3 krát a DOSŤ? Toto deťom nedovoľte!

Marika Koscelníková | 21. Oct 2019
3 krát a DOSŤ? Toto deťom nedovoľte!

Všade počúvame o hraniciach. Deti ich potrebujú, aby mali pocit istoty, aby vedeli, že sú určité mantitely a pravidlá, ktoré im pomôžu zorientovať sa vo svete, ktorý iba spoznávajú.

Aby ti neprerástol cez hlavu

...blahosklonne skonštatovala stará mama, keď videla, ako si malý trojročiak vydupal - a to doslova  - ďalšie lízatko od mamy. Tá v snahe zachovať pokoj na ihrisku, vytiahla odovzdane lízatko a ešte po malom synátorovi zodvihla papierik, ktorý bez mrknutia oka zahodil pod nohy. 
 
Stane sa to aj vám? Že v snahe nerozdúchať ešte väčší oheň, radšej uhasíte prichádzajúci výbuch, hoci nie celkom vhodným spôsobom? V danej situácii to možno na prvý pohľad dobrým riešením je, lebo veď  chlapček sa nehodil o zem, nevrešťal, nebil mamu od hnevu, ale spokojne sa s lízatkom bavkal v piesku. 
Táto situácia sa však bude opakovať. A vy nebudete mať druhé lízatko po ruke a poviete NIE. Vaše dieťa však nepochopí, že minule ste mu to lízatko dali len " z núdze" a že to tak  nebude vždy. Ako je možné, že VTEDY ste na jeho žiadosť reagovali pozitívne a TERAZ nie?

Podobných situácii bude pri výchove veľa.  Občas urobíme všetci ústupky a výnimky. Ale sú veci, ktoré je potrebné zatrhnúť hneď od začiatku. 

Toto deťom nedovoľte!

Nedovoľte mu biť vás alebo kohokoľvek iného

Ak vidíte, že už naťahuje ruku, alebo už vás, alebo niekoho iného udrelo, je dôležité mu to vyslovene zakázať. Nie však krikom, alebo trestom - tým, že mu bitku vrátite. 

Chytíme mu ruku (ktorú naťahuje k úderu, štípancu) a rozhodne povieme: NIE. Snažte sa byť na úrovni dieťaťa,tzn. dívať sa mu do očí, kľaknúť si k nemu. Vaša reakcia musí byť rozhodná, dieťa vycíti neistotu. Reagujte tak zakaždým, keď vás bude chcieť udrieť, alebo už udrie. Niekedy je dobré vysvetliť, ale dieťaťu v amoku stačia dve slová.

Rázne vyslovenie zákazu. Pochopí to skôr, ako keď mu začnete zdĺhavo vysvetľovať dôsledky takéhoto správania. O nich sa môžete porozprávať inokedy (napríklad počas čítania rozprávky).  V danej situácii riešte to, aby dieťa neudrelo. Zastavte ho rozhodne a stručne.  

Nečakajte, že účinok bude okamžitý,ale dôslednosť sa v tomto prípade vypláca. 

Manipulovať a vydierať vás

"Usteliem si, ale budem môcť byť dlhšie hore".
"Upracem si hračky, ale čo mi dáš"? 
"Naučím sa, ale kúpiš mi nový kryt na mobil". 

Dieťa nesmie prebrať moc v rodine!

Deti sú vynaliezavé a veľmi rýchlo zistia, ako dosiahnuť u rodiča svoje. Čo je ale podstatné pochopiť, oni len SKÚŠAJÚ. Deti to nerobia len slovami, ale aj plačom a svojim správaním. Ale vy ich už určite máte "prečítaných" a viete, "ktorá bije". 

Urobia, čo potrebujete, aby urobili  a to aj bez toho, aby ste pristúpili na ich hru - ja tebe, ty mne - najmä, ak ide o bežné povinnosti. Na chvíľu sa zatnú, ale napokon to spravia. Vedia však, že občas zaberie aj to, ak rodičov vyskúšajú z trpezlivosti a možno niečo naviac dosiahnu. Ak urobia z bežnej veci výnimočnú a ich správanie bude odmenené.

Zaujmite pevný postoj. 

toto deťom nedovoľte

Deti by mali rešpektovať požiadavky rodiča. Majú mať zodpovednosť a vy autoritu. Inak budete balancovať na tenkej hrane neustálych konfliktov a doťahovačiek. V každodenných povinnostiach pomáhajú napríklad domáce pravidlá. Treba ich vyskúšať, deti sa naučia akceptovať fakt, že majú aj POVINNOSTI. Netýka sa to len domácich prác, ale aj správania. 

Nahaste za deti problémy

Keď dáš dieťaťu rybu, nakŕmiš ho na deň, ak ho naučíš loviť, dáš mu potravu na celý život (čínske príslovia).Utrieme rozliate mlieko, ustelieme posteľ,  neskôr vytiahneme z dlhov a ponúkneme "Mama hotel", kým...

Všetko pre svoje deti urobíme. Oni to vedia a tak to má byť. Je ale rozdiel, či poskytneme podporu a láskavosť alebo ich naučíme, že mama všetko zariadi.

Vyplývajú z toho dve veci: dieťa bude maximálne nesamostatné a bude s vami riešiť ešte aj ponožky na svadbu  a zároveň ho budete nesmierne otravovať svojim - prečo si mi to nepovedal? Bude mať pocit, že bez vás neurobí dobre nič. Bude závislé na vašom názore a hodnotení. Aj keď sa to mnohým môže zdať super, mať dieťa, ktoré ešte aj v 40 potrebuje maminu pomoc, verte, že nerobia dobre.    

Naučte ho, keď rozleje - nech utrie. Keď si neustelie - bude sa hanbiť pre kamarátmi. Keď sa v živote potkne - zaplatí za chybu a ide ďalej.

Lebo tak je to normálne. Lebo toto je život.
  

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: