Mliečne zuby sa nekazia? Je to mýtus

Michaela Múdra, MDDr. Ingrid Rehorovská zubná lekárka | 8. február 2021
Mliečne zuby

Údajne existujú matky, ktoré si ani nevšimli, kedy ich deťom vyrástli. A potom sme tu my, všetci ostatní...

Nie je ani trochu fér, že práve o tie môže dieťa ľahko prísť. Tak pri prvých pokusoch ochutnať niečo tvrdé – tanier, mobil či postieľku –, ako aj pri prvých výpravách, ktoré zákonite sprevádza pád na tvár. Teda na ústa, z ktorých tak hrdo vykúkajú. 

Aj o mliečne zúbky sa dá prísť

„Nedalo sa tomu predísť?“ neodpustila si Zuzana, hoci poznala odpoveď. Ale bolo to prvýkrát, čo si dovolila odísť od dieťaťa ku kaderníčke a... Matejko mal už predsa sedem mesiacov a štyri zuby. Vlastne možno už len dva a rozrazenú peru.

„Nedalo,“ vzdychol Zuzanin muž, ktorý sa cítil aj bez tej otázky ako najneschopnejší otec pod slnkom. Za ich prvorodeného syna by aj dýchal. Ale tvrdej rane malej tváričky o dlažbu zabrániť nedokázal. Bola to sekunda. Presne tá, akú poznajú všetci rodičia. Drobná ruka motorového myšiaka sa natiahla za hračkou, tá sa šmykla a potom už len plač, krik, krv... 

Naozaj sa takto ľahko prichádza o zuby? „Áno,“ neteší rodičov zubná lekárka MDDr. Ingrid Rehorovská. „Veľa však závisí od toho, ako zúbky rastú. Ak smerujú čo len trochu dopredu, bežne sa hovorí o ‚predkuse‘, keď si dieťa cumle prst alebo cumeľ, stúpa riziko, že sa zuby zlomia či vyrazia. Sú totiž prvé na rane. Zatiaľ čo u detí, ktorým zúbky rastú tak, ako majú, si pád odnesie väčšinou len pera.“

Vyrazené mliečne zuby. Čo s nimi?

Zuzana si vydýchla. Jej dieťa cumeľ nemalo a pchať si prsty do úst mu tiež neprišlo ako dobrý nápad. No predsa sa jej zdalo, že tie dve horné jednotky sa Matejkovi akosi zmenšili. Akoby sa pri osudnom páde zarazili späť do ďasna.

„Mliečny zub sa pri úraze môže takmer celý vsunúť späť do ďasna,“ potvrdzuje zubná lekárka, podľa ktorej sa však situácia zväčša upraví sama. Zúbok do mesiaca znova „vyrastie“. Návštevou zubného lekára však nič nepokazíte. Naopak. Len odborník to totiž skontroluje a keď sa mu podarí, urobí aj RTG snímok. Ten vás uistí, že nedošlo k poškodeniu zárodku trvalého zuba. „Čo sa ale, našťastie, stáva veľmi zriedkavo,“ upokojila všetkých čerstvých rodičov odborníčka. 

Okolo tretieho roka sa však majte na pozore. Vtedy to už nie je o pomalom objavovaní sveta, ale o rýchlosti, ktorou malí šarkani lietajú. A s ňou priamoúmerne stúpa aj riziko vážnych úrazov.

U škôlkarov už vyrazené zuby nie sú ničím výnimočným. Napadlo vám vložiť ich späť? Zadržte!

„Určite netreba vyrazený zúbok vkladať späť. Mliečny nikdy!“ varuje doktorka Rehorovská. Zárodok trvalého zuba sa nachádza v tesnej blízkosti koreňa mliečneho zuba. Vložením by ste ho mohli poškodiť. Nehovoriac o tom, že by ste so zubom mohli do ďasna zavliecť aj baktérie. A tam končia všetky žarty. 

Aj mliečne zuby bolia

Pred baktériami sa majte na pozore aj v prípade, že sa mliečny zub po nehode „iba“ kýva alebo je na ňom prasklina. Baktérie sa presúvajú pozdĺž koreňa na miesto, kde je teplo, tma a vlhko. Teda tam, kde sa môžu nerušene množiť. Pri takomto zube často vznikne fistula – vriedok. Môže bolieť, ale aj nemusí. V každom prípade však svedčí o tom, že sa so zubom niečo deje. Možno následkom nárazu aj odumrel.

„Ak sa v oblasti koreňa vytvorí bakteriálny zápal a na ďasne vačok naplnený hnisom, v detskom telíčku je zdrojom nepretržitého skrytého zápalu. Ohrozený je celý organizmus, ale aj trvalý zub pod mliečnym. Hrozí jeho deformácia, zmena farby alebo porucha skloviny. Trvalý zub v ďasne je ešte zraniteľný a mäkký. Časom sa mineralizuje a ak sa poškodí v zárodku, vyrastie s jamkou alebo fľakom,“ hovorí zubná lekárka o defektoch, ktorým sa oplatí predchádzať, zuby včas ošetriť a chrániť ich odmalička ako oko v hlave. Aj keď sa deti na bolesti nesťažujú, alebo len občas zajajkajú. 

Aj to má podľa doktorky Rehorovskej svoj dôvod. „Mliečne zuby nebolia menej ako trvalé, ale deti sú ‚statočnejšie‘, nesledujú sa tak ako dospelí a na bolesť sa nesústredia. Idú sa radšej hrať a zabudnú,“ myslí si. Preto je podstatné do malých úst pozerať každý deň vašimi očami a raz za šesť mesiacov by tak mal urobiť odborník. Ideálne už od prvého zúbka. Nechcete on predsa dieťa pripraviť.

Horšie ako úraz

„Naozaj výnimočne sa stáva, že najmenšie deti si zúbky úrazom poškodia tak, že ich treba vytrhnúť či vyoperovať. Oveľa častejšie malí pacienti prichádzajú o zuby, lebo ich majú pokazené. A to už aj vo veku dvoch rokov,“ šokuje zubná lekárka.

Možno sa to nezdá, ale je oveľa horšie prísť o zadné zuby kvôli kazom, ako si predné vyraziť. „Nanajvýš bude malý šarkan chodiť na logopédiu,“ hovorí odborníčka. Teda ak mu ostanú očné zuby. No ak si vyrazí aj tie, alebo príde o zadné zuby, a stoličky sa kazia najčastejšie, bez nosenia strojčeka to zrejme nepôjde. Zuby stratia svoje miesto, začnú sa posúvať, kriviť... 

Kazovosť mliečnych zubov

Odborníci sa vážne zaoberajú ECC (Early childhood caries), teda kazovosťou prvých zúbkov. No stále sa nájdu zubní lekári, ktorí nad tým mávnu rukou. Myslia si, že chyba je v slabo mineralizovanej sklovine. A, žiaľ, aj rodičia, ktorí nepovažujú za potrebné umývať dojčatám zuby. Prípadne dúfajú, že to už deti zvládnu samy a neskontrolujú to po nich. Alebo im namiesto kefky dajú pred spaním jablko, ako to robila starká... No tvrdenie, že mliečne zuby sa jednoducho nekazia a netreba ich opravovať, je mýtus. Ak mu uveríte, odnesie si to vaše dieťa. 

U zubára - malý veľký hrdina

„Mnohé deti si neveria, že zubné vyšetrenie zvládnu. Rodičia im neraz odovzdávajú svoje strachy bez toho, aby si to uvedomovali. Ale keď to dieťa dokáže raz, dvakrát a býva ocenené, začne si veriť,“ hovorí o nutnej podpore doktorka Rehorovská. Pozná triky, ktoré u detí fungujú a ktoré vybudujú medzi nimi dôveru. Tá je najdôležitejšia. Bez nej by ostali malé ústa zamknuté. „Nikdy deťom neklamem. Nemôžem im povedať, že nebudú nič cítiť, keď viem, že budú. Zámerne sa však vyhýbam slovám bolesť alebo injekcia. Keď ideme plombovať či trhať, poviem, že zúbok bude spinkať a pred vpichom anestézie znecitlivím ďasno, aby som zmiernila bolesť pri samotnom vpichu,“ opisuje. 

Inak, vedeli ste, že mliečne zuby sa kazia rýchlejšie ako trvalé? „Mliečne zuby majú inú anatómiu. Sú intenzívnejšie inervované, dreňová dutina je oveľa rozsiahlejšia a siaha bližšie k povrchu zuba. U detí preto kazy veľmi rýchlo postupujú. Zatiaľ čo dospelý môže mať kaz dlho a necíti ho, u detí sa dostávajú baktérie rýchlo priamo k nervom.“

Podobné je to aj pri zlomenom zube. Keď sa z mliečneho zuba ulomí asi tretina, alebo v ňom uvidíte malú červenú bodku, je to nerv. Okamžite objednajte potomka k zubárovi. Hoci máte doma hrdinu, toto ho bolí. Vďaka vám a s vami to však zvládne. 

Odlomil sa mliečny zub?

  • Upokojte dieťa i seba. Už sa stalo, nezmeníte to.
  • Vyhľadajte detského zubného lekára, ktorý sa pozrie na rozsah škôd.
  • Ak je zub odlomený, no nedošlo k otvoreniu dreňovej dutiny, odštiepenie sa iba zahladí, niekedy aj samo. No keď vidíte na zube malú červenú bodku, odlomila sa asi tretina a odhalil sa nerv, ošetrenie je nevyhnutné.
  • Zarazený zub sa po čase sám z ďasna vytlačí, asi do mesiaca. Problém nastane, ak rastie krivo, preto by ho mal zubný lekár skontrolovať a zistiť, či nedošlo k poškodeniu trvalého zuba pod mliečnym.
  • Vyrazený mliečny zub nikdy nevkladajte späť. Nezachránite ho, iba riskujete poškodenie trvalého zuba.
  • Udretý zub môže odumrieť, čo zvykne sprevádzať zmena farby alebo citlivosti. Potrebuje kontrolu odborníkom aj v prípade, že sa na ďasne objaví fistula.
  • Ak sa poraní ďasno, ktoré je masívne prekrvené, hojenie urýchlite repíkovým odvarom. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: