupne otvára, kým u viacrodičky prebiehajú oba procesy – skrátenie aj otvorenie krčka – súčasne.

Krčok maternice je tvorený pomerne pevným tkanivom – veď si len predstavme, akú váhu musí tento kúsok svaloviny počas gravidity udržať. Preto táto fáza trvá relatívne dlho oproti zvyšným častiam pôrodu.

Čím sú kontrakcie intenzívnejšie, tým viac môžu byť pre ženu nepríjemné alebo ich rodička dokonca môže vnímať ako bolestivé. Intenzita bolesti je však vysoko individuálna a závisí do značnej miery od toho, ako žena vníma bolesť, ako je na pôrod pripravená, v akej fyzickej a psychickej kondícii sa nachádza a pod.

Čo robiť počas kontrakcie?

Ak ste odpovedali „tlačiť“ – vaša odpoveď pre prvú fázu pôrodu nie je správna. Hoci so silnejúcimi sťahmi majú niektoré ženy tendenciu tlačiť, treba vždy vyčkať. Tlačiť totiž možno až vtedy, keď sú vnútorné cesty (teda bránka a krčok maternice) dostatočne pripravené a rozšírené na prechod dieťatka.

Prečo nie je dobré  začať tlačiť skôr?

Odpoveď nájdeme ľahko, keď si vysvetlíme, čo sa počas kontrakcie deje. V čase kontrakcie prudko stúpa tlak vnútri aj v samotnom tele maternice. Aby ste si to aspoň približne vedeli predstaviť, skúste si stlačiť okraj nechta na niektorom prste tak, aby ste videli zvyšnú časť nechta.

Časť nechta poblíž stlačeného miesta takmer úplne obelie – „vytlačí“ sa krv. Keď tlak povolí, necht opäť zružovie. Niečo podobné sa deje s maternicou – počas kontrakcie sa zníži prekrvenie maternice. Čím je kontrakcia silnejšia, tým je maternica menej prekrvená.

Prečítajte si: Psst, prichádza na svet dieťatko... alebo Aký je ideálny pôrod?

Hlavne v závere prvej pôrodnej doby a vo fáze vypudzovania plodu sa tým zároveň zníži prívod kyslíka pre plod – hovoríme o kyslíkovom dlhu plodu. Z toho vyplýva, že počas kontrakcií, ale aj medzi nimi, je potrebné správne dýchanie.

Dýchanie v prvej pôrodnej dobe má za cieľ zabezpečiť dostatočné okysličenie plodu a zároveň uľaviť od bolesti. Používa sa relaxačné dýchanie, pri ktorom je výdych dvakrát dlhší ako nádych.

Napr. nádych nosom na dve doby, výdych ústami na štyri doby. Pri tomto type dýchania sa kŕče uvoľňujú a tlak na otvárajúce sa pôrodné cesty je jemnejší a menej bolestivý.

„Dýchanie v prvej pôrodnej dobe má za cieľ zabezpečiť dostatočné okysličenie plodu a zároveň uľaviť od bolesti. Používa sa relaxačné dýchanie, pri ktorom je výdych dvakrát dlhší ako nádych.“

Aký je odporúčaný režim v 1. pôrodnej dobe?

Pokiaľ ide o normálny pôrod, ženu v zásade nič neobmedzuje – záleží to však od režimu v konkrétnej pôrodnici. Žena sa môže prechádzať, ležať, sedieť alebo striedať jednotlivé polohy. Relaxačne pôsobí vlažná alebo teplá sprcha, kúpeľ vo vode (nie horúci), masáž chrbta, hlavne krížovej kosti, pohojdávanie na fit-lopte.

 

Čo sa týka jedál a nápojov, v našich pôrodniciach sa neodporúča sa ich konzumovanie z dôvodu neplánovaného operačného ukončenia pôrodu, kedy  hrozí pri podaní anestézy riziko vdýchnutia prípadných zvratkov.

Pripúšťa sa ovlaženie pier či maličký hlt vody, príp. cmúľanie kocky ľadu alebo ľadovej drviny. Keďže intenzívne dýchanie vysušuje pery a ústa, k pocitu lepšieho komfortu môže pomôcť aj tyčinka na pery.

Prvá doba pôrodná končí v okamihu, keď je krčok dostatočne rozšírený na prechod plodu, čo je asi 10 cm. V tomto okamihu začína najintenzívnejšia práca – druhá doba pôrodná.

„Ak pôrod prebieha v nemocnici, ktorá má atribút „Baby Friendly Hospital“, dieťatko zakrátko položia matke na hrudník, kde by sa malo o chvíľočku samo či s malou pomocou prvýkrát prisať k prsníku.“

Druhá pôrodná doba

Krčok je „spotrebovaný“ a dostatočne rozšírený, možno začať tlačiť. Kontrakcie sú omnoho intenzívnejšie, chvíľami pripomínajú nutkanie na stolicu a spontánne nútia ženu tlačiť.

Pozor na dýchanie! Majme na pamäti vždy v prvom rade dieťatko, ktoré potrebuje kyslík, inak môže dôjsť k poškodeniu jeho mozgu. Spôsob dýchania sa oproti prvej pôrodnej dobe rapídne mení.

Žena spočiatku dýcha plytko a rýchlo – hovoríme tomu „psie dýchanie“, pretože to pripomína zadychčaného psa. Takto treba predýchavať kontrakcie, až kým pôrodník nedá pokyn na tlačenie.

Príchod bábätka na svet

Pri tlačení sa na začiatku kontrakcie žena zhlboka nadýchne – najviac ako môže – a zadrží dych. Pľúca sú plné vzduchu a táto zásoba by mala žene vydržať na celú kontrakciu, pričom jej zároveň pomáha tlačiť.

Keďže samotná kontrakcia na vytlačenie dieťatka nestačí, musí tlačiť aj samotná žena. (Medzi kontrakciami dýcha pomaly a zhlboka.) Ak žena rodí v ľahu na chrbte, odporúča sa chytiť nohy pod kolenami, pritiahnuť si ich na brucho a zároveň tlačiť hlavu bradou na hrudník, pričom oči majú byť zažmúrené.

V tejto polohe treba zatlačiť podobne ako pri stolici – brušný lis pomáha maternici a telíčko dieťatka sa postupne posúva cez pôrodné cesty smerom von. (Zažmúrené oči a pritiahnutá brada pomáhajú okrem iného predchádzať popraskaniu žiliek, takže ak nechcete na druhý deň po pôrode vyzerať ako „upírik“, počúvnite pôrodnú asistentku.)

Intervaly medzi jednotlivými kontrakciami sú pomerne krátke, takže striedanie dýchania je veľmi dôležité. Netreba mať obavy, že nebudete vedieť, kedy a ako dýchať – personál na pôrodnom sále poradí a pomôže, prípadne pomôže partner či iná blízka osoba, ak ste sa rozhodli pre ich prítomnosť.

Prečítajte si: Jeden steh navyše pre otecka

Najťažšia je časť, kým sa porodí hlavička a následne pliecka. V slovenských pôrodniciach sa práve pred porodením hlavičky zvykne robiť tzv. epiziotómia, čiže nástrih hrádze.

Nástrih sa robí s cieľom primerane zväčšiť otvor pre prechádzajúci plod a predísť tak prípadnému nerovnomernému a horšiemu potrhaniu pôrodných ciest. (V súčasnosti sa vedú diskusie o tom, či je alebo nie je epiziotómia potrebná a názory na tento problém sa líšia, ako medzi rodičkami, tak medzi pôrodníkmi.)

Po porodení pliecok už bábätko pomerne ľahko vykĺzne a rodičke sa uľaví. Kým lekár prestrihne pupočnú šnúru a personál ošetrí dieťatko, môže žena pokojne relaxovať. Ak pôrod prebieha v nemocnici, ktorá má atribút „Baby Friendly Hospital“, dieťatko zakrátko položia matke na hrudník, kde by sa malo o chvíľočku samo či s malou pomocou prvýkrát prisať k prsníku. Potom však dieťatko musia odniesť, lebo rodičku ešte čaká „veľké upratovanie“ – tretia pôrodná doba.

Tretia pôrodná doba

Čo znamená to spomínané veľké upratovanie? V maternici ešte stále ostáva placenta, ktorá musí von. Zakrátko po narodení dieťatka sa maternica trochu zregeneruje a opäť začínajú kontrakcie. Nebývajú až také silné ako v druhej pôrodne dobe, ale na porodenie placenty sú postačujúce.

Už pri prvých sťahoch sa začína placenta odlučovať, a keď sa celkom odlúči, dôjde k jej vypudeniu z maternice. Kontrakcie ešte nejaký čas pokračujú, vďaka čomu sa maternica sťahuje a uzatvárajú sa cievy, ktoré v maternici ostali otvorené po odlúčení placenty.

Placentu pôrodník pozorne skontroluje – ak by sa nejaké čiastočky placenty neodlúčili a ostali by v maternici, mohlo by dôjsť k ohrozeniu zdravia alebo dokonca života ženy. Potom pôrodník skontroluje pôrodné cesty a ošetrí prípadné ranky, ktoré vznikli počas pôrodu.

Žena ešte krátky čas (1 – 2 hodiny) trávi spravidla vo vyhradenej miestnosti v blízkosti pôrodnej sály. V tejto dobe je intenzívnejšie sledovaná s ohľadom na možné popôrodné komplikácie, napr. pretrvávajúce krvácanie a pod.

Práve teraz opäť možno bábätko ponechať pri matke, prípadne ho zasa priložiť k prsníku, čo má význam nielen pre vytváranie citového puta medzi matkou a dieťaťom, ale podporuje to aj nástup laktácie.

Prečítajte si: Ako chutí materské mlieko? Záleží od toho, čo mamička zje!

Partner pri pôrode a špeciálne požiadavky

Moderné ženy si často želajú mať pri sebe partnera, aby príchod potomka na svet privítali spoločne a aby im bol partner v týchto dôležitých chvíľach oporou.

Ak hovoríme o partnerovi, býva to spravidla manžel či druh, ale v niektorých prípadoch si žena radšej vyberie sestru, priateľku či dulu, čo je akási profesionálna spoločníčka pri pôrode. Okolnosti nie sú vždy prítomnosti blízkej osoby pri pôrode naklonené, ale väčšina pôrodníc sa snaží vychádzať rodičom v ústrety, ako sa len dá.

Prečítajte si: Pôrodný plán

Mnoho žien si po absolvovaní psychoprofylaktickej prípravy v rámci kurzu alebo po konzultáciou s dulou vypracuje tzv. pôrodný plán, ktorý obsahuje požiadavky a predstavy o pôrode.

Tento pôrodný plán je dobré prediskutovať so svojím pôrodníkom – či už to bude lekár, ktorého ste si vopred vybrali alebo ten, ktorý bol práve prítomný na sále, keď ste prišli na pôrod. Ponechajte si otvorenú myseľ nielen voči skôr získaným informáciám, ale aj voči pripomienkam, ktoré bude mať váš pôrodník.

Prečítajte si: Predčasný pôrod: prečo príde dieťa na svet skôr?

Tehotenstvo týždeň po týždni - toto musíte vyskúšať!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: