Ako získať pozornosť a spoluprácu detí: 8 efektívnych tipov pre každodenné situácie

MK | 13. jún 2024
Ako získať pozornosť a spoluprácu detí: 8 efektívnych tipov pre každodenné situácie

Nasledujúce tipy vám môžu pomôcť efektívnejšie komunikovať s deťmi.

Ako získať pozornosť detí: 8 tipov pre každodenné situácie

1. Získajte pozornosť dieťaťa

Deti od nás vyžadujú plnú pozornosť, keď nám niečo chcú ukázať a rovnako potrebujete aj vy ich pozornosť, keď od nich niečo očakávate. Ak dieťa neplní úlohu ani po opakovaných pripomienkach, môže to byť preto, že jednoducho vaše slová prepočulo. Nadviažte očný kontakt a hovorte priamo k nemu.

Konkrétny príklad: Ak chcete, aby si vaše dieťa upratalo hračky, zastavte sa pri ňom, pozrite sa mu do očí a povedzte: „Je čas upratať hračky. Poďme to urobiť spolu.“ Musíte vedieť, že dieťa vás vníma a počulo vašu požiadavku, prípadne si počkajte na reakciu. 

2. Použite humor

Deti zaujme dospelý, ktorý sa  je veselý a dokáže ich rozosmiať. Už keď sa im na tváričke objaví náznak úsmevu, máte vyhraté. Ak neviete, ako ďalej, použite humor a hru

Konkrétny príklad: Pri obliekaní, čo je možno činnosť, ktorú vaše dieťa vyslovene neznáša, môžete povedať: „Poďme obliecť tieto nohavice na medvedíka, a potom ich dáme na teba!“ Skúste chlpaté nohy plyšáka napchať do elasťáčkov, to bude zábava :) 

3. Dajte jasné pokyny

Namiesto zdvorilých otázok, ktoré môžu deti zmiasť, používajte jasné  pokyny. Deti často nerozumejú, že zdvorilá otázka znamená povinnosť. Takže stručne a jasne vyslovte požiadavku. 

Konkrétny príklad: Namiesto „Mohli by sme ísť teraz von?“ povedzte „Poďme sa teraz hrať na ihrisko.“

4. Používajte jednoduché a zrozumiteľné slová

Zjednodušte svoj jazyk a používajte slová, ktorým vaše dieťa rozumie. Ak používate odborné alebo zložité výrazy, môžu byť pre dieťa mätúce.

Konkrétny príklad: Namiesto „Natrieme ťa ochranným krémom proti UV žiareniu,“ povedzte „Dajme na teba špeciálny krém, aby ťa nespálilo slniečko.“

5. Buďte trpezliví

Deti potrebujú čas na prechod medzi úlohami. Dajte im dostatok času na reakciu.

Konkrétny príklad: Ak chcete, aby si vaše dieťa umylo ruky pred jedlom, povedzte mu to vopred: „Poďme si umyť ruky a potom si dáme obed.“ Potom mu dajte pár minút, aby sa pripravilo.

6. Ponúknite možnosti

Deti majú radi, keď majú možnosť voľby. Dajte im na výber medzi dvoma možnosťami, ktoré vedú k požadovanému výsledku.

Konkrétny príklad: „Chceš si obliecť modré alebo červené tričko?“ Ak si nevyberú, vyberte za nich: „Ak si nevyberieš, ja vyberiem modré.“

7. Vysvetlite dôvody

Keď nemôžete dať dieťaťu na výber, vysvetlite mu svoje dôvody. Najmä v prípade starších detí. 

Konkrétny príklad: Ak vaše dieťa nechce ísť spať, vysvetlite mu: „Musíme ísť spať, aby sme zajtra mali dosť energie na hranie v parku.“

8. Chváľte úspechy

Chvála a uznanie - to chceme predsa počuť všetci, nie?  Povzbudzujúce slová môžu zvýšiť motiváciu niečo urobiť, resp. urobiť to dobre aj nabudúce  a tiež pohladkajú sebavedomie. Buďte konkrétni pri pochvale a zamerajte sa na konkrétne úspechy.

Konkrétny príklad: Po tom, čo si vaše dieťa obuje topánky, povedzte: „Zvládol si sa obuť úplne bez pomoci, skvelé!“

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: