Ako sa meníme: 4 ženy v nás

Mgr. Eva Valentíny | 15. apríl 2022
Ako sa meníme: 4 ženy v nás

Je to také zvláštne a komplikované slovo, z ktorého naša kultúra urobila „tabu“. Nazývame ju intímna a veľa o nej nerozprávame. Táto „vec“ nás ovplyvňuje viac, ako sme si vedomé. Aj vtedy, ak o nej mlčíme. Aj vtedy, keď ju nemáme... Ba čo viac!

Menštruácia (a pri tomto slove sa začínam červenať aj v takmer svojich 40 rokoch) nás neovplyvňuje iba niekoľko dní, ale po celý mesiac. Nejde totiž iba o periódu či fázu, ale o komplexný cyklus, ktorý sa opakuje počas celého mesiaca. Hormonálne výkyvy, zmeny nálad a postojov nás môžu vysiľovať. Našťastie, iba dovtedy, kým im neporozumieme a nepozveme ich, aby pracovali pre nás a nie proti nám.

Menštruácia? No problem 

Nakoľko som v „tejto oblasti“ nikdy nemala problémy, žila som príkladne v duchu hesla slovenskej ženy: „Hlavne o tom veľa nehovor a funguj.“ Problémy nastali až po pôrode tretieho dieťaťa. Začali ma trápiť príšerné migrény a ja som (až!) po roku obnoveného cyklu zistila, že prichádzajú vždy tri dni pred menštruáciou. Lekár to vyriešil predpísaním kyseliny askorbovej (v preklade vitamínom C). Povedal, že ak to neprejde, vyskúšame radikálnejší postup. 

Moje problémy sa však iba zhoršili a ja som si dva mesiace po sebe musela vziať voľno z práce, pretože som už „fungovať“ jednoducho nedokázala. Našťastie som si v tom istom období prečítala knihu od Mirandy Grey o Cyklickej žene. 

Zistila som, že telo sa mi len zúfalo snažilo povedať, že pár dní v mesiaci potrebuje oddych, samotu, ticho a pokoj – a to bez ohľadu na množstvo ziapajúcich potomkov pobehujúcich po byte. Uvedomila som si, že tak, ako v zime nechodíme zbierať jahody, nemôžem ani ja od seba očakávať, že budem spoločenská a usmiata na počkanie – kedykoľvek. Pár dní v mesiaci taká jednoducho nie som. Prestala som od seba očakávať nemožné a jeden týždeň v mesiaci som sa viac stiahla z rodinných akcií. Naplánovala som si ticho a oddych. Dnes môžem spokojne prehlásiť, že migrény sú pre mňa minulosťou a k radikálnemu medicínskemu riešeniu som sa, našťastie, nedostala.

Nemôžem od seba očakávať, že budem spoločenská a usmiata na počkanie. Pár dní v mesiaci taká jednoducho nie som.

Cyklickosť či neustála premenlivosť je pre ženy prirodzená

Cyklickosť je to, čo bolo ženám dané. Je však veľmi málo žien, ktoré ju dokážu využiť. Náš cyklus ovplyvňuje veľa vecí: to, či dokážeme pravidelne cvičiť a zdravo jesť, alebo sa nedokážeme premôcť zmeniť druh pohybu či jedálnička. To, či chceme ísť na párty alebo uprednostníme rande doma s knihou pod dekou. To, či sme trpezlivé k deťom a „vyladené matky“, alebo sa zmeníme na kričiace náladové xantipy, čo majú všetkého po krk.

Stavím sa, že si niektoré z vás práve predstavili samy seba s „PMS“ syndrómom doslova vytetovaným na čele. Áno, aj tzv. „PMS“ je jedna zo 4 fáz menštruačného cyklu (budete sa čudovať,  ale má oveľa viac pozitívnych odtieňov, ako mu pripisujeme). Poďme sa teda pozrieť na to, z čoho pozostáva priam zázračný a fascinujúci cyklus každej ženy  a v čom je každá z jeho fáz špecifická.

menštruácia

ŽENA V MENŠTRUAČNEJ FÁZE – ZIMA ( deň 1 – 7)

Ste unavená a samotárska, ako medveď počas zimného spánku.

Mnohé domorodé kmene či národy zakazujú žene v menštruačnej fáze vstup na náboženské miesta a taktiež niektoré činnosti. Naša kultúra si tento zákaz vysvetľuje často ako krok nasmerovaný proti žene. V skutočnosti však nič nie je vzdialenejšie od pravdy. Žena v tejto fáze je často  akoby v meditatívnom stave (čo v mnohom vysvetľuje napr. aj problémy s parkovaním). 

Mnohé veci dokážete v tejto fáze extrémne emocionálne precítiť, intuitívne vysvetliť a vniesť do všetkého potrebný nadhľad. Na druhej strane však nevnímate okolitý svet dostatočne racionálne, ste unavená a máte väčšiu potrebu spánku (preto je úplne v poriadku dovoliť si zaspať s deťmi a dopriať si oddych a relax v čo najväčšej miere). Sú to dni, keď v sebe potrebujete niečo vyriešiť, odísť a stiahnuť sa do seba. Toto treba rešpektovať a nechať veci plynúť. Ak si toto všetko nedoprajete, únavu môžete cítiť aj celý nasledujúci mesiac.

ŽENA V DYNAMICKEJ FÁZE – Jar (deň 7 – 13)

Ste rýchla a akčná, ako „naspeedovaná“ veverička.

Určite poznáte tie dni, keď priam sršíte energiou. Dokážete stihnúť všetko a sama sa čudujete, ako ste to mohli zvládnuť. Dokážete sa mimoriadne dobre sústrediť, robiť veľa vecí naraz, ste najproduktívnejšia a najspokojnejšia. Je to aj pomerne jednoduché, keďže v dynamickej fáze vyjde takmer všetko, na čo siahnete. Cítite sa sebavedomé, krásne, vyhľadávate pohyb, pretože vám cvičenie dodáva energiu. Ak by ste náhodou potrebovali niečo vybaviť na úradoch, treba sa nahodiť a ísť – pretože lepší čas na dobývanie vonkajšieho sveta jednoducho neexistuje.

ŽENA V OVULAČNEJ FÁZE – LETO (deň 13 – 17)

Ste milá a prítulná.

Navonok sa môže zdať, že existujeme iba pre túto fázu. Je dokázané, že s cieľom počať vám vaše telo doslova dokáže zmeniť kontúry tváre. Máte žiarivejšie oči, plnšie pery, zvodnejšie telo aj jasnú energiu nasmerovanú k uloveniu otca vašich budúcich detí. Žena sa viac zameriava na ostatných a dokáže odkladať svoje potreby. Sústredíte sa na vytváranie vzťahov, chodenie do spoločnosti a aktívny pohyb. Rovnako ako v lete, aj my si v tomto období užívame život naplno, zažívame pocity šťastia a naplnenia.

ŽENA V PREDMENŠTRUAČNEJ FÁZE – JESEŇ ( deň 17 – 28)

Poletujete s handrou po byte a kričíte ako tur.

Vplyv cyklickosti na sebe pociťuje každá žena predovšetkým v tomto období. Pripadáte si neznesiteľné a všetko vám prekáža. Problémy a chyby vidíte na všetkých: sebe, partnerovi, deťoch. V tomto období vyťahujete na povrch všetky nevyriešené problémy, ktoré nosíte hlboko v sebe. Ste kritické a máte pocit, že je všetko proti vám a neriešiteľné. Pozitívum tohto obdobia je, že sa na problémy dokážete pozrieť skutočne kriticky. Objavíte aj veci, ktoré nefungujú (na druhých či vo vlastnom živote). Spravidla však nie je vhodné to v tomto období aj komunikovať. Veď viete, ako to dopadne, keď sa s mužom chcete pravidelne raz v mesiaci rozvádzať. 

Práve pred prichádzajúcou menštruáciou máte chuť všetko vyčistiť – v priestore aj vo vlastnom vnútri. Môžete mať pocit zahltenia a vyrušovania prebytočnými vecami. Upratujete, ukončujete, triedite. Systematicky od podlahy až po strechu. A tak to má byť.

Žiť v súlade s cyklom sa oplatí

Ak sa budete niekoľko po sebe idúcich mesiacov pozorovať (či dokonca robiť si poznámky), zistíte, že mesiac čo mesiac prechádzate plynule z jednej fázy do druhej. V každej z nich môžete svoj život obohatiť o nové kvality, ktoré cyklickosť prináša každej žene (dynamickosť, intuícia atď.)  Fázy nie sú presne ohraničené a vtedy dokážete dokonca využívať kvality oboch fáz. Žiť v súlade s cyklickosťou znamená nesiliť sa do pózy neustáleho výkonu a rovnakého správania. Jeden týždeň ste spoločenské a hneď na ďalší ste utiahnuté samotárske „čudáčky“. Prijať svoju cyklickosť znamená prijať samu seba s meniacimi sa pocitmi a správaním.

Je v poriadku nepodávať neustále rovnaký výkon (túto česť by sme mali rady prenechať mužom). Je to v poriadku práve preto, že namiesto výkonu dokážeme okoliu ponúknuť celkom iné prednosti: intuíciu, nadhľad, empatiu či porozumenie. 

Ak nevyužívame alebo neporozumieme svojej premenlivosti, znamená to nielen to, že nevyužívame dar, ktorý nám bol daný. My ho, dokonca, začneme považovať za svoje prekliatie (a rovnako to raz vysvetľujeme svojim dcéram).

Prijatie vlastnej krehkosti

Myslím si, že najväčšou výzvou dnešnej ženy (a predovšetkým tých, ktoré sú zároveň aj matkami) je dokázať vedome odpočívať, premýšľať a čerpať, aj napriek tomu, že nás kvária výčitky, čo všetko ešte treba upratať a ožehliť. Táto najzakladanejšia podstata ženského bytia nám hovorí, že sme cenné samy osebe; bez neustáleho tlaku na výkon a výsledky.

Rešpekt k samej sebe a fáze, v ktorej sa práve nachádzam, znamená prijatie vlastnej krehkosti a toho, že dnes som síce slabá, ale možno už zajtra dokážem zázraky.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: