Starostlivosť o mliečne zuby

MUDr. Monika Antošová | 23. marec 2019
Starostlivosť o mliečne zuby

Mliečne zuby vyžadujú rovnakú starostlivosť ako trvalé. Už v období mliečného chrupu je dôležité vypestovať návyk na pravidelné čistenie zubov.

Vypestovanie návyku pravidelného čistenia zubov od útleho veku je najlepšou devízou proti výskytu zubného kazu v neskoršom veku.

Kedy začať čistiť zúbky

Starostlivosť o mliečne zúbky by mala začať prerezaním prvého mliečneho zúbku.

Starostlivosť spočíva v čistení, samozrejme nie kefkou. Pri prvých zúbkoch môžeme na čistenie použiť kúsok navlhčenej gázy (obväz), nie vaty. Vata nevyčistí zúbky tak ako gáza, pretože je jemnejšia a tiež zvyšky vaty by mohli zostať v dutine ústnej.

Neskôr je možné použiť hryziace kefky, ktoré postupne vymeniť za normálne zubné kefky. Existujú aj špeciálne, jemné kefky pre dojčatá.

Je dobre vypestovať tento návyk. Pri pravidelnom čistení si deti zvyknú na manipuláciu v dutine ústnej. Čistenie by sme mali robiť vždy večer po poslednej dávke jedla alebo tekutín a potom ráno pri rannej hygiene.

Pravidelné čistenie zubov by malo nastať od 12. – 16. mesiaca. Najlepším učiteľom je vzor. Preto, ak si budete čistiť zuby spolu s dieťaťom, bude to pre neho motivujúce a stane sa to pre neho samozrejmosťou.

Aj v tomto období by si malo dieťa čistiť zuby 2x denne, ráno a večer.

Aká zubná kefka je vhodná

Zubná kefka pre malé deti by mala byť jemná, s väčšou hustotou štetiniek. Štetinová časť by nemala byť nadmerne veľká, skôr menšia. Najlepšie je kupovať zubné kefky v lekárni alebo v špecializovaných predajniach.

Existujú zbuné kefky pre dojčatá.

Aká zubná pasta je vhodná

Na trhu je množstvo zubných pást s obsahom fluoridu aj bez neho.

  • Ak používate fluoridové tabletky, potom pasta by nemala obsahovať fluorid.
  • Množstvo pasty u malých ale aj u väčších deti by malo byť pri jednom použití veľkosti hrášku.
  • Detské zubné pasty sú robené s ohľadom na to, že ich deti môžu prehltnúť.  Preto občasné prehltnutie malého množstva pasty dieťaťu neuškodí.

Od 2 -3 rokov by si dieťa malo zuby čistiť samo, rodič by ich mal dočistiť.

Od 6  rokov života by malo byť čistenie zubov úplne samostatne ale pod dozorom. Kvalitné čistenie zubov by nemalo trvať menej ako 5-7 minút. Deti majú sklon čistiť si zuby veľmi krátko.

Na čo nesmieme zabúdať

  • Okrem čistenia je pre zdravý vývoj chrupu dôležitá výživa.
  • Vo výžive dbáme na dostatok vitamínov a mierálov, hlavne vápnika, ktorý dodávame mliekom.
  • Deti do troch rokov by nemali dostávať žiadne sladkosti.
  • Pozor na sladké nápoje, tie obsahujú rozpustené cukry, ktoré sa dostanú aj do  ťažko dostupných priestorov zubov.