TIP pre rodičov: Takto upokojíte rozrušené dieťa

Marika Koscelníková | 29. september 2021
Ako upokojiť rozrušené dieťa

Sú situácie, ktoré nie sú jednoduché na zvládnutie, ani dieťaťom, ani vami. Ako ich môžeme zmierniť? Skúste tieto techniky.

Zrkadlite 

Táto technika by mohla zabrániť tomu, aby hnev prerástol do záchvatu. Skúste ju využiť v situáciách, v ktorých chcete pomôcť dieťaťu, ale zároveň nebagatelizovať situáciu. Platí to aj v iných situáciách v bežnom pracovnom či rodinnom živote, do ktorých sa často dostávame. 

Príklad: 

Krik a plač: „Janko mi nechce požičať autíčko!“ Neprehovárajte dieťa, že to jeho je krajšie, ani nenahovárajte Janka, aby autíčko vášmu dieťaťu požičal. Skúste:„ To autíčko by si chcel a nemáš ho. Hráš sa so svojou tatrovkou a chcel si si ju teraz vymeniť (popisujeme situáciu).“  

„Učiteľka nám dala toľko domácich úloh!“ Namiesto toho, aby ste skonštatovali „Tak si ich urob“ skúste to: „Dnešné popoludnie teda stráviš nad kopou príkladov“. Pokračujte tak, že posilníte jeho dôveru „Ide ti to naozaj dobre a páči sa mi, že ich riešiš postupne od najľahšieho“. 

Táto stratégia je o tom, že ste uznali frustráciu, takže sa dieťa nebude musieť ešte viac rozčuľovať alebo hnevať, aby si získalo vašu pozornosť. 

Moment prekvapenia 

Nabudúce, keď bude vaše dieťa kričať od hnevu, alebo ho chytí zúrivosť, či záchvat plaču (na vás, na súrodenca, na okolnosti), upútajte jeho pozornosť tým, že urobíte niečo neočakávané.
Začnite napríklad šepkať (môžete aj zhasnúť svetlo, alebo otvoriť okno atď.). Keď tým upútate jeho pozornosť, požiadajte ho, aby napríklad pomenovalo päť vecí, ktoré sú modré, alebo tri veci, ktoré neznáša. Pomôže mu to prejsť od používania emocionálnej časti mozgu k logickej oblasti a začne sa upokojovať. 

Objatie motýľa  

Objatia od mamy a otca sú najlepšie. Ale nie ste vždy pri ňom, keď sa potrebuje upokojiť. Skúste ho naučiť objatie motýľa. Aj keď táto technika vznikla pred viac ako 30 rokmi, tento spôsob upokojenia bol použitý pri deťoch, ktoré boli traumatizované hurikánom. Pomáha prepojiť ľavú a pravú stranu mozgu, uvoľnení nadmerné napätia.
 
Ako na to?

Ruky si prekríži na hrudníku ( prsty pod kľúčnymi kosťami) a striedavo si ťuká, potľapkáva pravou rukou ľavé rameno a ľavou rukou pravé rameno na rameno. Rýchlosť by mala byť skôr vyššia, alebo nechajte tempo na dieťa. Cca 30 krát na jednu na druhú stranu, potom nasleduje pauza a hlboký pomalý nádych a výdych, po ňom si to zopakujte. Skúsiť môžete aj "preklepanie" celého tela. Ako na to?  

Pošúchajte si ruky tak, aby sa zohriali. Prejdite si nimi po tvári. Následne si poklepte hlavu, krk, ruky, hrudník, brucho, zadok, z každej strany nohy, chodidlá. Na záver sa vytraste alebo vyskáčte. Tento postup môže pomôcť dostať telo zo „zamrznutého“ stavu. 

Dýchanie bruchom

Keď uvidíte, že je vaše dieťa frustrované, môžete mu povedať, aby sa zhlboka nadýchlo.

  • Ak máte batoľa, zdvihnite jeden prst a požiadajte ho, aby si predstavilo, že sa zhlboka nadýchne a vyfukuje bubliny.
  • Staršiemu dieťaťu povedzte, aby si predstavilo, že brucho je balón a ono potrebuje dýchať nosom, aby ho naplnilo vzduchom. Či to robí správne zistíte, keď sa jeho brucho pri dýchaní bude nadvihovať a rozširovať. 

Hlboké dýchanie spustí parasympatický nervový systém, ktorý navodzuje pokoj. Keď dieťa vydýchne, emocionálne dokáže opustiť všetko, čo ho rozrušuje.

Čo nerobiť pri záchvate vzdoru
Prečítajte si tiež:

Čo nerobiť pri záchvate vzdoru

Schlaďte horúcu hlavu - doslova

Jemné striekanie vody na tvár môže vášmu dieťaťu alebo batoľaťu pomôcť. Namočte si prsty prsty do studenej vody a jemne sa dotknite jeho tváre. Ochladenie teploty  tela môže spomaliť srdcový tep a pomôcť upokojiť dýchanie. Túto techniku používajú mamičky napríklad pri intenzívnom plači, ktorý prechádza do záchvatu, dieťa pri ňom zadržiava dych a môže omdlieť. Jemné pofŕkanie tváre a chlad môže túto situáciu zvrátiť. 

Zdroj: www. parents.com, www.health.gov.sk

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: