NEŠUŠLITE na dieťa. Naučí sa to od vás!

Martina Pašková | 25. Oct 2017
NEŠUŠLITE na dieťa. Naučí sa to od vás!

Za niektorými rečovými chybami detí sú ich rodičia. Šušlanie, maznanie v slovách či nesprávna artikulácia narobia veľa škody!

Môj štvorročný syn ešte nevie povedať „R“. Písmenko „L“ vyslovuje celkom pekne, ale zabúda ho používať. Až keď ho opravím zistí, že ho nepoužil. Ani by som to možno neriešila, veď má „iba“ štyri roky. K návšteve logopéda ma vyprovokovalo malé dievčatko na detskom ihrisku, ktoré sa mu posmievalo, že nevie povedať „R“. A tak sme sa objednali k odborníčke, klinickej logopedičke.

Prečítajte si aj:  Ako sa rozprávať s malými deťmi? Nešušlať!

V ordinácii logopedičky sme našli plno hračiek

Domnievala som sa, že sa so synom porozpráva, aby zistila, ako na tom je, že mi povie, ako máme písmenká precvičovať a pôjdeme domov. Aké však bolo moje prekvapenie, keď sme vstúpili do ordinácie plnej kníh, hračiek a spoločenských hier!

Už po pár minútach som pochopila, že to nebude také priamočiare, ako som sa domnievala. A hneď vznikla ďalšia téma na článok. Dúfam, že zaujímavá a vďaka Mgr. Stanislave Bednárovej, klinickej logopedičke, ktorú som si dovolila požiadať o pomoc, aj prospešná.

NEPREHLIADNITE: Ako sa správne a pútavo rozprávať s bábätkom?

logopedička
Detičky sa rodia čisté, ako nepopísaná kniha. Ich ďalší vývoj vo veľkej miere ovplyvňuje prostredie, do akého sa narodia. Samozrejme, psychický vývoj, a teda i vývoj komunikácie, čiastočne ovplyvňuje i vrodená dispozícia, a tú ovplyvniť nemôžeme.

Rozprávajte sa s deťmi zrozumiteľne

Ale vonkajšie vplyvy máme plne v rukách my rodičia a okolité prostredie, v ktorom dieťatko vyrastá. To, či sa bude náš drobček rozvíjať a napredovať, alebo iba prežívať zo dňa na deň, závisí od nás. Zastávam názor, že s dieťatkom treba komunikovať od narodenia, treba sa mu prihovárať, venovať sa mu. A tiež si myslím, že je pre neho lepšie, ak sa s ním rozprávame jasne, čisto a zrozumiteľne.

Samozrejme, jazyk treba prispôsobiť veku dieťatka, zdrobneniny sú povolené, ale nemyslím si, že vety typu „sak ty si maliská prinseznicka“ sú na prospech. Takisto je dôležité, aby ste nehovorili stále, ale aby malo priestor i dieťa. Malo by mať čas vstrebať podnety, ktoré mu ponúkate. Príliš veľké množstvo informácií ho zahltí a môže byť na škodu. Mýlim sa alebo zastáva rovnaký názor i odborníčka?

Prečítajte si aj: Prvé slová: učíme deti rozprávať

Rozvoj reči sa začína už v brušku

„Spojenie matka a dieťa je jedinečné a pre rozvoj reči nezastupiteľné. Výskumy ukázali, že dieťatko už pred narodením vníma upokojujúci hlas mamičky a tento vnem sa po narodení prudko rozvíja. Matka je vzor, stimul, informácia  a upokojenie.

Melódia hlasu, tempo reči a milé slová dieťatko vníma najskôr sluchom, postupne si všíma artikulačné orgány matky a objavuje vlastné možnosti. Vydáva neartikulované zvuky, no nie je zriedkavosťou, že už  štvormesačné dieťa je schopné napodobniť vokály A, E tak, ako ich vníma od matky. Hrá sa s artikulačnými orgánmi a vydáva zvuky.

V tom období je dôležité, aby matka hovorila pokojne, podľa možnosti pomaly a artikulačne správne. Maznanie je možno milé, ale rozhodne nie je správne. Odporúčame hovoriť s dieťatkom jednoducho, vždy asi o jeden vývinový stupeň vyššie, než je aktuálna úroveň dieťaťa.

To znamená, že ak dieťa začína používať jednoslovné výrazy, ktoré znamenajú v jeho reči celú vetu, mamička vytvorí dvojslovné spojenie  atď. Napríklad, dieťa vidí auto a povie: „ato“, mamička súhlasí: „Áno auto, auto ide, tam je auto.“ Reč dieťatka v tomto čase neopravuje, ale poskytuje mu správny rečový vzor a dá mu najavo, že mu rozumie. To podporí chuť drobca na ďalšie pokusy. "

Dysfázia - vývinová porucha reči
Skúška nervov: Návšteva u logopéda

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: