Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • nocne pomocovanie

    , Autor: didus

    Dobry den pani doktorka.Mame dceru4,5 rocnu.minuly rok v lete sme odlozili nocnu plienku.na cele 4noci,jednoducho som skoro nikdy nevystihla spravny cas dat ju v noci na nocnik a nebolo mi srdcu blizke v noci ju budit...tak som plienku vratila.tento rok v januari ona sama odmietla nocnu plienku s tym,ze uz ani jej bratrancek nema(o rok mladsi).situacia je taka,ze sme obmedzili pitie vecer(nie vzdy sa to podari),cca pred pol 9tou vecer sa vycika a potom ju budim:-(okolo 11tej.potom malokedy vydrzi do rana sucha.v noci sa sama vobec nebudi,rano neviem ako mam reagovat na mokru postel,no z jej strany nejaku extra lutost nevidim,neda to najavo.bola som aj u detskej lekarky,aj vypisala papier na uzv bruska ale presne vtddy zacala dcera hnackovat,tak sme to neriesili.mame na to vysetrenie ist?ako postupovat dalej?dakujem rady

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Do piatich rokov by som situáciu neriešila. Samozrejme ak nemá nejaké iné ťažkosti: napríklad v pôrodnici nemal nález na obličkách, nemala zápaly močových ciest a podobne.
    Je dôležité dodržiavať určitý režim: cez deň piť dostatočne, ak je veľmi aktívna tak odpoludnia ešte spánok. Asi dve hodiny pred uložením už ponúkať menej tekutín / hlavne už pred spaním nevypiť fľašu mlieka, ako sa to niekedy deti majú radi/. Okolo jedenástej alebo aj po pol noci ju nechať vycikať, nemusí sa ani zobudiť. Kvôli tomu aby nespala v mokrom tak by som jej pokojne na noc dávala plienku. Za pocikanie nehrešiť ale po suchej noci veľmi chváliť. Uvidíte po piatom roku života ako sa nočné močenie bude ďalej vyvíjať, podľa toho budeme postupovať.