Céčko priamo do žíl

MAMA a ja | 4. Aug 2017
Céčko priamo do žíl

Lekári, ktorí začali používať terapiu infúznym vitamínom C, boli veľmi prekvapení jeho pozitívnym účinkom.

Desatoro proti rakovine

Pomoc pre onkologických pacientov: vitamín C do žily

„Selektívny protinádorový účinok vitamínu C na niektoré typy nádorových buniek, ktorý je vedecky dokázaný, to je zázrak, ktorý vo mne vzbudzuje pocit veľkej úcty a pokory voči našej matke prírode.

A pocit veľkej vďaky voči tým, ktorí nám dokázali takúto účinnú vysoko koncentrovanú formu vitamínu C pripraviť,“ hovorí pani doktorka MUDr. Ester Točíková z Neurologickej ambulancie Hippokrates v Bratislave.

Hoci sú onkológovia opatrní pri jeho zavádzaní do svojej praxe, v zahraničí sú bežné pracoviská, kde onkologickí pacienti dostávajú popri klasickej liečbe aj liečbu infúzne podaným vitamínom C 7,5 g.

Vitamín C dokonca zosilňuje účinok niektorých cytostatík a tak pomáha pacientom úspešnejšie prekonať onkologické ochorenie, ale aj lepšie znášať samotnú onkologickú liečbu a jej nežiaduce účinky.

Prečítajte si: Veľký prehľad vitamínov. Prečo sú pre ľudský organizmus také dôležité?

V čom spočíva výhoda podávania vitamínu C infúzne?

Pacienti sa po infúzii vitamínom C cítia lepšie, mizne nevoľnosť, únava, vyčerpanie, poruchy spánku, viditeľne sa zlepšuje kvalita ich života.

Infúzne podaný vitamín C ich organizmus celkovo posilňuje, hlavne imunitný a nervový systém, čo im pomáha pri prekonávaní fyzických a psychických ťažkostí.

Klinické štúdie a prax potvrdzujú povzbudivé výsledky pri použití infúznej terapie napríklad pri liečbe rakoviny prsníka, vaječníkov, maternice, prostaty, pankreasu, hrubého čreva, pľúc atď.

Veľký význam má užívanie infúznej terapie vitamínom C aj v období remisie (tzn. v období prechodného vymiznutia príznakov rakoviny), po základnej onkologickej liečbe, aby sa pomohlo predísť novému prepuknutiu choroby a metastázovaniu.

Pri ktorých ochoreniach možno podávať vitamín C do žily?

„Liečebné podanie vitamínu C odporúčam aj u iných ochorení, sú to ochorenia spojené s prítomnosťou chronického zápalu – napríklad borelióza, reuma, degeneratívne ochorenia kĺbov a chrbtice (artrózy), paradentóza.

Ochorenia spojené s poruchou imunitnej reakcie, napríklad – astma, rôzne vírusové a bakteriálne infekcie, alergické a autoimúnne ochorenia.

Ako príklad môžem uviesť veľký prínos vysoko dávkovanej infúzie vitamínu C pri pásovom opare (herpes zoster), keď sa dosiahlo podstatné zmiernenie bolesti už za dva týždne oproti klasickej liečbe, kde to trvalo 4 týždne.

Takisto bol znížený počet pacientov, ktorí trpeli postherpetickou bolesťou na 6,4 % oproti pacientom liečených konvenčnou liečbou, kde vykazovalo bolesť až 24 %,“ hovorí doktorka Točíková.

Prečo nestačí užívať vitamín C v tabletkách?

Aby sa takýto účinok dosiahol, u ľudí nestačí užívať vitamín C v potrave alebo tabletkách, ale musí byť dodaný priamo do žily, a to v dostatočnom množstve.

Štúdie zamerané na farmakokinetiku vitamínu C v organizme potvrdili, že cez žalúdok a črevá sa dokáže vstrebať do krvi pri jednorazovom podaní len 200 mg vitamínu C, zvyšok sa vylúči z tela von.

Aj keby sa jeho podanie ústami opakovalo viackrát za deň, nikdy by sa nedosiahla potrebná liečebná hladina vitamínu C v krvi. Na dosiahnutie efektívnej liečivej dávky vitamínu C je preto dôležité podávať ho priamo do žily v niekoľkogramovej koncentrácii (7,5 g).

Životne dôležité vitamíny

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: