Počúvaš ma ty vôbec? 5 spôsobov, ako získať (a udržať) pozornosť dieťaťa

Marika Koscelníková | 26. október 2022
Počúvaš ma ty vôbec

Selektívna hluchota je jedným zo spôsobov, ako deti testujú hranice svojej rastúcej nezávislosti. Počujú vás? Áno. Splnia, o čo ich žiadate? Ani náhodou. Vypnú a čakajú, čo sa stane.

Deti v školskom veku trávia väčšinu dňa (v škole) dodržiavaním pokynov, takže majú menej príležitostí uplatniť svoje vlastné rozhodnutia. Keďže sa doma cítia najbezpečnejšie, je to miesto, kde sa s najväčšou pravdepodobnosťou presadia. Tak to skúšajú. Ako získať pozornosť svojho dieťaťa bez toho, aby ste stratili hlas alebo chladnú hlavu? Tu je päť spôsobov, ako získať (a udržať) pozornosť svojho dieťaťa.

Perspektíva, milý rodič

Vytočení do vývrtky, keď vaše pokyny dieťa statočne ignoruje? Uvedomte si, že váš syn alebo dcéra vás tým nechcú zhodiť, ale ich správanie súvisí tak trochu aj s ich vekom. Skúšajú a posúvajú hranice, testujú vlastnú nezávislosť. Krik, aby ste upútali pozornosť, neprinesie ani jednému z vás nič dobrého, skôr sa napätie ešte zvýši a nedopracujete sa k výsledku. Skúste dieťa požiadať, aby zopakovalo váš pokyn, čo je taktika, ktorá mu pomôže zapamätať si, čo má urobiť a čo do neho žiadate. 

Haló - tu som

Ako dobre viete, pre dieťa je ľahké ignorovať, čo hovoríte. Tvári sa nepočuje a hotovo. Ale skúste to inak. Niekedy dieťa vytrhne „ z hluchoty“ jednoduché poklepanie na rameno, alebo sa možno budete musieť fyzicky postaviť medzi neho a čokoľvek, na čo sa práve vo chvíli, keď mu potrebujete niečo povedať, pekelne sústredí (TV, PC, mobil). Nezaškodí ani trocha drámy či humoru. Začnite sa smiať, alebo sa „zľaknite“ pavúka na stene. Povedzte niečo  úplne mimo tému, výstredné a čudné, a zamyslené ignorujúce dieťa bude späť. Potom formulujte svoju požiadavku (ext, zdroj pozornosť dieťaťa). 

Neopakujte požiadavku donekonečna

Povedzte dieťaťu, že ste ochotní mu svoju žiadosť ešte  raz pripomenúť, ale ak potom nebude reagovať, bude sa musieť vyrovnať s následkami. Jednoducho ho upozornite - ešte raz a dosť. Môžete napríklad povedať deťom: „Rada vás ešte raz požiadam, aby ste si obuli topánky, ale potom pôjdem do auta bez vás." Pre trochu viac zábavy si dajte doslova čas ( vy vydýchnete a dieťa môže prehodnotiť  svoju ignoráciu).  Využite stopky, nastavte ich na tri minúty – čas, ktorý dieťa potrebuje na to, aby sa pustilo do práce a splnilo požiadavku, napr. odložiť mobil alebo si upratať izbu.  

Trvajte na veciach, na ktorých naozaj záleží

Predtým, ako sa zapletiete do boja vôle, uistite sa, že sa sústredíte na veci, na ktorých skutočne záleží. Zvažuje dôležitosť svojich požiadaviek. Kritické úlohy, ako sú domáce a rodinné práce, môžu mať prednosť pred menšími problémami, ktoré sa objavia počas dňa, ako napríklad tenisky hodené na chodbe alebo spadnutý obal od cukríkov. Takže servírujte "hluchým ušiam" požiadavky podľa dôležitosti a postupne. Ak dieťa zahrniete piatimi pokynmi, menšia šanca, že ich všetky vykoná. 

Počúvajte svoje dieťa

Niekedy vám deti nevenujú pozornosť, pretože majú pocit, že ich aj vy ignorujete. Rodičia sú často sami takí zaneprázdnení, že sa nie vždy sústreďujú na veci, ktoré považujú za bezvýznamné, no práve tie môžu byť pre dieťa najdôležitejšie. Harry Potter môže byť poslednou osobou, o ktorej by ste chceli hovoriť na konci náročného dňa, ale to, čo sa deje na Rokforte, môže byť pre vaše dieťa rovnako dôležité, ako pre vás jeho nedokončená domáca úloha. Keď deti cítia, že vám na nich záleží, že ich chápete a rešpektujete, je oveľa pravdepodobnejšie, že budú počúvať, čo im chcete povedať.

Zdroj: www.parents.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: