Ako mať doma šťastné dieťa? 5 tipov pre milujúcich rodičov

Redakcia | 21. Jan 2017
Ako mať doma šťastné dieťa? 5 tipov pre milujúcich rodičov

Vychádzajúc z individuality jedinca je obtiažne poznať presný recept na dokonalú výchovu, a predsa existuje zopár „pravidiel“, ktoré rodine dopomôžu k väčšej dôvere a pochopeniu.

Každá mamička túži, aby jej dieťa bolo radostné a šťastné. Spomínané rady sú ukryté v mysliach každej z nás, pod návalom každodenných povinností a zhonu však nie je na škodu si ich občas zopakovať.

Aby vaše dieťa bolo šťastné

Buďte príkladom

Deti mali vždy problém rodičov pochopiť a poslúchať, no napodobňovanie im ide na jedničku. Práve toto by mali rodičia využiť pri usmerňovaní svojich ratolestí vo výchove. Byť vzorom a príkladom nielen v domácich prácach (ktoré bývajú najčastejším podnetom hádok), ale najmä v otázkach medziľudských vzťahov a komunikácie.

Venujte deťom dostatok pozornosti

Prejavením záujmu o život, starosti i radosti dieťaťa mu preukazujete úctu. Pri dospievajúcich deťoch sa môže zdať, že práve prehnaný záujem v nich vyvoláva podráždenie a nespokojnosť, tu si však treba položiť úprimnú otázku, „o aké sféry života sa zaujímate“.

Prečítajte si: 8 vecí, ktoré by ste svojim deťom nemali hovoriť

Nezúžil sa okruh vašich otázok len na tie týkajúce sa školy, jedla a teplého oblečenia? Práve prichádzajúca puberta je obdobím, kedy si dieťa začína pomaly uvedomovať samého seba, hľadá odpovede na rôzne otázky, snaží sa zaradiť sa do spoločnosti. Práve vtedy je dôležité prejaviť záujem o jeho čoraz komplikovanejší vnútorný svet.

Berte všetko s humorom

Humor je čarovný liek, s pomocou ktorého sa dá prekonať i ten najzávažnejší problém. Smiech navyše pôsobí upokojujúco a uvoľňuje napätie. Práve pri zložitejších životných situáciách by členovia rodiny nemali strácať zmysel pre humor a snažiť sa vyplaviť negatívne emócie a smútok práve vtipom.

Prečítajte si: Humor uzdravuje i pomáha pri výchove

Snažte sa dieťa hneď neodsúdiť, ale pochopiť

Empatia je nevyhnutnou „výzbrojou“ pre dôverný vzťah medzi rodičom a dieťaťom. Aj keď mnohokrát považujeme detské problémy za zbytočne „nafúknuté“, nie je vhodné, aby sme ich podceňovali. To by mohlo v detskej dušičke spôsobiť také zranenie, že nabudúce by ste sa zdôverenia pravdepodobne nedočkali. Je prirodzené, že rodič by mal vyjadriť svoj postoj k problému, treba ho však vyjadriť ohľaduplne a citlivo.

Prečítajte si: Ako sa dieťa učí empatii

Základom vo výchove detí je ocenenie

Mnohé deti sú zo strany rodičov vystavené neustálej kritike. Neporiadkumilovnosť, nezodpovednosť, lenivosť, drzosť sú najčastejšie opakované negatívne vlastnosti dieťaťa. Časté výmeny názorov spôsobujú neustále narastajúcu priepasť medzi jednotlivými členmi rodiny.

Mnohé deti sú v podstate ochotné splniť vaše požiadavky a očakávania, no v návale výčitiek a kriku vás z princípu neposlúchnu. Väčšie množstvo kritiky ako ocenenia pôsobí negatívne na zdravé detské sebavedomie.

Pokiaľ sa výčitky objavujú iba v zdravej a primeranej miere a v rodine nechýba pochvala, dieťa sa samo bude snažiť uspokojiť vás. Keď je však vystavené neustálej kritike, s najväčšou pravdepodobnosťou nakoniec rezignuje a stane sa voči nej apatické a odmietavé.

Prečítajte si: Aby sa pochvala neminula účinku

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: