Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • 8 rocna dcera problem v skole

    , Autor: janela

    Dobry den, mam 8 rocnu dceru, ziacku tretej triedy. Od noveho sk.roku maju novu triednu ucitelku, starsiu pani. Ako sa dcera uz pocas prazdnin na skolu tesila, tak tam teraz nechce chodit alebo len s nevolou. Kazdy den sa stazuje, ze ju boli brucho, dokonca niekedy rano ma aj hnacku - kvoli comu som ju jeden den pre istotu nechala aj doma, ale to nie je riesenie do buducna. Ma sice aj diagnostikovanu alergiu na obilniny z coho ju moze bolievat brusko, ale to sa snazime obmedzovat. Podla mna je to skor psychickeho povodu, nakolko dcera je velmi citliva a vsetko, hlavne krivdy preziva dost intenzivne. Hned prvy tyzden ich p.ucitelka popresadzala aj napriek tomu, ze deti nepoznala, nevedela ake su, ako sa spravaju.., dcera je nekonfliktna, bezproblemova, no dostala miesto s chlapcom s ktorym nikto nesedava, v poslednej lavici v rohu triedy. Neviem preco, z akeho dovodu to urobila. A v tom vidim najvacsi problem, kedze ine dievcata v pohode posadila spolu a ju uplne vyclenila mimo. Tak toto sa uz dotklo aj mna a nie len mojej dcery. Neviem co robit dalej, ako postupovat. Dakujem za radu.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Určite by som najprv zašla za pani učiteľkou a skúsila sa s ňou porozprávať, vysvetliť dcérkin problém a snažiť sa o zmenu. Ak nebudete úspešná, iste by som sa obrátila na riaditeľku alebo zástupcu riaditeľa alebo ak majú v škole detskú psychologičku. Vždy je lepšie dohodnúť sa dohovorom a po dobrom ale ak by ťažkosti dcérky pokračovali a v škole by zmena nenastala, je potrebné to riešiť cez vyššie inštitúcie alebo vyššie postaveného človeka v škole, pretože somatizácia psychických problémov býva u detí častá a keďže lekár nevie oddeliť organickú píčinu ťažkosti od psychicky podmienených problémov, znamená to zbytočnú záťaž pri vyšetrovaní pre dieťa ale aj pre celý zdravotnícky systém.