Výživa a deti: Čo by mal obsahovať jedálniček detí v školskom veku

Karin Martinková MSc | 24. apríl 2022
Výživa a deti

Na čo sa teda zamerať v strave školákov a čo by ich v strave určite chýbať nemalo?

Stravovanie predstavuje dôležitú súčasť životného štýlu človeka a zohráva významnú úlohu v prevencii mnohých, najmä civilizačných ochorení. Dôležitá je najmä problematika stravovania a výživy v detskom veku, keď organizmus rastie a prebiehajú v ňom mnohé vývinové zmeny. Nedostatok alebo, naopak, nadbytok niektorých zložiek výživy môže mať následky nielen na súčasnom, ale aj na budúcom zdraví človeka. Na čo sa teda zamerať v strave školákov a čo by ich v strave určite chýbať nemalo?   

1. Mliečne výrobky

Táto skupina potravín poskytuje deťom bielkoviny a vápnik, ktoré sú dôležité najmä pre zdravý vývoj kostí. Dobrými zdrojmi sú najmä mlieko, syry, jogurty a syry. Nemliečne alternatívy kravského mlieka sa môžu podávať od jedného roka života. Uistite sa, že sú obohatené vápnikom a nesladené. 

Vaše dieťa by malo v ideálnom prípade denne prijať tri porcie jedla bohatého na vápnik, čo predstavuje napríklad 150 ml pohár mlieka, malý jogurt či malý kúsok syra o veľkosti zápalkovej škatuľky.

Deti do piatich rokov rýchlo rastú, a preto majú vyššie nároky na energiu. Z tohto dôvodu by deti do dvoch rokov mali prijímať najmä plnotučné mliečne výrobky. Polotučné mlieko sa môže podávať od dvoch rokov, ak dobre rastú. Deti staršie ako päť rokov by mali dodržiavať zdravú výživu vhodnú pre celú rodinu. 

2. Potraviny s obsahom vlákniny 

Každé jedlo by malo byť založené na potravinách z tejto skupiny.  To zahŕňa chlieb, zemiaky, cestoviny, ryžu a obilniny, ako je kuskus alebo raňajkové cereálie v hlavných jedlách a koláčiky, buchty, mafiny, lievance alebo cereálne tyčinky na občerstvenie. Pre deti staršie ako päť rokov sú lepšou voľbou celozrnné odrody, ktoré sú zdravšie a sýtejšie. 

výživa a deti

3. Ovocie a zelenina 

Detský jedálniček by mal takisto na dennej báze zahŕňať ovocie a zeleninu, a to najmä v zimných mesiacoch. Odporúča sa konzumácia 4 – 5 porcií ovocia a zeleniny denne. Môžu byť podávané čerstvé, mrazené, konzervované (najlepšie vo vlastnej šťave kvôli obsahu soli), sušené alebo vo forme odšťavených džúsov. Pokúste sa napríklad zahrnúť zeleninu najmä vo forme hlavných jedál a ovocie môžete použiť ako vhodnú desiatu, poprípade na prípravu smoothies. 

4. Dostatočné množstvo živočíšnych a rastlinných bielkovín 

Mäso, ryby, vajcia, orechy, strukoviny (ako fazuľa, šošovica a hrášok) a potraviny vyrobené zo strukovín (ako tofu, hummus a mleté sójové mäso) sú vynikajúcim zdrojom bielkovín a železa. Odporúča sa však konzumácia prevažne bieleho mäsa a ostatné iba v primeranom množstve a s nižším obsahom tuku. Preferovať by sa mali najmä ryby a hydina ako morky a kurčatá.  Limitovať by sa mala práve konzumácia údeného mäsa a jeho výrobkov. Pestré kombinácie rastlinných a živočíšnych bielkovín  by mali byť zaradené v detskom jedálničku dva- až trikrát denne. 

5. Správne zdroje pitného režimu 

Najlepšie nápoje pre deti sú voda a mlieko, pretože na rozdiel od šumivých a sladených nápojov, neprispievajú k vzniku zubného kazu a nadbytočnému energetickému príjmu, ktorý môže viesť  k zbytočnému priberaniu hmotnosti.  Čisté ovocné šťavy a smoothies poskytujú pomerne veľa cukru. Akékoľvek sladké nápoje zrieďte vodou – jeden diel džúsu na desať dielov vody alebo polovicu čistej šťavy/polovica vody pre deti do päť rokov – ak je to možné, a podávajte ich len počas jedla. Čo sa týka množstva tekutín, tak vhodnou cestou ako zabezpečiť pitný režim u detí je ponúknuť im nápoj ku každému jedlu a jeden alebo dva nápoje medzitým. Počas horúčav a pri športe je dobré ponúkať aj nápoje navyše. 

Vedeli ste, že deti, ktoré pijú dostatok vody, dosahujú lepšie výsledky v testoch pozornosti a pamäti? 

6. Suplementácia 

Podľa Britskej dietetickej asociácie by všetky deti staršie ako jeden rok mali suplementovať 10 mikrogramov vitamínu D, a to najmä počas jesene a zimy. 

Zdroje:
British Nutrition Foundation (2012) [online] Available at: www.nutrition.org.uk
NHS Choices (nd) [online] Available at: www.nhs.uk

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: