Štyri kľúče na odomknutie úspešného školského roka pre celú rodinu

Redakcia | 24. Aug 2020
Dobrá rodina rituály v rodine

Chystáte sa už? Lebo je čas... skúsite to tento rok takto?

Čoskoro je tu obdobie roka, kedy začnú školské povinnosti, ktoré prinesú nové výzvy nielen pre deti, ale aj pre ich rodičov. Návrat do školy je skvelou príležitosťou na spoluprácu celej rodiny.

Aby školská rutina prebehla hladko, rodiny by mohli začať rok s niektorými aktivitami, z ktorých môže mať úžitok celá rodina. V knihe Dobre vyvážená rodina sa Robert Myers, PhD venuje štyrom kľúčovým prvkom, ktoré pomáhajú vytvárať podporné rodinné prostredie. Poskytuje tiež tipy, ako skrátiť čas strávený pri obrazovke.

Štyri kľúčové prvky podľa neho sú spojenie, otvorená komunikácia, cvičenie a organizácia. V tomto článku sa zameriame na návrhy, ktoré vám umožnia skvelý začiatok školského roka.

Implementácia týchto tipov tiež nahradí nadmerný čas pri obrazovke výhodnejšími aktivitami.

Organizácia je nevyhnutná pre hladký chod rodinného života

Ako najlepší spôsob, ako získať a udržať všetkých na tej istej vlnovej dĺžke, odporúča dr. Myers pravidelné rodinné stretnutia. Ak v súčasnosti neuskutočňujete rodinné stretnutia vo vašej domácnosti, teraz je vynikajúca príležitosť, kedy s tým začať.

Na prvom stretnutí môžete diskutovať o rutinách v školských dňoch, ktoré sa týkajú dopoludnia, popoludnia, domácich úloh a ako tráviť voľný čas počas týždňa a dokonca aj cez víkendy. 

Veliteľské stredisko...

Keď vaša rodina súhlasí s dohodnutými rutinami, mali by ste vo svojom dome zriadiť „veliteľské stredisko“, ktoré každému pomôže zorientovať sa. Veliteľské stredisko je oblasť vášho domova, kde zverejňujete plánované aktivity, zoznamy (domáce práce, školské úlohy atď.) a rozvrhy. Môže to byť nástenka v obývačke, na boku chladničky alebo čokoľvek, čo vám vyhovuje. Možno budete chcieť mať zoznam povinností pre každé dieťa, aby si mohli skontrolovať každú položku hneď po dokončení. 

Ďalším spôsobom, ako každému pomôcť udržať si všetko podľa plánu, je použitie farebných kariet na označenie času na nástenných hodinách. Umiestnite karty na vyznačenie času na domáce úlohy, večere, domáce práce, voľný čas a času na spánok. 

Otvorená komunikácia musí zahŕňať všetkých

Aby ste udržali komunikáciu otvorenú, uistite sa, že každý má možnosť vyjadriť sa k povinnostiam a harmonogramu. Ak sa vyskytnú pripomienky, navrhnite, aby ste si to vyskúšali asi na týždeň a potom si môžete naplánovať ďalšie rodinné stretnutie, ktoré na základe vstupov všetkých rodinné plány preskúma a zreviduje. 

Spoločné stolovanie a spoločné aktivity

Ďalším spôsobom, ako podporiť otvorenú komunikáciu spolu s prepojenosťou, je nastaviť spoločné stolovanie, kde sa očakáva, že budú prítomní všetci členovia rodiny. Využite tento čas na to, aby každý člen mohol zdieľať, ako sa mal počas dňa.

Ďalším spôsobom, ako celá rodina môže zostať v spojení, je naplánovať si spoločný rodinný čas. Zvyčajne sú to večery, kde sa spoločne pravidelne rodina stretáva, aby hrali hry, pozerali film alebo sa venovali záujmovej činnosti. 

dobrá rodina rituály

Vzájomný kontakt aj fyzická aktivita

Dr. Myers tiež navrhuje, aby sa rodičia snažili stráviť s každým dieťaťom najmenej 15 minút denne - jeden po druhom. Spoločným čítaním sa podporuje nielen spojenie, ale aj otvorená komunikácia. Čas strávený hraním je skvelý pre mladšie deti, zatiaľ čo konverzácia môže dobre fungovať so staršími deťmi. 

Deti by sa mali tiež povzbudzovať, aby strávili najmenej 30 minút denne fyzickou aktivitou. Môže to byť individuálne, s rodičom alebo  skupinovo. Ak je to možné, povzbudzujte ich, aby boli aktívni vonku. To podporuje cvičenie, rovnako ako pozitívnu alternatívu k času strávenému na elektronických zariadeniach. Výskumy ukazujú, že väčšina detí nemá dostatočný pohyb ani dostatočné vystavenie slnečnému žiareniu, čo vedie k problémom súvisiacim s fyzickým aj duševným zdravím.

Stanovenie pevného času na spánok počas školského týždňa je nesmierne dôležité

„Mnoho detí, ak nie väčšina, nemá dostatok spánku, čo má negatívny vplyv nielen na zdravie, ale aj na akademické úspechy“, hovorí Myers.  Dôležité je tiež ubezpečiť sa, že v izbách nie sú žiadne digitálne zariadenia. Deti a dospelí by tiež nemali byť vystavení akejkoľvek forme obrazovky po dobu najmenej 30 minút až jednu hodinu pred spaním. 

Nakoniec dr Myers vyzýva, aby ste sa rozhodli o zábavných aktivitách týkajúcich sa rodinného času strávených vo vonkajšom prostredí. Tieto aktivity by mali povzbudiť každého, aby vyšiel z domu. Mali by to byť fyzické aktivity, akými sú napríklad prechádzka v parku, turistika, cyklistika alebo korčuľovanie. Urobte si výlet do miestnej knižnice a vyberte si nejaké knihy. Navštívte múzeum; choďte na piknik, choďte na film, hrajte alebo koncertujte spolu; dobrovoľne sa zapojte do komunitného projektu... 

Spoluprácou rodiny ako celku na štyroch kľúčových prvkoch môžete zlepšiť vzájomnú interakciu. Zistíte tiež, že sa viac bavíte a užívate si rodinný život a zároveň podporujete zdravší životný štýl pre všetkých členov rodiny.
Zdroj: childdevelopmentinfo.com/

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: