V klietke sa dieťa nenaučí lietať

PhDr. Andrea Baranovská PhD | 8. Sep 2020
Nadmerne ochraňujúci rodičia

Nájdete sa v nasledujúcich riadkoch? POZOR!

Nadmerne ochraňujúci rodičia robia TOTO:

  • upokojujú dieťa okamžite a veľmi rýchlo aj po malom páde, ktorý by dieťa ani nezaregistrovalo – dieťa padá, udiera sa – často sú to však pády, ktoré nie sú vážne a dieťa by si ich nevšimlo, ale rodičovská reakcia – krik, zhíknutie, ofukovanie, kontrolovanie – zvyšujú stres dieťaťa;
  • stanovia pravidlá napr. pobytu vonku, ktoré dieťaťu znemožňujú, aby sa zamazalo, tvorilo z blata, špiny ap. – dezinfikujú mu ruky, aj keď len chytí kameň, aby ho odhodilo, nedovoľujú mu hrať sa s pieskom a pod.
  • „trestajú“ nadmerne – trest  nezodpovedá previneniu – nejde o fyzické tresty – niekedy tie „iné“  sú omnoho horšie a majú negatívnejšie následky ako malé capnutie po zadku. Trestom môže byť – „pozri, ako si sa zamazal, teraz budeš chorý – maminka je veľmi smutná a nešťastná a nikto nebude mať rád dievčatko/chlapčeka, ktorý sa nevie pekne hrať“. Podmieňovanie lásky, jej odopieranie, nejasnosť toho, prečo k tomu došlo, zneisťuje dieťa a vytvára v ňom pocit, že je zlé.
  • Disciplína, ktorú rodičia vyžadujú, je veľmi prísna – dieťa má veľmi jasne stanovené, čo smie a čo nie – neexistujú výnimky. Nie je možné toto pravidlo obísť a keď to dieťa urobí, opäť je veľmi prísne potrestané. Napr. žiadna čokoláda, za žiadnych okolností – a ak dieťa zje čokoládu od starých rodičov, je potrestané ono aj starí rodičia.
  • Nadmerný dôraz na úspech v škole.
  • Rodičia sa snažia vypracovať a dodržiavať systém odmien a trestov.
  • Neustála – až nutkavá – obava z toho, že sa mu stane niečo zlé alebo z neho vyrastie zlý človek ap. 

Nadmerne ochraňujúci rodičia svoje dieťa milujú – nie sú to zlí rodičia – sú to rodičia, ktorí sa boja a riešia svoj strach takýmto spôsobom. 

V klietke sa dieťa nenaučí  „roztiahnuť krídla a lietať“,  ale naučí sa báť toho, čo je vonku. Naučí sa skrývať.

Prílišnou ochranou znižujete sebaúctu u detí

Je to paradox, že ľudia, ktorí vyrastali s nadmerne ochraňujúcimi rodičmi, majú nízku sebaúctu. Aj keď sa často môžu zdať sebavedomí a dobre adaptovaní, ich sebaúcta závisí od vonkajšieho súhlasu. Nadmerne ochraňujúca výchova spôsobuje, že sa dieťa nenaučí brániť samo a zvyšuje sa uňho sebaľútosť.

Rodičia preferujúci závislosť dieťaťa od seba, vychovávajú neistých dospelých, ktorí nie sú schopní robiť nezávislé rozhodnutia. Takéto deti majú problém povedať nie, presadiť si vlastné hranice. Sú ochotné ustupovať až natoľko, že ničia svoje vlastné vzťahy.

V rámci nich sa budú cítiť nešťastní a nespokojní, pretože nebudú schopní stáť si za svojím zo strachu z opustenia, odmietnutia a nesúhlasu. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: