Bienvenido a España! Ako sa žije mame v Španielsku?

spracovala Kristína Majerová | 30. august 2021
Mama v Španielsku
foto: archív rodiny so súhlasom K. Kubovej

Na materskú dovolenku tu majú nárok obaja rodičia rovnako: 16 týždňov mama a 16 týždňov otec.

Katka Kubová (35 r.) z Ivanky pri Dunaji žije už 12 rokov v španielskej Granade. Spoznala „netypického“ Španiela Javiera, s ktorým sa zobrali na Slovensku. Spolu majú tri dcérky: Lauru (7), Júliu (5) a Claudiu (2).

Vždy ma fascinoval cudzí svet

Už odmalička ma fascinovali rôzne kultúry. Rozhodla som sa preto študovať medzinárodné vzťahy, kde sú základom jazyky. Španielsko ma vždy lákalo, preto som si španielčinu vybrala ako tretí jazyk. V dvadsiatich rokoch som išla ako aupair do Sevilly. Rodina bola veľmi milá a brali ma ako súčasť rodiny, kde mi nikdy nič nechýbalo. A kam som asi išla na výmenný pobyt cez Erasmus? Do Španielska, do Granady, kde som sa zaľúbila do môjho už terajšieho manžela. Žije sa mi tam naozaj skvele. 40 minút od mora, 40 minút od hôr. Ľudia sú tu veľmi priateľskí. Je to mesto ideálnej veľkosti, ani malé, ani veľké. Pre mňa ako vyšité. 

S hľadaním práce som nemala problém. Prijali ma do medzinárodnej firmy Alight (predtým Northgate Arinso), kde momentálne pracujem ako projektový manažér pre ľudské zdroje. Aj napriek tomu, že mám tri deti, mám tu svoje pevné miesto a moju prácu oceňujú.

Slovensko-španielska svadba

Svadbu sme organizovali na Slovensku, kde prišlo viac ako 60 hostí zo Španielska. Španieli sa naozaj vedia zabávať a pocítili to nielen cestujúci v lietadle, ale aj slovenskí svadobní hostia. Snažili sme sa spojiť to naj z oboch kultúr. Nemohlo chýbať slovenské čepčenie. V kombinácii so španielskou hudbou to išlo ako po masle. Pri španielskom zvyku vyhadzovať ženícha do vzduchu sme takmer rozbili lampu vo svadobnej sále.  

Svoje priezvisko som si po svadbe ponechala, aby moje deti mohli tiež nosiť slovenské meno. V Španielsku je totiž zvykom, že ženy si priezvisko nemenia a deti majú dve priezviská, jedno po otcovi a druhé po matke. A aj keď zatiaľ po slovensky dobre nehovoria, už teraz v škole reprezentujú svojím priezviskom kúsok Slovenska.

mama v Španielsku

Španieli si život užívajú 

Vedia ho žiť naplno. Neznamená to však, že pracujú horšie alebo menej. Vedia si to však tak zariadiť, aby mali čas aj na rodinu a zábavu. Rodiny sú tu oveľa viac súdržnejšie a založené na tradíciách. Čo mi doteraz príde vtipné, je, že vzdialenú rodinu (bratrancov bratranec alebo tetina teta a jej sestra) volajú ako keby boli naozaj blízka rodina a udržujú stále kontakt. 

V Španielsku neexistuje klasická rodina, je to asi tak ako na Slovensku. Niekto má len jedno dieťa, druhý štyri, ale jednoznačne trend upadá a štandardom sú 1 – 2 deti. Väčšinou každá rodina žije sama, ale poznám aj prípady, kde žijú so starými rodičmi. Deti sú tu oveľa komunikatívnejšie, ale možno aj viac rozmaznanejšie, lebo vždy majú pozornosť od všetkých rodinných príslušníkov.

Výchova detí je jedno z najdôležitejších poslaní tunajších rodičov. Každý sa snaží, ako najlepšie vie. Všimla som si však, že k malým deťom sa správajú a rozprávajú s nimi tak, akoby boli oveľa staršie. Kladú im otázky, ktoré sú na prvý pohľad ťažké. Rodičia sa pýtajú detí na ich názor a pod. Vždy na prvom mieste je rodina a až potom všetko ostatné. Na začiatku, keď som ešte nemala deti, sa mi to zdalo prehnané, ale odkedy som matkou, plne s tým súhlasím.

Pôrody v štátnej nemocnici

Všetky tri deti som rodila v štátnej nemocnici, aj napriek tomu, že mi firma  poskytovala súkromné zdravotné poistenie. Štátne zdravotníctvo je tu na dosť dobrej úrovni a veľa žien si vyberie pôrod v štátnej nemocnici. Dôvod je čisto praktický, ak nastanú komplikácie, ženy musia byť prevezené do štátnej nemocnice. Domáce pôrody sú ale minimálne. Mamy si uvedomujú ich riziká.

Tak ako aj u nás, každá žena si môže vybrať štátne zdravotníctvo (zadarmo na základe odvodov) alebo súkromné (dodatočné platenie). Hneď na začiatku tehotenstva sa žena musí objednať k obvodnému lekárovi, ktorý ju pošle k matrone a gynekológovi. V skutočnosti obvodný lekár má iba administratívnu úlohu. Matrona je tá, ktorá posiela na krv a ďalšie vyšetrenia a celé tehotenstvo koordinuje. Ak je všetko v poriadku, oficiálne ultrazvuk robia iba v 12., 20. a v 32. týždni tehotenstva, posledný je okolo 39. týždňa. Pri každej návšteve u gynekológa sa bábätko meria a kontroluje, či sa dobre vyvíja. Vaginálne vyšetrenia sa nerobia, iba ak žena prenáša.

V 32. týždni si žena vyberá druh pôrodu: do vody, na posteli, s epidurálkou, s plynom alebo prirodzene. Všetko je zaznamenané v tehotenskej knižke, hoci, keď ide do tuhého, spýtajú sa priamo ženy a do tehotenskej knižky sa málokto pozrie.

V žiadnom prípade sa tu neholí ani nepodáva klystír, aby nedošlo k nežiaducim infekciám. Celý pôrod je veľmi naturálny a možno aj preto boli všetky moje pôrody rýchle a bez komplikácií. Nástrih hrádze tu nie je štandardom, pokiaľ to nie je naozaj nevyhnutné. 

Náročné materstvo

Môj manžel bol pri mne celý čas, od vstupu do nemocnice, až kým sme odišli aj s bábätkom domov. Hneď po pôrode mi bábo priložili na hruď, manžela sa spýtali, či chce prestrihnúť pupočnú šnúru. Potom nám pustili hudbu a doniesli džúsy, aby sme sa posilnili a oddýchli. Po 40 minútach nás odviezli na izbu, kde dieťa obliekli. Prvé umývanie sa robí až na druhý deň. Ak je všetko v poriadku, maminka s dieťaťom idú po 24 hodinách domov. V piatich dňoch života dieťaťa nasleduje prehliadka a odobratie krvi. Pri všetkých mojich troch pôrodoch som sa cítila veľmi dobre a keby materstvo nebolo také ťažké, tak by som si to ešte zopakovala.

Už v pôrodnici sa kladie veľký dôraz na dojčenie a jeho benefity, ale každá maminka sa môže rozhodnúť. Hneď po pôrode chodí sestrička a ak maminka potrebuje pomoc, všetko pekne vysvetlí, prípadne napraví polohu pri dojčení. Väčšina žien sa snaží výlučne dojčiť do šiestich mesiacov. Ak však idú do práce, volia umelé mlieko okolo 4. mesiaca veku dieťaťa. Niekedy je problém, aby deti vypili umelé mlieko z fľaše, tak sa podáva zelenina a ovocie. Pri prvej dcérke som sa pokúšala o fľašu, ale ani pri druhej či tretej sa mi to nepodarilo. Maminkino mlieko bolo to naj. 

Preventívne lekárske prehliadky fungujú do 6 rokov, kde pediater dieťa odmeria, odváži a prehodnotí vývin. V prípade problému odporučí návštevu odborníka. Myslím si, že zdravotný systém je tu oveľa prepracovanejší ako na Slovensku. 

mama v Španielsku

ZROVNOPRÁVNENÁ materská dovolenka

Od tohto roku je k dispozícii 16 týždňov pre mamy a 16 týždňov pre otcov. Počas tohto obdobia dostáva žena plnú mzdu, na ktorú sa nevzťahuje daň z príjmu, čiže zarába viac, ako keď pracovala. V rámci zrovnoprávnenia dostávajú po novom aj oteckovia plnú náhradu mzdy za 4 mesiace, ktoré strávia s dieťaťom. Po 16 týždňoch má žena na výber: vybrať si ďalšie dva týždne ako Lactancia (laktačné obdobie) alebo bude pracovať o hodinu menej.

Ak sa rozhodnem ostať doma s dieťaťom do troch rokov, môžem tak urobiť. Zamestnávateľ mi miesto drží, ale nie je povinný dať mi presne to isté. Štát však neponúka žiaden príspevok matkám, aby naozaj využili túto možnosť. Dáva však príspevok matkám v hodnote 100 eur mesačne k dovŕšeniu troch rokov. Od roku 2020 je úľava na škôlkach na základe dane z príjmu. Ja som pri všetkých troch deťoch nastúpila, keď mali šesť mesiacov. Využila som všetky dovolenky, aby som s nimi ostala čo najdlhšie doma. 

Jasle od 16 týždňov, škola od 3 rokov

Jasle a škôlky fungujú od 16 týždňov veku až do 3 rokov. Vtedy deti nastupujú do školy od 3 do 12 rokov. Nie je problém dostať miesto do štátnej škôlky, ak obaja rodičia pracujú. Samozrejme, na výber sú aj súkromné zariadenia. Cena je stanovaná na základe času, ktoré je dieťa v škôlke. Štandardný čas je od 9.00 do14.00 hod. Moje deti sú od 8.00 do15.00 hod. pri cene 360 eur mesačne aj s jedlom. O 15. hodine je už väčšina detí s rodičmi.

Mesačná cena však osciluje podľa príjmu rodičov. Niektoré deti majú dokonca jasle zdarma, zatiaľ čo druhé platia 100, 50 či 20 %. Taktiež sa voľné miesta ponúkajú na základe veku, keďže bábätká vyžadujú viac starostlivosti a sú maximálne štyri na jednu pani učiteľku.

Škola trvá od 9. do 14. hod. Starším deťom do školy dávame desiaty, ktoré nám určuje pani učiteľka. V pondelok chlebík, utorok jogurt, streda ovocie, štvrtok koláčik a piatok čo chceme. Deti desiatujú o 11.30 hod., obedujú o 14. hod. Ak má niekto bezlepkovú diétu, stačí len povedať a prispôsobia sa. 

Spoločenský život v Španielsku je jednoduchší, lebo takmer všetky reštaurácie majú svoj detský kútik. Ľudia sem berú aj novonarodeniatka a maličké deti. Večeria sa o 21. hod, často okolo polnoci stále vidieť a počuť deti s rodičmi. V tomto smere sa budem asi stále držať slovenských zvykov, lebo moje deti by tak dlho nevydržali.  Kvôli veľkému teplu má veľa obchodov otváracie hodiny od 10.00 – 14.00 hod. a potom až od 17.00 do 21.00 (čas siesty).

mama v Španielsku

Chýbajú mi vianočné trhy

Na Slovensko sa pokúšame ísť každý rok, hoci naposledy sme boli pred dvomi. Verím, že toto leto sa nám to podarí. Najviac sa mi cnie za rodinou a mojimi dlhoročnými kamarátkami. Veľmi mi chýbajú aj vianočné trhy, tu sa nič také neorganizuje. Varené vínko, slovenské vianočné koledy, pokec s kamošmi. V Španielsku sa darčeky dávajú až 6. januára. Na Štedrý večer tak cítim závan nostalgie, lebo aj keď večeriam s mojou španielskou rodinou, je to iná atmosféra ako u rodičov doma...

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: