Záchvaty zlosti sú druhom EXPERIMENTU

Záchvaty zlosti sú druhom EXPERIMENTU
29.10.2019 v kategórii Batoľa, autor PhDr. Andrea Baranovská, PhD, foto: istockphoto.com

Keď sa na to budete dívať takto, v období vzdoru sa nezbláznite. Dieťa skúša, čo prinesie jeho reakcia. Nie vždy ňou chce dosiahnuť niečo konkrétne.

Emocionálny vývin okolo dvoch rokov dieťaťa výrazne napreduje.  Dieťa sa postupne učí ovládať svoje emócie – učí sa ich poznávať, ale to neznamená, že ho ešte neprepadávajú záchvaty zlosti, plaču ap. Tak, ako spontánne vyjadruje radosť, spontánne vyjadruje aj svoj hnev a frustráciu. 

Záchvaty zlosti patria k normálnemu vývoju 

Dieťa sa môže začať prejavovať agresívne voči vám, ale i ostatným deťom, napr. ich udrie, uhryzne. Batoľatá tieto veci často robia ako druh experimentu, aby zistili, akú reakciu vyvolajú vo svojom okolí. 

Najlepšia vec, ktorú môžete počas záchvatu hnevu vášho dieťaťa urobiť, je zostať pokojný, byť pri ňom a počkať, kedy jeho pocit frustrácie odznie.

Niektoré deti potrebujú objatie a rameno, na ktorom sa môžu vyplakať, aby sa cítili lepšie. Iným pomôže rozptýlenie inou činnosťou alebo hračkou, ktorú majú pri sebe. Ak ste na verejnom mieste alebo u niekoho na návšteve, vezmite svoje batoľa niekde na pokojné miesto, kde nie je príliš veľa ľudí. Takto dokážete obaja sedieť a počkať, kým sa dieťa neuspokojí a neprestane vyvádzať.

obdobie vzdoru

Pravdepodobne si postupom času vytvoríte svoje vlastné stratégie prekonávania výbuchov hnevu. Nikdy to však nesmie byť niečo, čo by mohlo byť považované za odmenu – nová hračka alebo sľuby na nový výlet ap.

Dieťa netrucuje vždy len z potreby niečo získať. Skúša rodičovskú reakciu

Dieťa sa často snaží presadzovať svoju vôľu – niekedy žiada o niečo, čo ani nechce, len aby zistilo, či má dostatočnú silu na to, aby to získalo. Môže tiež začať robiť presne to, čo ste povedali, aby nerobilo, alebo sa začne hádzať o zem, ak niečo nie je podľa neho. Pokúste sa zachovať si zmysel pre humor – požiadavky vášho dieťaťa môžu byť rovnako zábavné ako aj frustrujúce. Humor vám pomôže udržať sa nad vecou, najmä v  situáciách, kedy budete mať vy sami chuť začať plakať a hodiť sa o zem. 

Dajte STOPKU agresivite 

Ak sa dieťa prejavuje agresívne voči ostatným, snažte sa nereagovať podobne agresívne, nedajte mu na zadok alebo sa ho nesnažte násilne potiahnuť preč, pretože týmto správaním sa len učí, že bitie a hryzenie sú prijateľné. Dieťa sa učí tým, že kopíruje správanie ostatných –dospelých ľudí okolo neho. Keď sa upokojí, pokojne a stručne mu vysvetlite, prečo je takéto správanie nevhodné.

Je viac ako pravdepodobné, že mu to budete musieť vysvetľovať pri viacerých príležitostiach, kým to pochopí, ale ak nebude mať príklad a nebude odmeňované za toto spávanie, nemalo by mu trvať príliš dlho, kým to pochopí.