Máte doma náročné dieťa? POZOR na priveľa podnetov

Mgr. Jana Caban | 21. október 2021
Náročné hypersenzitívne dieťa

Čo prináša výchova hypersenzitívneho dieťaťa? Dobrou správou je, že štúdie ukazujú, že hypersenzitívne deti môžu v živote vyniknúť oveľa viac než deti, ktoré túto vlastnosť nemajú, ak sa im poskytnú správne druhy podpory.

Hypersenzitivita – vysoká citlivosť – je, svojím spôsobom, vrodené nadanie a psychológovia jej začínajú venovať čoraz väčšiu pozornosť. Vysoko citlivého človeka spoznáte aj podľa toho, že je starostlivý, skromný, obetavý, prispôsobivý, vyhýba sa konfliktom a nechce na seba pútať pozornosť. Býva zároveň úzkostnejší, opatrnejší a berie vzťahy, ľudí a život veľmi vážne. Ako je to však u malých detí?

Nie je vaše milované náročné dieťa náhodou hypersenzitívne?

Dobrou správou je, že štúdie ukazujú, že hypersenzitívne deti môžu v živote vyniknúť oveľa viac než  deti, ktoré túto vlastnosť nemajú, ak sa im poskytnú správne druhy podpory. U tých istých detí sa môžu totiž v dospelosti vyvinúť závažnejšie problémy, ako napríklad úzkosť a depresia, ak nemajú správnu podporu. Identifikácia hypersenzitivity vášho dieťaťa je preto dôležitá a čím skôr zistíte, že sa týka aj vášho drobca, tým lepšie.
Akými spôsobmi môžete objaviť túto vlastnosť už v 1. roku života? 

Nasledujúce prejavy môžu byť ukazovateľom hypersenzitivity u vášho dieťaťa:

 • V spoločnosti viacerých ľudí reaguje podráždene – ľahko sa rozruší, je podráždené alebo plače
 • Môže mať veľmi citlivú pokožku (náchylnú k vyrážkam)
 • Môže byť citlivejšie na chemikálie vo vlhčených obrúskoch, čistiacich prostriedkoch, pracích prostriedkoch atď.
 • Tieto deti sú viac náchylné na alergie
 • Typická je aj väčšia citlivosť na potraviny (zvýšená plynatosť/slinenie), a dokonca aj na konzistenciu potravín
 • Môže byť citlivejšie na potraviny, ktoré konzumuje matka, ak dojčí
 • Ďalším znakom je i citlivosť na určité textúry v prostredí, dokonca aj na švy v ponožkách, visačkách atď.
 • Môže mať silné reakcie na to, že ste mokrí, špinaví alebo lepkaví
 • Preferuje dospelých s jemnejšími prejavmi a hlasmi
 • Typická je tiež citlivosť na spánok, potrebuje viac času na zaspanie alebo spánok
 • Väčšia citlivosť na hluk
 • Zvýšená citlivosť na teplotu okolia
 • Separačná úzkosť (najmä ak majú rodičia úzkosť alebo sú vystresovaní)
 • Potrebuje veľa telesného kontaktu
 • Je náročné ho upokojiť
 • Môže mať ťažkosti s prispôsobením sa novým situáciám a ľuďom, preto je potrebné pripravovať ho na zmeny postupne
 • Takéto deti sú zvyčajne veľmi šikovné v oblasti vývinu reči a motoriky
 • Rýchlo sa učia
 • Sú veľmi pozorné na detaily
Ako vidíte, mnohé z týchto prejavov sú zároveň prejavmi „náročného“ dieťaťa. Preto je veľmi možné, že vaše náročné dieťa je aj hypersenzitívne. 

Na citlivé deti môžu mať vplyv dokonca aj stres, nálada a energia rodičov. Ak je napríklad rodič veľmi stresovaný alebo úzkostlivý, jeho stres, reč tela, mimika a reakcie na dieťa vplývajú. Preto miera, v ktorej sa spomínané prejavy objavia, môže veľmi závisieť od nálady a nastavenia rodičov. 

So správnou starostlivosťou a pochopením toho, čo môže vaše citlivé náročné dieťa potrebovať, si užijete množstvo darov, ktoré prináša výchova hypersenzitívneho dieťaťa. Tieto deti majú v dospelosti tendencie k láskavosti, sú súcitné a sú veľkým darom pre náš svet! Čo je teda tá správna podpora pre náročné hypersenzitívne dieťa? 

Zmena rodičovského postoja

V prvom rade je dôležité, aby ste si uvedomili a prijali – máme doma hypersenzitívne dieťa! Nie je to žiadna katastrofa, práve naopak, je to dar. Pristupujte teda k nemu ako k nadanej bytosti. Ak ste si vedomí týchto jeho kvalít, bude pre vás zrozumiteľnejší všetok jeho plač... To, že mu VŠETKO prekáža, sa môže zmeniť z prekliatia na požehnanie v okamihu, keď pochopíte, že jeho vývin môžete podporiť tým správnym smerom, ak zvolíte správny prístup. Aj keď je niekedy nevyhnutné  jednoducho ten nápor vydržať. 

hypersenzitívne náročné dieťa

Náročné dieťa? Pozor na podnety

Hypersenzitívne dieťa citlivo vníma akýkoľvek podnet z okolia. Môže to byť svetlo, zvuky či pachy. Buďte si preto vedomí toho, že občas potrebuje prestávku. Nemá rado príliš veľa ľudí v okolí, nie preto, že by bolo nespoločenské, ale mnoho ľudí rovná sa mnoho podnetov. Jednoducho ho zaplavuje prílišné množstvo senzorických vstupov, ktoré vníma veľmi intenzívne.

Preto aj tu platí – menej je niekedy viac. To sa netýka iba počtu osôb v miestnosti, ale aj počtu zvukov, predmetov, farieb... podnetov. Špeciálne to platí vo chvíľach, keď by ste ocenili malú prestávku aj vy rodičia, aby si dieťa aspoň chvíľu pospalo. 

Chce to trpezlivosť, milí rodičia

Váš pokojný a chápavý postoj a prístup k dieťaťu nemusí mať okamžité výsledky. Preto je pre mnohých rodičov náročných detí veľmi frustrujúce prekonať toto náročné obdobie. S rozvojom reči sa však mnohé uľahčí a vaše dieťa začne premieňať svoje hypersenzitívne  vlohy na skutočné kvality. Najnáročnejšie sú teda prvé roky života, čo však v tomto období „zasejete“, to sa vám mnohokrát neskôr vráti. A najmä vášmu dieťaťu. Je dôležité tolerovať jeho citlivosť.

Nesnažte sa brať jeho reakcie a správanie osobne a zamerajte sa na to, aby ste mu pomohli prežiť intenzívne chvíle znížením množstva stimulácie. Poskytnutím stabilnej a bezpečnej základne pre objavovanie sveta jeho vlastnou rýchlosťou – poskytnutím „koreňov a krídel“, ho môžete pripraviť na budúci úspech.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: