Posilnenie imunity: Aké výživové doplnky deťom?

RNDR. BARBARA SVIEŽENÁ, PHD | 28. jún 2022
Výživové doplnky deťom

Našou snahou by teda malo byť udržať imunitný systém v čo najlepšom stave. Ako môžeme posilniť obranyschopnosť?

Výživové doplnky a imunita

Probiotiká a prebiotiká

Vo forme potravín prirodzene obsahujúcich probiotiká, ako sú kyslomliečne produkty, acidofilné mlieko alebo podporujúcich rast probiotických baktérií s vyšším obsahom rozpustnej vlákniny (ovocie, zelenina, strukoviny, obilniny). V určitých prípadoch môžeme zvoliť aj probiotické prípravky adekvátne veku, aj preventívne. Obsah baktérií v jednej dávke by mal byť najmenej 1 miliarda. Probiotické prípravky je vhodnejšie podávať spolu s jedlom.

Betaglugány 

Betaglukány sú komplexné polysacharidy s podpornou funkciou na obranné mechanizmy organizmu. Betaglukány sú prirodzene obsiahnuté v niektorých potravinách vhodných pre najmenšie deti – ako sú ovsené vločky, ryža natural alebo banány. Aj v tomto prípade nájdeme na trhu rôzne formy betaglukánov, zvyčajne izolovaných z húb, ako je hliva ustricová alebo shitake. Zvyčajne sú vhodné pre deti od troch rokov.

Posilnite imunitu detí - STRAVOU
Prečítajte si tiež:

Posilnite imunitu detí - STRAVOU

Imunita má súvis so psychikou

Aj keď sme si donedávna mysleli, že imunitný systém je samoregulačný, nemusí to tak byť. Najnovšie výskumy v oblasti imunológie poukazujú na významné prepojenie psychiky, nervového systému a imunity. Ak je dieťa preťažené, má príliš veľa stimulov, v jeho najbližšom okolí sa riešia konfliktné situácie, alebo je v napätí a strese mama, môže to negatívne ovplyvňovať jeho odolnosť voči ochoreniam.

Dieťa môže dokonca somatizovať stres a úzkosť matky. Naopak, pokojné, harmonické prostredie v najbližšom rodinnom kruhu prispieva k vnútornej pohode a naladeniu dieťatka. Je dôležité na to nezabúdať...

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: