Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Pocikávanie

    , Autor: gabrielka

    Pekný deň pani doktorka,
    rada by som sa vás opýtala na váš názor ohľadom môjho / nášho problému s dcérou. V januári budúceho roku bude mať už 4 roky. Tento rok - na jar (to už mala 3 roky a cca 4-5 mesiacov, som ju začala odúčať od nočných plienok. Najprv to išlo fajn, malú som dala pred spaním na nočník, potom keď šom si šla ľahnúť ja, tak som ju spiacu posadila na nočník ešte raz a do rána vydržala. Sem tam sa jej stala nehoda a pocikala sa. Ale v rámci "učenia" som to nebrala až tak tragicky. Horšie je to teraz - keď už po cca pol roku - sa to horší a pocikáva sa viac krát do týždňa. Niekedy sa pociká aj dva krát za noc. Keď idem spať tak ju nájdem pocikanú a potom ráno to isté. Na začiatku bol aspoň nejaký progres, teraz mám však dojem, že je to omnoho horšie ako na začiatku. Neviem či to je normálne, ani ako dlho sa deti odúčajú od nočných plienok. Viem, že sem-tam sa nehoda stane, ale u nás je to skoro každý deň. Sú dni, možno aj týždeň - dva, kedy sa nepociká ale potom zase kolotoč a pocikáva sa skoro denne. Mám navštíviť nejakého špecialistu, alebo ako postupovať? ďakujem za radu.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Odúčanie od nočného cikania býva rôzne a aj trvá rôzne dlho aj sa podarí v rôznom veku. Profesor Kovács, odborník aj na túto problematiku tvrdí, že nočné pomočovanie začína byť problém vtedy, ke´d to začne vadiť rodičom či dieťaťu. Vo veku vašej dcérky by som to ešte nepovažovala za nejaký oneskorený návyk na nočné nepomočovanie. je správne ju nechať pred spaním vycikať, môžete ju neskôr aj ešte raz nechať vycikať. Tesne pred spaním by nemal vypiť veľa tekutín, ale v priebehu dňa je potrebné aby pila dostatočne. Ako uvádzate bolo obdobie, kedy sa pomočovala menej. Odporúčam konzultovať problém s vašim lekárom a dohodnúť sa aj na vyšetrení moče. Potom postupovať individuálne, pre pretrvávaní pomočovania ho riešiť buď s vašim lekárom alebo s nefrológom,