Výživa a deti: Máte doma vyberavého jedáka? Vyskúšajte 8 tipov, ako to zmeniť

Karin Martinková MSc | 25. apríl 2022
Dieťa nechce jesť

Veľa rodičov má často pocit, že ich dieťa buď neprijíma dostatočne pestrú stravu, alebo jej jednoducho neprijíma dostatočné množstvo. Vo väčšine prípadov deti z tejto fázy vyrastú, avšak kým ich preferencie dozrejú, môžete zvážiť tieto tipy, ktoré znížia frustráciu v čase jedla nielen pre vás, ale aj pre vaše dieťa.

1. Nebojte sa ponúknuť nové jedlo viackrát! 

Jednou z najväčších chýb, ktorú často pri práci s „vyberavými jedákmi” robíme, je, že im nedáme dostatok času, aby si na novú potravinu zvykli a naučili sa ju akceptovať ako súčasť stravy. Aj keď sa teda stretnete s odporom pri zavádzaní nových jedál, kľúčové je skúšať to znova a znova a znova. Prečo? Štúdie naznačujú, že deti sa musia stretnúť s novým jedlom 8- až 15-krát, kým ho akceptujú a pri najmenšom ho aspoň ochutnajú. Rodičia však zvyčajne prestanú ponúkať nové jedlo už po prvom až piatom odmietnutí. Zlatým pravidlom je teda byť trpezlivý a vytrvalý. 

2. Spravte jedlo atraktívnym a zábavným 

Brokolicu a inú zeleninu podávajte s obľúbeným dipom alebo omáčkou. Vykrajovačkami rôznych tvarov nakrájajte zeleninu, ovocie či iné potraviny do rôznych tvarov. Povzbuďte svoje dieťa rozprávaním o farbe, tvare, vôni a štruktúre jedla – nie o tom, či chutí dobre. Napríklad: Paradajky a iná dočervena sfarbená zelenina či ovocie sú ako superhrdinovia, ktorí chránia naše srdiečko pred nepriateľmi. 

3. Buďte kreatívny 

Pri podávaní nových jedál môže pomôcť naša kreativita a schopnosť pracovať s tým, čo naše dieťa momentálne preferuje. Napríklad: Ak naše dieťa obľubuje zemiakové čipsy a naším cieľom je, aby malo v strave viac ovocia, dobrým spôsobom je postupne obmieňať typy jedál, až kým sa dopracujeme k danej potravine – zemiakové čipsy -> banánové čipsy -> banány sušené mrazom -> banán nakrájaný na kúsky. 

4. Vytvorte deťom pravidelnú rutinu 

Dodržiavanie pravidelného režimu, ako napríklad jedenie v rovnakom čase, nielenže pomáhajú regulovať chuť do jedla, ale tiež môžu znížiť úzkosť, ktorú majú mnohí vyberaví jedáci počas jedla. Rutiny v tomto prípade predstavujú jednoduchý spôsob, ako sa vyhnúť momentu prekvapenia, keďže dieťa vie, kedy a v akom kontexte sa bude čas jedenia odohrávať. 

5. Optimalizujte používanie snackov 

S rutinou sa tiež spája ďalší bod, a tým je optimalizácia chuti do jedla. Chuť do jedla hrá veľkú úlohu, keď dieťa zvažuje nové jedlo, a vašou úlohou ako rodiča je nielen nakŕmiť ho, keď je hladné, ale tiež optimalizovať jeho chuť do jedla. Vo väčšine prípadov sa rodičia vyberavých jedákov obávajú, že ich dieťa nebude v priebehu dňa dostatočne jesť – a to nielen nové jedlá, ale akékoľvek iné jedlo – a tak počas dňa majú tendenciu ponúkať dieťaťu príliš veľa desiat či iných snackov. Táto praktika môže výrazne znížiť chuť do jedla v čase hlavných jedál. Práve dodržiavanie rutín vie napomôcť k tomu, aby sa dieťa vždy dostavilo k stolu hladné. 

6. Zapojte dieťa do výberu či prípravy jedla  

V obchode s potravinami ho zapojte pri výbere ovocia, zeleniny a iných nutrične hodnotných potravín.  Napríklad môžete deťom pred príchodom do obchodu povedať, že dnešným cieľom bude nájsť v obchode čo najviac farieb dúhy v oddelení ovocia a zeleniny.  Hravou formou ich tiež môžeme zapojiť do prípravy jedla – umytie zeleniny, miešanie cesta či prestretie stolu. Deti tak budú mať príležitosť vidieť, ako sa jednotlivé potraviny dajú zaujímavo v kuchyni použiť, čo môže zvýšiť aj ich záujem dané jedlo ochutnať. 

dieťa a výživa

7. Nerobte na dieťa nátlak a rešpektujte jeho apetít 

Ak nie je hladné, nenúťte ho nasilu danú potravinu okamžite zjesť. Veľa z nás pozná to, ako sme počúvali, že ak celý tanier nezjeme, nikam sa od stola nepohneme. Práve takýto násilný prístup pri stolovaní môže spôsobiť to, že si dieťa začne spájať jedlo s úzkosťou a frustráciou. Okrem toho, ak vaše dieťa už nie je hladné a vy ho nútite zjesť aj ten posledný kúsok jedla na tanieri, môže sa stať menej citlivým na vlastné signály hladu a sýtosti. 
Riešenie: Podávajte pokojne menšie porcie, aby dieťa nemalo pocit, že to všetko musí zjesť naraz a dali ste mu príležitosť, aby si nezávisle vypýtalo viac. 

8. Buďte dobrým príkladom 

Deti sú veľmi citlivé na vnemy okolia, a preto ak sa na vašom tanieri bude pravidelne objavovať pestrá strava, je vyššia pravdepodobnosť, že vás bude nasledovať aj vaše dieťa. 

TU sa dozviete viac o vyváženom stravovaní a zdravej výžive.

Zdroje: 
www. academic.oup.com
www.sciencedirect.com
www.sciencedirect.com
www.mayoclinic.org

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: