Ako sa správne a pútavo rozprávať s bábätkom?
Mnoho žien (a aj mužov) pri stretnutí s deťmi automaticky začína rozprávať „detským“ spevavým hláskom. Odborníci zistili, že takéto rozprávanie zohráva dôležitú úlohu pri rozvoji reči.
Existuje zopár rád, ktoré by ste mohli využiť pri rozprávaní sa s bábätkom.
Pri komunikácii s bábätkom dodržiavajte tieto zásady
Po prvé, upútava detskú pozornosť a vytvára akési puto dôvery a pocit, že sa mu plne venujete. Po druhé, prehnaná intonácia a dôraz pomáhajú dieťaťu rozlišovať slová od rôznych zvukov a naučiť sa, kedy sa rozpráva.
Zvýšte tón hlasu
Čím mladšie je bábätko, tým vyšší hlas by ste mali mať – deti uprednostňujú vyššie tóny aj u ostatných.
Pospevujte si
Rozprávajte spevavo, v rôznych melódiách. Aj keď sa práve necítite ako vynikajú spevák, nevadí. Spievajte bábätku často. Bude sa mu to bezpochyby páčiť.
Bábätká majú radi gestikuláciu
Keď rozprávate bábätku často a intenzívne gestikulujete. Zaujmete jeho pozornosť oveľa viac. Pohyby rúk, hlavy, očí, úst, ktoré sa vám budú zdať neprirodzené, bábätko očaria.
Už malé deti milujú rozprávky
Neodkladajte čítanie rozprávok s odôvodnením, že dieťatko je ešte malé a rozprávke aj tak nerozumie. Práve naopak. Detičky si zamilujú počúvanie vášho hlasu.
Prečítajte si: Výchova detí prostredníctvom zázraku menom rozprávka
Zamerajte pozornosť na to ,čo dieťatko zaujíma
Zopakujte aj niekoľko krát slovo predmetu, osoby, zvieraťa, na ktoré dieťatko reaguje. Ak sa za niečím otáča, vystiera rúčku, neváhajte predmet pomenovať aj viackrát.
Pozeraj mi na pery, bábätko!
Pri rozprávaní s bábätkom nešušlite
Mnohí dospelí pri pohľade na malé dieťa automaticky zmenia svoj slovný prejav. Istotne je dovolené zjemniť tón hlasu, používať zdrobneniny a láskavý prejav. Za každých okolností sa však vyhnite šušľaniu a používaniu slov tipu "prinšežnička naša mališká", šušu, ňuňu a pod. Rozprávajte čisto a zrozumiteľne-