Umývať deťom zúbky bez zubnej pasty alebo s pastou?

Veronika Kmetóny Gazdová, zubná lekárka MDDr. Lenka Štroncerová | 13. august 2021
Umývať zuby bez pasty

Poradí zubná lekárka MDDr. Lenka Štroncerová.

Na efektívne mechanické očistenie zubov na začiatku úplne stačí zubná kefka. Zubná pasta podľa slov zubnej doktorky MDDr. Lenky Štroncerovej zuby nečistí, ale je to výborná pomôcka pre svoje antibakteriálne a remineralizačné schopnosti.

„Po prerezaní prvého zúbka začíname používať len detskú zubnú kefku. Zubná pasta sa odporúča používať až v čase, keď sa dieťa naučí vypľúvať, zvyčajne okolo dvoch-troch rokov. Je to práve kvôli tomu, aby dieťa pastu nejedlo. Zubné pasty obsahujú fluoridy, ktoré chránia zuby pred vznikom a šírením zubného kazu, avšak ich nadmerný príjem by mohol predstavovať zdravotné riziko najmä v mladšom detskom veku. Nadmerný príjem fluoridov spôsobuje tzv. fluorózu.”

Ide o nezvratné poškodenie skloviny v čase, keď dochádza k jej mineralizácii. Prejavuje sa bielymi, žltohnedými až hnedými škvrnami alebo pruhmi. Preto má byť zubná pasta vždy zvolená podľa veku dieťaťa, rozhranie ktorého je uvedené na obaloch.

Doktorka upriamuje pozornosť aj na dávkovanie pasty, na kefku sa nanáša len malé množstvo zubnej pasty, u malých detí v podobe ryžového zrnka, u starších v podobe hrášku.

Na čo si pri výbere zubných pást treba dávať pozor?

Čistenie zubov prebieha pod dohľadom rodiča. Dôležité je odsledovať, aby dieťa pastu vypľulo. Ak to ešte nevie, pastu netreba, ak, tak bez obsahu fluoridov,” opisuje správny postup zubárka. Na čo si však dať pri kúpe detských pást pozor?

„Dôležité je, aby zubná pasta neobsahovala  agresívne penidlá ako napr. SLS – sodium lauryl sulfát, ktorý pôsobí dráždivo na sliznice a zhromažďuje sa v orgánoch, konzervačné látky ako parabény, alkoholovú zložku, glutén, cukor, umelé sladidlá (sacharín) či umelé farbivá, teda pozor na tzv. „šmolkovské“ pasty,” vymenúva nežiaduce látky v zložení zubných pást stomatologička.

Rovnako tak by nemali obsahovať ani umelé antioxidanty so skratkou BHT a BHA (butylhydroxyanizol a butylhydroxytoulén), ktoré sú vyrábané z ropy a majú negatívny dopad na zdravie.

Naopak, detská zubná pasta môže podľa dr. Štroncerovej obsahovať prírodné organické zložky ako listy aloe vera, rastlinné výťažky znižujúce zápal ďasien ako harmanček, repík alebo šalvia s posilňujúcim účinkom na ďasná, ďalej extrakty z kvetov nechtíka, z kôry magnólie a pod.,  vitamíny (vit. A, E, panthenol), prírodné enzýmy, ktoré pomáhajú vytvárať prirodzenú ústnu mikroflóru a podporujú ochrannú funkciu sliny (glukózaoxidáza, laktoperoxidáza, amyloglukozidáza). Vhodnou alternatívou sladidla je xylitol, ktorý má antibakteriálne vlastnosti.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: