Nechce piť? 10 tipov, ako dodržať v lete pitný režim

Marika Koscelníková | 7. august 2024
Nechce piť? 10 tipov, ako dodržať v lete pitný režim

Pohár čistej vody osvieži, nabudí a doplní tekutiny, ktoré v lete strácame viac ako inokedy. Piť je potrebné toľko, aby sme nepocítili smäd.

Keď cítime smäd, je neskoro

Možno ste zažili situáciu, či už na dovolenke, turistike, alebo v preplnenej MHD, keď ste boli smädní a túžili po osviežení. Smäd je nepríjemný pocit, ktorý spôsobuje malátnosť, bolesť hlavy a podráždenosť, a nemalo by k nemu ideálne vôbec dôjsť. Tekutiny je potrebné dopĺňať priebežne.

V ostatných rokoch sa našťastie o pitnom režime hovorí viac ako v minulosti, keď sme ako deti behali celé dni bez vody alebo trávili čas v škole s jedným pohárom čaju či sirupovej vody k obedu v školskej jedálni. Fľaša s vodou je dnes súčasťou školských tašiek, prechádzok s deťmi a výletov. My, dospelí, si pitný režim vieme ustrážiť, no s deťmi je to trošku náročnejšie, najmä ak im piť „nechutí“.

„Žiakom vždy po skončení hodiny poviem, aby si vytiahli fľašu s vodou a napili sa na začiatku prestávky. V lete to pripomínam po každej hodine, myslím, že samé by sa napiť nestihli, keďže počas prestávok lietajú „po svojom“. Rodičov som požiadala, aby mali deti v škole minimálne litrovú fľašu s vodou, ktorú si popoludní počas družiny dopĺňajú,“ hovorí učiteľka na prvom stupni Milada. Ako dodáva, keď si dieťa fľašu s vodou doma zabudne, ponúkne mu pohár, aby sa napilo vody z vodovodu a nebežalo do bufetu po sladký nápoj. „Aj tie si deti nosia do školy, nevidím to rada, pretože veľa energie majú dosť aj bez cukru zo sladkej limonády. Na druhej strane, ja sama som sa inšpirovala žiakom, ktorý si nosí vodu vo fľaši s vyznačeným objemom vody, kde si môže sledovať, koľko vody vypil počas dňa. Podobnú som si zaobstarala aj ja,“ s úsmevom konštatuje pani učiteľka prváčikov.

Deti si z domu nosia aj návyky, ktoré sa týkajú pitného režimu

Na to netreba zabúdať a už od mala ich učiť, že vodu treba mať vždy poruke, pretože nie vždy na nich bude dohliadať ochotná pani učiteľka, táborový vedúci, tréner alebo vy. Deti nedokážu regulovať teplotu tak ako dospelí. Preto dbajte na to, aby pravidelne pili, najmä počas horúcich dní. Hydratácia je kľúčová pre správne fungovanie organizmu a ochranu pred teplotnými extrémami, ktoré sa počas leta očakávajú.

Koľko vody by mali deti vypiť?

Podľa všeobecných odporúčaní by deti mali prijímať nasledujúce množstvá vody:

  • Deti 1-3 roky: približne 1,3 litra (5 pohárov) denne
  • Deti 4-8 rokov: približne 1,7 litra (7 pohárov) denne
  • Dievčatá 9-13 rokov: 2,1 litra (8 pohárov) denne
  • Chlapci 9-13 rokov: 2,4 litra (10 pohárov) denne

Potreba vody pre deti závisí od veku, hmotnosti, úrovne fyzickej aktivity a teploty okolia. Pridávame aj všeobecný vzorec množstva tekutín podľa veku a hmotnosti dieťaťa:

  • Dojčatá (do 1 roka): 150 ml tekutín na každý kilogram telesnej hmotnosti denne
  • Deti vo veku 1-3 roky: približne 100-120 ml tekutín na každý kilogram telesnej hmotnosti denne.
  • Deti vo veku 4-8 rokov: približne 100 ml tekutín na každý kilogram telesnej hmotnosti denne.

Zdravý pitný režim pre deti: 10 užitočných tipov

1. Začnite včas

Pediatri odporúčajú zaviesť vodu deťom do pitného režimu po dovŕšení 6. mesiaca, keď začnú jesť tuhú stravu. Začnite prevarenou dojčenskou vodou po troške na lyžičke, v poháriku alebo vo fľaši. Dojčeným deťom, ktoré ešte nepapajú tuhú stravu, zabezpečuje pitný režim materské mlieko; v lete dojčite častejšie. Indikátorom je počet pomočených plienok (6-8 plienok za 24 hodín). V prípade veľkých horúčav a málo pomočených plienok podávame bábätkám po troške na malej lyžičke prevarenú vodu, určite nie čaj. Pre deti je najlepšia čistá voda.

Nechce piť? 10 tipov, ako dodržať v lete pitný režim

2. Buďte príkladom

Tak ako pri všetkom, čo sa dieťa učí, aj v prípade pitného režimu sme pre neho vzorom. Majte doma na stole džbán s vodou počas celého dňa a pripravené poháre. Pri každom jedle ponúknite dieťaťu vodu, noste si ju aj so sebou. Dobrým tipom sú sklenené nádoby, z ktorých si môžete načapovať do pohára vodu – a verte, že deti to bude baviť tiež. Sú krásnou dekoráciou, do vody môžete pridať rôzne druhy ovocia a striedať príchute.

3. Vytvorte návyk

Návyky sa tvoria opakovaním. Nastavte konkrétne časy počas dňa, kedy by malo dieťa piť: ráno po zobudení, počas každého jedla, po spánku a pred spaním (nie tesne pred uložením do postele). Dbajte na to, aby malo dieťa vždy k dispozícii pohár s vodou či fľašu, aby sa mohlo „obslúžiť“ a piť vodu počas celého dňa.

Voda spomaľuje starnutie
Prečítajte si tiež:

Voda spomaľuje starnutie

4. Sladené nápoje NIE

Lákavé etikety, farby a sladké chute „nápojov pre deti“, ktoré sú v každom obchode, radšej obchádzajte. Dieťa bude piť čistú vodu, keď nebude mať inú možnosť. Tak mu ju ani neponúknite. Ak budú sladené nápoje ľahko dostupné, po čistej vode deti nesiahnu. Nezabudnite, že dieťa si vytvára návyky aj podľa toho, čo vidí u vás.  Ak obľubuje ovocné šťavy a džúsiky, zrieďte ich vodou a potom podávajte.

5. Dopĺňajte tekutiny z čerstvého ovocia a zeleniny

Ovocie a zelenina sú dobrým zdrojom vody. Uhorky, paradajky, zeler, šalát, melón, jahody a ďalšie ovocie a zelenina doplnia pitný režim dieťaťa. Rovnako platí pravidlo, aby bolo ovocie a zelenina dostupné pre dieťa a „na očiach“. Ovocná misa na stole, bobuľky v mištičke, nakrájaná mrkva k obedu.

6. Dochucujte vodu ovocím

 Sirupy nie sú vhodné najmä kvôli množstvu cukru, ktorý obsahujú. Zvoľte radšej čerstvú šťavu, ktorú primiešate k čistej vode, prípadne vložte do vody ovocie a nechajte chvíľu odstáť.

7. Farby a chute

Aj obyčajný pohár s vodou bude atraktívnejší, ak do neho prihodíte jahody, čučoriedky, skúsiť môžete aj mätu či jabĺčko. Pre väčšie deti pridajte peknú farebnú dekoratívnu slamku a krásny nápoj ich priláka. Ovocie potom môžu zjesť.

8. Obľúbené motívy na fľaši či na pohári

Nech si dieťa vyberie svoj pohár a rovnako mu dovoľte vybrať si aj fľašu na vodu. Môže byť v obľúbenej farbe či s postavičkami, ktoré miluje, môže si ju dozdobiť, olepiť nálepkami. Pozor na materiál, z ktorého je fľaša vyrobená! V tomto smere zúžte výber na fľaše, ktoré sú vyrobené z bezpečných materiálov ako nerez, sklo, silikón alebo Tritan plast, a bez škodlivých látok ako BPA a ftaláty. Uistite sa, že fľaša sa dá ľahko čistiť a má bezpečný uzáver. Mala by byť ľahká a vhodná pre detské rúčky.

Nechce piť? 10 tipov, ako dodržať v lete pitný režim

9. Príjem tekutín by mal byť rozložený počas celého dňa

Voda tvorí približne 60-70 % ľudského tela a je nevyhnutná pre správne fungovanie každého orgánu a každej bunky v našom tele. Strácame ju rôznymi spôsobmi, vrátane močenia, dýchania, potenia, stolicou a aj slzami. Preto je dôležité dopĺňať ju priebežne počas celého dňa, aby sa zabezpečilo dostatočné zavlažovanie organizmu a predišlo dehydratácii. Fľaše s naznačeným objemom, a dokonca aj časovaním, môžu pomôcť zábudlivcom. 

10. Voda by mala byť izbovej teploty

To je základná zásada pitného režimu a netýka sa to len detí. Vyhnite sa ľadovým nápojom, a to aj v tom najhorúcejšom lete; môžu spôsobiť organizmu termoregulačný šok.

Ako rozoznať dehydratáciu u detí

  • suché popraskané pery, menej slín
  • dráždivosť alebo naopak únava, dieťa je príliš pokojné, ukladá si hlavičku
  • menej časté močenie (v prípade najmenších detí menej ako šesť mokrých plienok denne)
  • suchý jazyk
  • hlboké dýchanie
  • mierne prepadnutá veľká fontanela u dojčaťa
  • dieťa pri plači neprodukuje slzy

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: