Je vaše dieťa plačlivé či vzdorovité? Príliš veľa stimulov deti preťažuje

Marika Koscelníková | 6. júl 2023
Je vaše dieťa plačlivé či vzdorovité? Príliš veľa stimulov deti preťažuje

Sú deti, ktorým neprekážajú davy ľudí a hluk, na druhej strane sú také, ktoré v tomto prostredí reagujú podráždene. Ako spoznať, že je dieťa - od bábätka až po školáka - prestimulované podnetmi? A čo s tým?

Malé deti prežívajú veľké emócie. Z ničoho nič sa rozplačú, začnú byť nepokojné, agresívne. Je mnoho faktorov, ktoré môžu prispieť k záchvatom hnevu alebo emocionálnym výbuchom u detí, ale jedným z hlavných vinníkov je nadmerná stimulácia.

Čo je nadmerná stimulácia?

Nadmerná stimulácia je odpoveďou tela na nadmernú aktivitu alebo podnety. To, čo je pre nás "príliš", sa líši od človeka k človeku, od dieťaťa k dieťaťu.

Malé deti sa do stavu preťaženia dostávajú rýchlejšie, bábätká potrebujú svoj pokoj a náruč mamy. Niektoré deti majú však nižšiu toleranciu voči priveľa podnetom a vonkajším stimulom v akomkoľvek veku. Deti s autizmom, úzkosťou alebo inými diagnózami sú vo všeobecnosti náchylnejšie na preťaženie a dochádza k extrémnym reakciám. 

Prečo dochádza k nadmernej stimulácii?

K nadmernej stimulácii môže dôjsť, keď úroveň zmyslových podnetov prekročí aktuálnu kapacitu dieťaťa. Každé dieťa má svoj individuálny limit a jeho schopnosť prijímať zmyslové podnety sa môže meniť v priebehu vývoja. Môže byť vyššia, ak je dieťa dobre oddýchnuté a najedené, zatiaľ čo unavené a hladné dieťa reaguje podráždene. 

Akýkoľvek druh zmyslovej stimulácie, či už zrakovej, sluchovej, hmatovej alebo iného typu, má potenciál stať sa pre dieťa preťažením. Nadmerná stimulácia sa môže vyskytnúť v rutinných situáciách doma, ako aj v špeciálnych prípadoch, ako je dav ľudí v meste, rodinné stretnutie a pod. Sledujte reakcie dieťaťa a veľa vám napovedia. Nepodceňujte jeho správanie, veľmi rýchlo môže dôjsť k zrúteniu.  

Znaky, že je vaše dieťa nadmerne stimulované

Príznaky nadmernej stimulácie sa líšia v závislosti od veku a temperamentu. Bábätká môžu reagovať na nadmernú stimuláciu plačom, trhaním končatín a/alebo otáčaním hlavy. Batoľatá a predškoláci môžu prejavovať správanie podobné záchvatom hnevu. Staršie deti môžu mať tiež záchvaty hnevu, alebo môžu byť schopné verbalizovať pocit preťaženia.

Je vaše dieťa plačlivé či vzdorovité? Príliš veľa stimulov deti preťažuje

Nadmerná stimulácia: Prejavy, na ktoré si treba dávať pozor

Bábätká:

  • Plač
  • Trhanie končatín alebo zatínanie pästí
  • Odvrátenie hlavičky od zdroja podnetu
  • Zadržiavanie dychu

Batoľatá:

  • Plač
  • Hádzanie sa o zem
  • Výstredné správanie či podráždenosť
  • Odmietanie

Deti školského veku:

Ako pomôcť  nadmerne stimulovanému dieťaťu

To najlepšie, čo môžete urobiť, je odstrániť podnety – alebo odstrániť dieťa z prostredia. 

Ak to nemôžete urobiť, mali by ste sa pokúsiť znížiť úroveň stresu. Držte dieťa v náručí, zakryte mu uši alebo stlmte svetlá. Bábätká dobre reagujú na zavinutie alebo nosenie v nosiči. Batoľatá a deti v predškolskom veku sa utíšia zapojením do pokojnej činnosti, ako je čítanie alebo spievanie.

Deti potrebujú vašu pomoc. Svojmu dieťaťu môžete pomôcť pri samoregulácii tým, že mu poskytnete priestor na relaxáciu a upokojenie. Vyhnite sa zahanbovaniu svojho dieťaťa, že je precitlivené a vymýšľa, pamätajte, že preťaženie nie je ani úmyselné, ani manipulatívne.

Ako zabrániť nadmernej stimulácii

Predvídajte. Uvedomte si, aké zmyslové zážitky nie sú pre vaše dieťa vhodné a snažte sa, ak je to možné, minimalizovať ich. 

Napríklad bábätkám a batoľatám sa často darí lepšie, ak sú činnosti a úlohy krátke a obsahujú prestávky. Po náročnom dni, oslave narodenín či návšteve ihriska pomôže pokojné oddychovanie pri čítaní alebo krátky spánok. 

Berte do úvahy jedinečný temperament vášho dieťaťa. Niektoré deti napríklad potrebujú viac prestávok alebo majú nižšiu toleranciu k davom ľudí. Vyhnite sa tomu, čo môžete, ak viete, že vaše dieťa je citlivejšie na hlasné zvuky, vezmite si slúchadlá na miesta, ktoré môžu byť hlučné.

Kedy môže byť precitlivenosť dieťaťa na podnety problém 

Ak máte pocit, že vaše dieťa je pravidelne preťažené aj pri bežných činnostiach a aktivitách a zhoršuje to váš každodenný život, obráťte sa na svojho pediatra. Extrémne reakcie dieťaťa môžu byť znakom rôznych porúch

Zdroj: www.parents.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: