Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • učiť dieťa sedieť

    , Autor: zuska2001

    Dobrý deň,
    synček má už 1 rok, ale ešte poriadne nesedí. Udrží sa ako tak v tzv. šikmom sede, ale je mu táto poloha neprirodzená, je neistý, bojí sa. Sám si zatiaľ sadne len zo štyroch na pätičky. Ja ho sedieť nedávam, vzhľadom na to, že dnes sa to robiť neodporúča, pretože je to záťaž na chrbticu. Svokra mi však vyčíta, že ho to neučím, vraj ho mám nechávať sedieť , mám mu to ukázať. Viem, že už mal sedieť, ale zrejme ten pomalý psychomotorický vývoj zdedil po mne, ja som sedela v 1 roku a 1 mesiaci, chodila až v 18 mesiacoch. Chodíme na neurologiu, aj cvičíme. Inak je zdravý, hravý, len má svalový hypotonus. Môžem mu teda ja nejako pomôcť naučiť sa sedieť ?

    Dobrý deň,
    synček má už 1 rok, ale ešte poriadne nesedí. Udrží sa ako tak v tzv. šikmom sede, ale je mu táto poloha neprirodzená, je neistý, bojí sa. Sám si zatiaľ sadne len zo štyroch na pätičky. Ja ho sedieť nedávam, vzhľadom na to, že dnes sa to robiť neodporúča, pretože je to záťaž na chrbticu. Svokra mi však vyčíta, že ho to neučím, vraj ho mám nechávať sedieť , mám mu to ukázať. Viem, že už mal sedieť, ale zrejme ten pomalý psychomotorický vývoj zdedil po mne, ja som sedela v 1 roku a 1 mesiaci, chodila až v 18 mesiacoch. Chodíme na neurologiu, aj cvičíme. Inak je zdravý, hravý, len má svalový hypotonus. Môžem mu teda ja nejako pomôcť naučiť sa sedieť ?

    Dobrý deň,
    synček má už 1 rok, ale ešte poriadne nesedí. Udrží sa ako tak v tzv. šikmom sede, ale je mu táto poloha neprirodzená, je neistý, bojí sa. Sám si zatiaľ sadne len zo štyroch na pätičky. Ja ho sedieť nedávam, vzhľadom na to, že dnes sa to robiť neodporúča, pretože je to záťaž na chrbticu. Svokra mi však vyčíta, že ho to neučím, vraj ho mám nechávať sedieť , mám mu to ukázať. Viem, že už mal sedieť, ale zrejme ten pomalý psychomotorický vývoj zdedil po mne, ja som sedela v 1 roku a 1 mesiaci, chodila až v 18 mesiacoch. Chodíme na neurologiu, aj cvičíme. Inak je zdravý, hravý, len má svalový hypotonus. Môžem mu teda ja nejako pomôcť naučiť sa sedieť ?
    Dobrý deň,
    synček má už 1 rok, ale ešte poriadne nesedí. Udrží sa ako tak v tzv. šikmom sede, ale je mu táto poloha neprirodzená, je neistý, bojí sa. Sám si zatiaľ sadne len zo štyroch na pätičky. Ja ho sedieť nedávam, vzhľadom na to, že dnes sa to robiť neodporúča, pretože je to záťaž na chrbticu. Svokra mi však vyčíta, že ho to neučím, vraj ho mám nechávať sedieť , mám mu to ukázať. Viem, že už mal sedieť, ale zrejme ten pomalý psychomotorický vývoj zdedil po mne, ja som sedela v 1 roku a 1 mesiaci, chodila až v 18 mesiacoch. Chodíme na neurologiu, aj cvičíme. Inak je zdravý, hravý, len má svalový hypotonus. Môžem mu Dobrý deň,
    synček má už 1 rok, ale ešte poriadne nesedí. Udrží sa ako tak v tzv. šikmom sede, ale je mu táto poloha neprirodzená, je neistý, bojí sa. Sám si zatiaľ sadne len zo štyroch na pätičky. Ja ho sedieť nedávam, vzhľadom na to, že dnes sa to robiť neodporúča, pretože je to záťaž na chrbticu. Svokra mi však vyčíta, že ho to neučím, vraj ho mám nechávať sedieť , mám mu to ukázať. Viem, že už mal sedieť, ale zrejme ten pomalý psychomotorický vývoj zdedil po mne, ja som sedela v 1 roku a 1 mesiaci, chodila až v 18 mesiacoch. Chodíme na neurologiu, aj cvičíme. Inak je zdravý, hravý, len má svalový hypotonus. Môžem mu teda ja nejako pomôcť naučiť sa sedieť ?
    teda ja nejako pomôcť naučiť sa sedieť ?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Keďže chodíte na neurológiu a aj cvičíte, tak jeho zdravotný stav aj psychomotorický vývoj je pod kontrolou. Dieťa nie je potrebné učiť sedieť, ani chodiť, v určitom veku sa to zdravé dieťa naučí samo, váš synček má v tom ešte podporu cvičenia. Nie je potrebné ho dávať sedieť, okrem času jedenia v detskej sedačke, kým sa to sám nenaučí.