Afektívny záchvat: Čo robiť, keď dieťa stratí vedomie?

Redakcia | 9. Jan 2019
Afektívny záchvat: Čo robiť, keď dieťa stratí vedomie?

Počuli ste už o afektívnych záchvatoch? Vyzerajú hrozivo a rodičov dokážu veľmi vydesiť.

Afektívny záchvat rodičov vydesí

Trpí nimi 5 až 6 % detí vo veku od 6-tich mesiacov do štyroch rokov.  Ide o neepileptické záchvaty, ktoré sa zvyčajne začínajú plačom, dieťa zmodrie, môže upadnúť do bezvedomia alebo dostať kŕč. Príčinou je nezrelosť autonómneho nervového systému. Keď dieťa dozreje a je naplno vyvinutý aj jeho nervový systém, tieto záchvaty odznejú.

Čo spúšťa afektívne záchvaty 

Afektívne záchvaty spôsobuje najmä negatívna emócia, ktorú dieťa zažije a nedokáže ju spracovať. Je to napríklad zľaknutie sa, hnev alebo bolesť, dokonca aj príliš veľká radosť môže spôsobiť takýto záchvat.

Výskyt záchvatov je veľmi individuálny. U niektorých detí to môže byť ojedinele a niektoré sa s nimi stretávajú každý deň.

Dieťa pri záchvate zadrží dych, zbledne, dokonca sa mu môže znížiť tep a upadne do bezvedomia. Celý tento stav vyzerá hrozivo, ale dieťaťu nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Aj z dlhšie trvajúceho záchvatu sa dieťa preberie bez ujmy na zdraví. Afektívne záchvaty nevplývajú na vývoj mozgu.

Ako sa zachovať počas afektívneho záchvatu?

Počas záchvatu treba zachovať pokoj, uložiť dieťa na bok, odporúča sa pofŕkať tvár vodou, aby sa rýchlejšie prebralo. To, ako je dieťa vychovávané alebo akí ľudia sa v jeho okolí pohybujú, nemá žiadny vplyv na vznik týchto záchvatov, nie sú ani dedičné. To, že ich malo vaše staršie dieťa, neznamená automaticky, že bude afektívnymi záchvatmi trpieť aj jeho mladší súrodenec. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: