Nie je hladné ani choré a stále plače? Skúste tieto tipy

Michaela Klamová | 11. december 2022
Stále plače

Počas dňa mávajú deti epizódy mrzutého plaču, ktoré očividne nesúvisia s hladom, bolesťou alebo únavou. Novorodenci plačú denne približne 1 – 4 hodiny!

Prečo bábätká plačú

Plač je pre malé dieťa veľmi dôležitý, a to hneď z viacerých dôvodov. Keďže deti ešte nevedia rozprávať, je ich hlavnou formou komunikácie. Pomáha im tiež vykričať sa zo zážitkov, ktoré sú pre ne ešte priveľmi intenzívne a uvoľňovať napätie.

Počas dňa mávajú deti epizódy mrzutého plaču, ktoré očividne nesúvisia s hladom, bolesťou alebo únavou. Nič ich v tej chvíli neutíši, no po odznení sú oveľa vyrovnanejšie a taktiež lepšie spia. Tento typ plaču používajú pravdepodobne na zbavenie sa nadbytočnej energie.

Venujte plaču svojho dieťaťa pozornosť a čoskoro sa naučíte rozoznávať, či je hladné, unavené alebo iba túži po pozornosti. Napríklad:

  • plač od hladu býva krátky, nízko položený a jeho intenzita stúpa a klesá,
  • zúrivý plač je omnoho turbulentnejší,
  • plač spôsobený bolesťou sa zvyčajne objaví náhle a prudko, s dlhým výkrikom nasledovaným pauzou a kvílením. 

Nie je hladné ani choré a stále plače? Skúste tieto tipy

Ak ste uspokojili všetky základné potreby malého krikľúňa, no plač stále pokračuje, vyskúšajte niektorý z nasledujúcich tipov:

  • Kolíšte bábo na rukách alebo v hojdacom kresle.
  • Pevne ho zaviňte.
  • Rozprávajte alebo spievajte mu pokojným hlasom.
  • Jemne hlaďte hlavičku bábätka, jeho hrudník alebo chrbátik.
  • Vezmite ho na ruky a prechádzajte sa s ním.
  • Pustite pokojnú hudbu.
  • Doprajte mu teplý kúpeľ.

Nezabúdajte, že čím pokojnejšia a uvoľnenejšia budete vy, tým rýchlejšie sa dieťatko upokojí. Neustály plač je pre každého rodiča nepríjemný a stresujúci, no ak necháte svoju frustráciu prejsť do zúfalstva a agresie, plač sa iba zhorší. Ak neviete zvládnuť situáciu, poproste o pomoc niekoho v okolí. Je to úplne normálne a v poriadku. Vy si trochu oddýchnete, získate odstup a okrem toho, iná tvár niekedy upokojí ukričané bábätko rýchlejšie ako akýkoľvek z vašich overených trikov.

Neberte plač svojho potomka osobne

Neznamená to, že ste zlý rodič alebo vás dieťa nemá rado. Všetky deti plačú a často aj bez akejkoľvek zjavnej príčiny a žiadna matka nedokáže utíšiť svoje dieťa každý jeden raz. Nemajte preto na seba neprimerané nároky, miesto toho sa snažte na situáciu pozerať racionálne, nehanbite sa vyhľadať pomoc a tešte sa z krásnych okamihov.

Nie je hladné? Mlieka len za oriešok

Podľa portálu babycenter.com sa až 42 % novopečených mamičiek obáva, že nemá pre bábätko dostatok mlieka. Žalúdok novorodenca však dokáže bezproblémovo spracovať asi toľko mlieka, koľko sa zmestí do lieskového orecha, teda 1 – 2 lyžičky. Zhruba o 10 dní sa už do žalúdka zmestí približne toľko mlieka ako do vlašského orecha.

Pozor! Bez ohľadu na situáciu, stres či únavu, NIKDY netraste plačúcim dieťaťom! Aj krátke zatrasenie môže malým bábätkám narušiť jemné cievy a spôsobiť slepotu, poškodenie mozgu či dokonca smrť. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: