Zuby čistite bez kompromisov: POZOR na 3 kritické obdobia

Zuby čistite bez kompromisov: POZOR na 3 kritické obdobia
30.4.2019 v kategórii Batoľa, autor Andrea Mániková, foto: istockphoto.com

Rodičia by sa nemali nechať odradiť tým, ak dieťa nespolupracuje. Veď, aj keď má drobec soplíky, tak mu ich odstraňujú, či sa mu to páči alebo nie, pretože je to potrebné. A rovnako by to malo byť aj v prípade čistenia zúbkov

Zuby stačí čistiť raz denne, ale dôkladne

Zuby je nutné čistiť vhodnou kefkou z každej strany, aj zozadu, pretože to sú miesta, ktoré keď sa nevyčistia, a tak sú ideálnym priestorom pre vznik kazu.  

„Pri zuboch nerobte kompromisy, lebo dieťa je potrebné naučiť pravidelne sa o zuby starať. Čistenie zúbkov stačí urobiť raz denne, ale dôkladne a z každej strany. A vôbec to nemusí byť v kúpeľni, osloboďte sa od umývadla. Ak toto rodičia dodržia, nie je potrebné čistenie zubov v noci, po nadojčení.

Určite je každá mama rada, ak jej dieťa v noci niekoľko hodín prespí a z praktického hľadiska si neviem predstaviť, že ak jej dieťatko po nočnom nadojčení zaspí, mala by ho zobudiť kvôli čisteniu zubov. Materské mlieko ako také zubom neškodí, škodí im to, ak sa nečistia! Netreba však zabúdať na to, že mlieko časom kvasí. Ak je dieťa neustále dojčené, kyslé pH „rozpustí“ aj dobre umyté zúbky. Ak dojčíte, je jedno, v akej fáze dňa zub/y očistíte, základom je dôkladné mechanické čistenie z každej strany,“ zdôrazňuje MDDr. Adam Mikuš.

POZOR na 3 kritické obdobia pri čistení zúbkov

1. Do jedného roka ide zvyčajne o čistenie rezákov – predných zubov – štyroch dolných a štyroch horných. Zabudnite na vytieranie gázou. Ak si na to rodičia potrpia, je dobré vedieť, že gázu by mali pred čistením navlhčiť, pretože suchá zraňuje ďasná (dieťa to môže bolieť). Používať gázu má zmysel vtedy, ak má dieťa husté sliny (napr. od mliečka), prípadne mu potrava zostáva pod hornou perou, inak je čistá kefka úplne postačujúca.

Čo myslíte, môže sa krátko prerezaný zub „pokaziť“? MDDr. Mikuš upozorňuje: „Jednoznačne áno, pretože už na prerezávajúcom sa zube (aj malý kúsok, ktorý vytŕča z ďasna) sa začne vytvárať zubný povlak. Keď sa dôkladne neodstráni, zub sa začne kaziť. Na Slovensku sú stále deti, ktoré majú pokazené zuby, sú až čierne, a to mohlo vzniknúť v súvislosti s dojčením a zároveň nečistením. Preto je čistenie zubu/ov i v čase výlučného dojčenia také dôležité.“ 

2. Po prvých ôsmych rezákoch rastú prvé stoličky (v 12. – 16. mesiaci). Tie majú komplikovanejší tvar, a preto je potrebné sústrediť sa najprv na čistenie zubu zvrchu, pretože stoličky majú ryhy a jamky, ktoré je tiež potrebné dôkladne zbaviť zubného povlaku. Prvé dieťaťu očistite horné zuby, tie sú na čistenie, z pohľadu rodiča, náročnejšie. Nezabudnite ich očistiť dôkladne zozadu, spredu, zboku. Potom nasledujú dolné zuby. 

3. Tretím, kritickým obdobím je, keď narastú posledné stoličky a spoja sa s prvými stoličkami (2,5 až 3-ročné deti majú zväčša kompletný mliečny chrup, t. j. 20 zubov). Teraz už venujte pozornosť aj priestoru medzi spojenými zubami. V tomto období prichádzajú na rad ďalšie pomôcky v podobe tzv. šabličiek či medzizubných kefiek.

„To je v tomto období veľmi dôležité, pretože deti nepijú iba čistú vodu, mnohé z nich počas dňa v rámci pitného režimu pijú sladené nápoje. Je potrebné uvedomiť si, že nielen sladké džúsiky či malinovky, ale aj strava obsahuje viac jednoduchých cukrov oproti minulosti a zuby sú tak neustále vystavované vplyvu cukrov aj v skrytej podobe. Treba si uvedomiť, že niektoré stoličky sa objavia v 2,5 roku a vypadnú až 10- či 11-ročnému dieťaťu. Udržať zdravý zub počas 8- či 9-tich rokov je naozaj „makačka“, ktorá však stojí za to!“ 

Správna dĺžka čistenia zubov? 

„Zabudnite na presýpacie hodiny. Čas nemeriame, keď umývame riad, ani koľko sa sprchujeme, či upratujeme, jednoducho to robíme dovtedy, kým to nie je čisté. To isté platí aj pri čistení zubov. Teda, opäť opakujem: každý zub čistíme z každej strany. Keď to robíme dôkladne a pravidelne, čistenie nám zaberie menej času ako v prípade čistenia väčšieho množstva povlakov na zuboch,“ tvrdí MDDr. Mikuš.

Ako často čistiť zuby?

Ráno aj večer – s dôrazom na dôkladné večerné čistenie. Zuby by sa nemali čistiť tesne po najedení alebo hneď po zvracaní. Pri čistení by sme sa mali držať pravidla – neumývať zuby hneď po jedení a ak sú čerstvo umyté, približne pol hodiny nejesť.

Dokedy je to nutné čistiť deťom zúbky?

Opäť ide o individuálnu záležitosť. U detí, ktoré sú dobre motoricky zručné a vedia si zuby poctivo umyť, to stačí do veku 8 rokov, u iných to niekedy býva potrebné aj do 12. roku veku dieťaťa. „Rodičia si na kontrolu čistenia zubov vedia pomôcť detekčným roztokom (dostupný napr. v lekárni), ktorý zafarbí nevyčistené zvyšky zubného povlaku. Najlepšie je, že takto jednoducho – v domácom prostredí – uvidia rodičia aj deti, že zubný povlak sa inak ako mechanicky, zubnou kefkou, odstrániť nedá,“ radí zubný lekár.