Rastové špurty a vápnik

Veronika Kmetóny Gazdová | 28. január 2022
Vápnik a rast detí

„Rastieš ako z vody“ je známe slovné spojenie, ktoré počúva väčšina detí. Od ich narodenia až do konca pubertálneho obdobia im rýchlo rastú kosti, a to aj niekoľko centimetrov počas jediného mesiaca.

Práve preto potrebujú dostatočný prísun vápnika (kalcia), ktorý je základom zdravých kostí a zubov, zmierňuje tiež svalové kŕče, podieľa sa na činnosti svalov a podporuje správne fungovanie hormonálnej sústavy. 

Pre ľudský organizmus je vápnik stavebným prvkom a najmä pre deti je dôležité, aby počas ich rastu bol v tele jeho dostatok. Na dostatočný príjem vápnika však netreba zabúdať ani v období tehotenstva, dojčenia, ženskej menopauzy či v seniorskom veku.  

Rastové špurty

V období prvých dvoch rokov života a neskôr v období puberty dochádza k rýchlemu rastu kostí u detí a mládeže, preto je nesmierne dôležité zabezpečiť správny príjem vitamínov a minerálov, vrátane vápnika. Deťom sa preto od útleho veku podáva vitamín D, ktorý reguluje metabolizmus vápnika v organizme. 

V prvom roku života rastie dieťa najrýchlejšie, a to 20 až 25 cm za rok. V druhom roku sa rast o niečo spomalí, avšak rast je stále pomerne rýchly, cca 10 až 12 cm za rok. V priebehu prvých 10 rokov života sa človeku vytvorí najmenej polovica množstva kostnej hmoty.  

Mliečna a bezmliečna strava vs. vápnik

Všetky živiny, ktoré dieťa po narodení potrebuje, získava z materského, príp. umelého mlieka. Po výlučnom dojčení, resp. po zavedení príkrmov, je potrebné dbať na správnu výživu dieťaťa, významnou súčasťou stravy je postupne aj mliečna zložka, mliečne výrobky (mlieko, jogurty, syry a pod.). 

V prípade rôznych alergií a intolerancií, ako napr. laktózová intolerancia, alergia na bielkovinu kravského mlieka a pod., sú významným zdrojom vápnika výrobky zo sóje, predovšetkým obohacované druhy. Najmä v prípade sójového nápoja – „mlieka“ je potrebné siahnuť po výrobkoch fortifikovaných vápnikom, pretože v prirodzenom stave má nápoj veľmi nízky obsah kalcia. Vápnik sa vo väčšom množstve nachádza aj v niektorých druhoch zeleniny. Pri zostavovaní stravy pre dieťa je dôležité poznať, ktoré konkrétne druhy sú bohaté na jeho obsah. Zvlášť bohatým na vápnik je napr. mak. V 100 gramoch ho je dokonca až 1 400 mg, čo je približne 3,5 pohára mlieka. 

vápnik a rast detí 

ZDROJE vápnika

Okrem živočíšnych potravinových zdrojov kalcia, ako je mlieko, mliečne výrobky a syry, k rastlinným potravinám obsahujúcim vápnik patrí zelená listová zelenina, brokolica, karfiol, špenát, ružičkový kel, reďkvička. Bohatým zdrojom sú tiež strukoviny ako cícer, biele fazule či hrach, vápnik nachádzame aj v mandliach a chia semienkach. Ak dopĺňame v strave detí vápnik, nemali by sme zabúdať ani na pohánku, sardinky, hrášok, tekvicu, tofu, celozrnné výrobky, melasu, vápenaté minerálne vody, fortifikované potraviny, kapustu, citrón či ovsené vločky.  

V prípade užívania výživových doplnkov na doplnenie kalcia sa neodporúča kombinovať ich pri dodávaní zinku či železa. Naopak, vhodná kombinácia vápnika je spolu s vitamínom D3 a K2, a to napr. v prípadoch, keď v období rastového špurtu v čase puberty môžu deti trápiť tzv. rastové bolesti nôh, ktoré ich môžu v noci budiť zo spánku. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: