Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • PMR

    , Autor: anicka-23

    Dobrý večer, prosila by som Vás o radu ako pracovať s 5-ročným dieťaťom, ktorému diagnostikovali PMR, bližšie výsledky vyšetrenia nemám. Dieťa nemá základné sebaobslužné návyky a nerozpráva. Dokáže sa sám najesť , vie používať lyžičku, držať pohár, napije sa s oporou. Pred polrokom napodobňoval zvuky (koníka, indiána), alebo opakoval slabiky, teraz len veľmi zriedka chce niečo zopakovať. Nie je agresívny, ale ani apatický. Na pokyny dvihni, zober, sadni si na svoju stoličku reaguje pomerne dobre, ale až po viacerých opakovaniach. Návštevuje logopedičku, ale nechce spolupracovať. Veľmi rád počúva moje rozprávanie a spev, pozorne sleduje moje pery a ako by sa snažil po mne opakovať, ale nič... Aké cviky alebo pomôcky by som mala používať, prosím o radu
    Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Osprvedlňujem sa, ale neviem čo je skratka PMR.
    V každom prípade u akejkoľvek poruchy s vývinom reči alebo psychomotorickou retardáciou sa treba riadiť odporučeniami odboného pracovníka, ktorý s dieťaťom pracuje/ psychológ, logopéd, fyzioterapeut. učite je správne veľa sa dieťaťu venovať, spievať mu, ukazovať a pomenovávať obrázky, trpezlivo, opakovane. Treba však pracovať tak, aby ste ho touto činnosťou zaujali viackrát denne ale na krátku dobu, kedy je schopný sa na to sústrediť.