Nadýchnite sa do dobrej nálady + Cviky na uvedomenie si dychu pre deti

Kristina Böhmer | 9. jún 2021
Naučte sa správne dýchať

Všimnite si niekedy, ako vaše dieťa dýcha, keď je v strese. Napríklad keď plače, lebo niečo nevychádza podľa jeho predstáv. Dýcha rýchlo a plytko. Čím rýchlejšie a plytšie dýcha, tým viac sa ponára do hystérie. Nie nadarmo sa hovorí „dýchaj”, keď človekom zmietajú emócie.

Človek sa prvýkrát nadýchne po narodení a poslednýkrát tesne pred smrťou. Celý čas medzi týmito dvoma míľnikmi dýcha. Dýcha nepretržite, každý jeden deň. A napriek tomu to mnohí z nás nerobia správne.

Dýchanie je pritom extrémne dôležité, vplýva na naše fyzické aj psychické zdravie. Našťastie, deti to vedia robiť správne, lebo sa s tým narodili. Netreba ich to učiť, ale nesmieme im ani dovoliť, aby sa to odučili.

Nádych a výdych

Všetko to začalo v knižnici. Chodíme si tam požičiavať knihy každý mesiac. Raz tam moja trojročná dcéra našla knihu o joge. „Mami, túto si vezmeme domov,” vyhlásila a vybrala sa k pultu. Bola to kniha pre maličké deti s jednoduchými jogovými pozíciami, ktoré sa dajú zvládnuť aj v nízkom veku. Pri každej bolo napísané: „Uvedom si svoj nádych aj výdych.” 

O mesiac neskôr dcéra prestúpila do novej škôlky, v ktorej mali raz týždenne jogu. Skupinka trojročných detí sa usmievala, sediac v pozícii motýľa, trasúc pritom kolienkami, akože lietajú. „Dýchajte zhlboka,” upozorňovala ich lektorka. Vtedy som začala rozmýšľať nad tým, aké dôležité je správne dýchať a ako veľmi rýchlo v živote na to prestaneme myslieť. 

VYDÝCHAJTE SA z problémov
Prečítajte si tiež:

VYDÝCHAJTE SA z problémov

Dýchanie vplýva na našu náladu

„Dych berieme ako samozrejmosť, nekultivujeme ho, nestaráme sa oň, nezveľaďujeme ho. Pritom je snáď všetkým z nás jasné, že je to základná životná esencia. A ako taká si zaslúži našu mimoriadnu pozornosť,” hovorí lektorka jogy Katarína Vaššová, ktorá na hodinách takisto svojich žiakov upozorňuje na správne dýchanie. 

Čím dlhšie si dych všímame, tým viac si uvedomujeme jeho moc. Uvedomíme si, že v uvoľnenom stave dýchame hlbšie a pomalšie, v stresových situáciách máme tendenciu dýchať rýchlejšie, plytšie, dokonca zadržiavať dych,” upozorňuje. Dychom podľa nej vieme vplývať na svoju náladu, citové rozpoloženie, mieru bdelosti a únavy. 

Všimnite si niekedy, ako vaše dieťa dýcha, keď je v strese. Napríklad keď plače, lebo niečo nevychádza podľa jeho predstáv. Dýcha rýchlo a plytko. Čím rýchlejšie a plytšie dýcha, tým viac sa ponára do hystérie. Nie nadarmo sa hovorí „dýchaj”, keď človekom zmietajú emócie.

Laura Markhamová v knihe Pokojný rodič, šťastné dieťa vysvetľuje, že dýchanie je nástroj na upokojenie. Snažiť sa hysterické dieťa upokojiť cukríkom alebo prísľubom novej hračky mu nedá nič do budúcnosti. Dieťa sa potrebuje naučiť samo zvládať svoje emócie, pretože inak to nebude vedieť ani v dospelosti. Najviac mu dáte, ak mu ukážete spôsoby, ako sa upokojiť bez pomoci iných ľudí a rôznych rekvizít.

Napríklad tým dychom. Podporujte ho v dýchaní, keď má záchvat. Nádych, výdych. Povedzte, že sa potrebuje upokojiť a dýchajte spolu. Moja dcéra to už robí sama. Keď ju premôžu emócie, povie mi: „Mami, potrebujem sa upokojiť,” a potom počujem hlasné nádychy a výdychy.

Dýchate správne?

„Správne dýchanie sa môže realizovať pri správnom držaní tela a to je možné pri správnom dýchaní,” hovorí Katka Vaššová. Dýchanie totiž okrem emócií ovplyvňuje aj naše telo. Majú ho na starosti dýchacie svaly, ktoré treba udržiavať v kondícii, tvrdí Katka. A sme pri jadre problému – ako? Ako sa máme starať o dýchacie svaly? A ako to majú robiť deti? Poďme pekne postupne.

„Hlavným nádychovým svalom je bránica. Napriek tomu, že pracuje nepretržite, môže byť slabá a preťažená,” vysvetľuje Katka. Ak bránica nevládze, pomôžu jej iné svaly, najmä svaly v oblasti kľúčnych kostí a ramien. Problém nastane, ak ich preťažíme. Vtedy sa zvýši svalové napätie v oblasti krku, ramien a horných trapéz. 

„Potom dýchame plytko, sme v napätí. Svalové napätie a nedostatok kyslíka nepriaznivo vplýva na našu psychiku a ani nevieme ako, už sme v začarovanom kruhu, z ktorého sa nie a nie vymaniť,” dodáva Katka. Poznáte to aj vy?

Čo s tým? „Dýchajme vedome – dýchajme aktívne. Hrajme sa s možnosťami, ktoré máme – dýchajme do brucha (predstavme si brušnú dutinu guľatého tvaru a dýchajme všade, nielen smerom dopredu, ale aj dozadu, dolu a do strán), dýchajme do hrudníka (do celej jeho šírky a hĺbky), dýchajme do celého trupu, hrajme sa s rytmom dychu, zadržiavajme, využívajme nos i ústa, striedajme nosové dierky. Možností je nekonečne veľa,” pokračuje Katka.

Životodarný kyslík 

Keďže dýchame prirodzene, nemáme dôvod zamýšľať sa nad dôležitosťou správneho dýchania. Darin Olien (ext. zdroj Darin Olien), známy lovec takzvaných „superfoods”, teda extrémne zdravých surovín, vo svojej knihe Superlife hovorí o okysličovaní ako o jednej z piatich životných síl spolu so stravou, hydratáciou, alkalizáciou a detoxikáciou.

„Dokážeme žiť dva mesiace bez jedla, dva týždne bez vody a možno štyri minúty bez kyslíka. To nám napovie veľa,” píše Olien. Odporúča začať každé ráno dychovým cvičením.

Sadnite si a uvoľnite sa. Nadýchnite sa pomaly a narátajte pritom do päť. Potom na ďalších päť sekúnd zadržte dych, ďalších päť sekúnd je výdych a ďalších päť opäť zadržanie dychu. A takto dookola niekoľkokrát. 

Zdravé deti podľa Katky od narodenia dýchajú správne. Už na malých bábätkách môžeme pozorovať, ako sa im dvíha bruško pri každom nádychu. Treba si však dať pozor, aby sa to časom nezvrhlo.

„Až nesprávnymi pohybovými stereotypmi, nedostatkom pohybu deformujeme svoje telá a tiež svoje dýchanie. To znamená, že deťom toho netreba veľa vysvetľovať, stačí v nich podporovať to, čo im je prirodzene dané. Všetko hravým a nenásilným spôsobom. Využiť sa pritom dajú balóniky, bublifuky, plameň sviečky, spev, pohyb, napodobňovanie zvierat,” vymenúva Katka.

Aktívny pohyb 

Inak povedané, deti netreba učiť správne dýchať, ale treba sa postarať o to, aby sa nenaučili dýchať nesprávne. Čiže treba ich podporovať v aktívnom pohybe. Ako tvrdí aj Darin Olien, kto sa hýbe, dýcha, aj preto treba byť fyzicky aktívny. Všimnite si to. Ak pobehnete, musíte poriadne dýchať. Pľúca to vyžadujú, pohyb vás prinúti. 

Ako je to s jogou?

Ja osobne som fanúšik jogy, pretože mi vyhovuje tento spôsob pohybu. Tempo si volím sama, zapájam svaly, o ktorých som kedysi ani nevedela, že ich mám, a môžem sa sústrediť na dýchanie. Chodila som na klasickú jogu i pre tehotné a cvičím ju aj s mojou dcérou, keď mi nadšene ukazuje pozície, ktoré robili v škôlke.

Katka tvrdí, že jogu môžu cvičiť deti v akomkoľvek veku, ale v tých začiatkoch by to cvičením nenazývala. „Na moje hodiny nosia mamičky svoje deti od narodenia a hneď ako si dieťa začne uvedomovať svoje okolie, začína napodobňovať – svoju mamu, ostatné deti... Takže od veľmi útleho veku vidíme aktívne jogové polohy nie preto, že ich vyzývame, aby ich vykonávali, a už vôbec nie preto, aby ich robili nejakým konkrétnym správnym spôsobom. Ale preto, že je to pre ne také prirodzené ako samotné bytie,” uzavrela.

Okrem toho, joga je jedno z mála cvičení, na ktoré môžete chodiť spolu s dieťaťom. Spoločné aktivity prehlbujú puto medzi rodičom a dieťaťom. Deti sa neuveriteľne tešia, keď môžu niečo robiť ako ich rodičia, doslova ako dospeláci, a keď im rodičia pritom venujú svoju pozornosť. Tak prečo to nespojiť s pohybom, ktorý je ešte k tomu aj zdravý?

naučte sa správne dýchať

Cviky na uvedomenie si dychu pre deti:

  • Hore dole: Ľahnite si na chrbát, vaše dieťa si ľahne tiež na chrbát kolmo na vaše telo a hlavu si položí na vaše brucho. Dýchajte zhlboka, aby sa dieťaťu pomaly dvíhala hlava a klesala. Podporte ho v rovnakom dýchaní.
  • Ako dýcha…? Zahrajte sa na zvieratká. Ako dýcha zajačik? Ako syčí had? Ako vydýchne kôň? Ako pes oňucháva okolie?
  • Kvietok – sviečka: Nechajte dieťa zhlboka privoňať ku kvetu a vzápätí sfúknuť sviečku niekoľkokrát za sebou.
  • Spievajte spolu hlasno a od srdca.
  • Hrajte sa s bublifukom alebo nafukujte balóny.
  • Hýbte sa s dieťaťom a namiesto vysedávania ho podporujte v pohybovej aktivite.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: