Niečo so sebou urob - toto nie sú slová, ktoré chce žena počuť
Zabolí to. Do manželského sľubu by mali pridať štvrté „aj“: ... budem ťa milovať a ctiť vo veľkosti oblečenia 36 aj 42.
Výzor sa rokmi mení. Ako by naše telá mohli zostať rovnaké, keď musia prejsť toľkými zmenami? Starneme, prechádzame ochoreniami, emocionálnymi zmenami, tehotenstvom, jedným, dvomi, možno tromi. A do toho vám človek, ktorý vám kedysi sľúbil, že vás bude podporovať v dobrom aj zlom, bohatstve aj chudobe, chorobe aj zdraví, povie: „Urob so sebou niečo.“
Zabolí to...
Do manželského sľubu by mali pridať štvrté „aj“: ... budem ťa milovať a ctiť vo veľkosti oblečenia 36 aj 42.
Ale nebavme sa len o tom, ako to dopadne, keď sa výzor človeka zmení. Každý sme totiž nejaký, vyzeráme nejako a mnohé z toho, čo na našom tele je, ani nevieme ovplyvniť. Prečo by niekto na naše nedostatky mal upozorňovať? S akým úmyslom? „Najbližší mi zvykli hovoriť, že to je v dobrom, lebo ma chcú motivovať, aby som začala chudnúť,“ povedala 43-ročná Hanka, ktorá, ako sama hovorí, „mala už na základnej škole viac kíl ako spolužiačky, ale po druhom pôrode mi k tomu pribudli aj tie tehotenské“.
V dôsledku šikany zo strany spolužiakov a spolužiačok si základnú aj strednú školu pretrpela. „Ale ešte horšie ako výsmech od spolužiakov bolo, keď mi doma mama hovorila, aby som si nedávala koláč, alebo mala nejaké iné „rady“. Občas si aj tvrdo rypla, napríklad že ak budem takto vyzerať, tak si nikdy nenájdem frajera,“ spomína Hanka. Najviac to totiž vždy bolí od tých, ktorí by nám mali byť najbližší.
Môj chlap si našiel inú. Lebo som pribrala.
BODY shaming po slovensky
Hovorí sa tomu body shaming (z angličtiny to môžeme preložiť ako hanobenie, zneuctievanie tela) a môže byť cielený na kohokoľvek za čokoľvek – jedna má nadváhu, iná je vychudnutá, jedna má málo vlasov, druhá ich má priveľa, jedna je bledá, druhá má akné. Nech sa páči, vyberte si, body shaming nemá obmedzenia. A hoci najzraniteľnejší sú voči nemu tínedžeri a tínedžerky, ubližuje nám aj v dospelosti. „V manželstve sa to začalo opakovať,“ dodáva Hanka. „Môj manžel hovoril, aby som schudla, lebo po pôrode som ešte väčšia ako predtým.“
... najviac to vždy bolí od tých, ktorí by nám mali byť najbližší.
Zo života: Hanbíme sa
Na internete som veľa príbehov o body shamingu nenašla. Mohlo by sa zdať, že už sme natoľko vyspelí, že sme sa vzdali sprostých poznámok na výzor ľudí okolo nás. Ale potom som sa začala pýtať skutočných žien vo svojom okolí a zistila som, že sa to deje. Len o tom nehovoríme a nesťažujeme sa, lebo sa hanbíme to čo i len priznať.
Denisa, 36 rokov:
„Vždy som bola útla, až trochu chlapčenská. Môj partner to musel vidieť predsa hneď na začiatku. Aj mal nejaké akože milé poznámky, usmieval sa pri tom, ale teraz si myslím, že so mnou mal už vtedy problém. Hovoril, že som taká tenká, že ma nie je ani za čo chytiť. Teraz po desiatich spoločných rokoch sa už pri tom neusmieva. Normálne mi povie: „Bože, ty nemáš žiadny zadok, na tebe sa nie je na čo ani pozerať. Raz mi povedal, že keby som sa dala ostrihať nakrátko, nikto by nezistil, že som žena...“
Lívia, 28 rokov:
„V tehotenstve sa mi vyhádzalo akné a ani po pôrode sa to nezlepšovalo. Sama som videla, že to bolo fakt zlé, na celej tvári aj dekolte. Brala som lieky, robila som, čo som mohla, ale stále sa to vracalo. Môj muž o tom stále rozprával, ako keby som sa nevidela v zrkadle. Občas som dokonca mala pocit, že sa na mňa pozerá znechutene. Chcela som sa prepadnúť pod zem a nikdy nevyliezť von.“
Beáta, 43 rokov:
„Starnem a priberám. Vidím to aj sama, nechápem, na čo mi to môj manžel má potrebu pripomínať. Opýtal sa ma, prečo nejdem raz či dvakrát týždenne cvičiť. Možno by som aj išla, keby som nechodila do práce, nestarala sa o domácnosť a o deti, kým on po práci oddychuje, lebo je unavený z manuálnej roboty, zatiaľ čo ja aj tak celý deň sedím v kancelárii. Koniec koncov, preto som podľa neho tučná.“
Psychologička odkazuje ženám: Noste svoje telá s HRDOSŤOU
Body shaming má mnoho podôb
Nie je to teda len o nadváhe a o tom, že „treba schudnúť“. Body shaming môže byť z opačnej strany, keď ženám niekto dáva najavo, že sú príliš chudé. Môže sa týkať vlasov, pleti, čohokoľvek. Okrem toho má aj viacero odtieňov. Nie vždy ide o zhnusené pohľady a priamočiare výzvy: „Začni so sebou niečo robiť, lebo vyzeráš hrozne.“
Patria tam aj „akože“ milé a vtipné poznámky, ktoré ľudia hovoria s úsmevom. „Neznášam, keď sa ma niekto opýta, či niekedy aj jedávam. Prípadne keď niečo nedojem a niekto mi povie: len si daj, neuškodí ti. A otázky, kde som nechala prsia, to už ani nekomentujem,“ hovorí Denisa. Beáty sa vraj manžel zvykne opýtať, či sa chystá zjesť všetko, čo si naložila na tanier. „Samozrejme, inak, by som si to nenaložila, blbec,“ pokrúti hlavou. Ich manželstvo vraj už dávno nie je na tom dobre a práve body shaming je jedna z príčin.
Nie ste precitlivená, ak vám takéto poznámky prekážajú. Je úplne v poriadku zastaviť to a povedať, že vám takáto komunikácia prekáža. Takisto máte plné právo odmietnuť „rady v dobrom“, že si máte dávať pozor, lebo nadváha nie je zdravá. Máte vlastnú hlavu a snáď sama viete zhodnotiť, ako sa cítite.
Valentína Sedileková: Všetci ma chcú zničiť, chcú, aby som pribrala
Začarovaný kruh
Dvaja vedci Agarwal a Banerjee, ktorí sa touto témou zaoberajú, tvrdia, že body shaming je forma šikanovania, ktoré zahŕňa ponižovanie inej osoby nevhodnými poznámkami o jej postave a vzhľade. Pritom málokto si dobrovoľne vyberie, že chce mať nadváhu, alebo naopak, chlapčenskú postavu, akné po celom dekolte či vypadané vlasy. Tak potom, prečo si to máme „zlíznuť“? Podľa výskumníka v oblasti psychológie Vogela je to začarovaný kruh, pretože táto šikana zvyšuje stres a ten zase neprospieva nášmu vzhľadu.
„Čím viac mi môj muž dával rady, ako mám chodiť cvičiť a zdravšie jesť, tým viac som sa prejedala. Jedlo ma upokojuje. A priberala som ešte viac,“ povedala Hanka. Mimochodom, už šťastne rozvedená žena. „Museli sme ísť od seba, mne to neprospievalo psychicky, keď som vedela, že nie som pre môjho partnera atraktívna. Bolelo to a začala som sa postupne neznášať.“
Aj Líviino akné sa so zvyšujúcim stresom zhoršovalo. A Denisa, ktorej muž chcel, aby trochu pribrala, ale len do zadku a pŕs, bola pod takým stresom, že po takmer každom jedle vracala. Poruchy stravovania sú veľmi bežným následkom body shamingu. Rovnako môže takáto šikana viesť k tomu, že sa človek začne radšej druhým vyhýbať a nikam nechodiť, izoluje sa, pretože cíti poníženie. Znižuje sa sebavedomie, zhoršuje sa obraz o sebe samom a vlastnej hodnote. Človek sa začne ľutovať, čo vedie k depresiám.
Body shaming začína v detstve
Najzraniteľnejší na body shaming sme v puberte, keď prechádzame hormonálnymi zmenami a emočne ešte nie sme dostatočne vyspelí. Už vtedy sa dievčatá stretávajú s body shamingom, čo im môže spôsobiť psychické a emočné problémy na celý život. Podľa jednej štúdie bolo obeťami body shamingu 25 až 35 % dievčat. Iná štúdia hovorí o čísle 45 %. Je ťažko dospieť k definitívnemu číslu, pretože priveľa dievčat sa tak veľmi hanbí, že sa ani nepriznajú, že ich niekto šikanuje.
Toto je presne to miesto, na ktorom môžeme začať stavať nové základy. Dospelých už možno neprerobíme, ale môžeme naučiť naše deti, že k výzoru iných sa nemajú prečo vyjadrovať. Môžeme ich vychovať v úcte voči druhým a v tom, že výzor je každého osobná záležitosť, navyše dosť intímna a často pre zažraté ideály krásy aj veľmi bolestivá, preto nikdy neupozorňujeme na fyzické nedostatky druhých. Ani zo žartu, ani s dobrým úmyslom. Nikdy.
Telo je našim pomocníkom, nie nepriateľom
A čo s manželom?
„Manžela som zmeniť nevedela, ani jeho pohľad na mňa. Koučka mi dala výbornú radu, aby som trénovala lásku k svojmu telu,“ hovorí Hanka. „Už ma vidíš, ako sa postavím nahá pred zrkadlo a hovorím si, že som krásna. Bože môj, veď mám oči, ja viem, že nie som krásna. Ja nepotrebujem samu seba presvedčiť o tom, že som dokonalá taká, aká som. Ja potrebujem, aby ma partner neurážal a potrebujem chlapa, ktorému sa budem páčiť.“
Hanke rozhovor s manželom nevyšiel, ale určite to treba vyskúšať. Aj keď jeho správanie nezmeníte, minimálne je dobrý pocit vedieť sa postaviť sama za seba. Môžete na rovinu povedať, že vám jeho rady a poznámky prekážajú a ubližujú. Môžete sa stretávať s ľuďmi, s ktorými sa cítite príjemne a ktorí nekomentujú váš vzhľad. Čím viac dobrých ľudí okolo seba máte, tým lepšie sa cítite. A hlavne – vzdelávajte okolie. Vždy, keď počujete niekoho body shamovať tretiu osobu, zastaňte sa ponižovanej osoby. Len spolu takéto správania môžeme zastaviť.
„Keďže nevyzerám ako každé iné dievča, viem, že chvíľu to trvá, kým sa s tým človek zmieri. S tým byť iná. Avšak byť iná je dobré.“tenistka Serena Williams