Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Problém s jedením

    , Autor: Verčitko237

    Dobrý večer
    Máme syna 6r,ktorý má dlhodobý problém s jedením.zacalo to keď mal 1r3m,postupne selektoval a selektoval jedla.s vekom sa to zhoršuje.ako mu vypadol 1.zub je to už úplná katastrofa.pediatricku som viackrát upozorňovala že Máme problém s jedením.kedze výškovo a vyhovo je v rámci tabuliek, nebýva chorý ci unavený, tak to odmietla riešiť.nic voľnopredajné-pikovit,pedia kid ,B12,pivovarske kvasnice,b komplex,rybí olej 0bodov.synovi pomáha peritol na predpis,ale len pokiaľ ho užíva po dobrati sme tam kde sme boli.syn navštevuje kvôli tomu aj pedopsychiatra.absolutne žiadna stratégia nefunguje.problemom je ze odmieta co i len niečo ochutnať. V apríli sme skončili už v nemocnici,na infúzii.pediatricka to po rokoch nášho trápenia začala riešit bo nám schudol a bol extrémne biely.viackrat sa mu brala krv,krvný obraz v poriadku,ani chudokrvny nie je.naposledy mu zistili alergiu na kravsku bielkovinu,gastro máme až na konci septembra.je to už neúnosné,psychicky to uz nezvládam.pokial to nie je niečo z toho mala co zje,je radšej hladný.dlhodobo mu vadí varená strava,všetko tekutej konzistencie.uprednostnuje len všetko suché.neskutocne sa o neho bojím.podla lekárov to nie je akútny stav. pedopsychiater mu teraz predpísal antidepresiva-sertralin bo syn má aj elektivny mutizmus.kedze má aj mutizmus,psychoterapia neúspešná.vitaminy sa mu snažím dopĺňať aspoň umelo.pravidelne užíva aj probiotika.uz sme zufali.prosim,čo môžme vyskúšať?čím to môže byť?co by mu mohlo pomôcť?peritol tiež nemôže vkuse užívať a antidepresiva neviem nakoľko môžu pomôcť prekonať strach odpor ,že by aspoň nieco ochutnal.prosim poraďte,už sme zufali a v koncoch.syn má niečo cez 120cm a 22,6kg.ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Výnimočne sa takéto problémy vyskytujú. Istotne to súvisí s psychikou dieťaťa.
    V tomto štádiu by som riešila problém takto: podávať ďalej peritol, má aj účinok na psychiku a nie je problém ho úžívať dlhodobo. Podávala by som len jedlá, ktoré dieťa akceptuje a v takej forme v akej ich prijíma. Dôležité je, aby jedlo obsahovalo ovocie, zeleninu, mäso, obilninu. V akej forme to je ochotný konzumovať, tak mu to podávajte. Ako doplnok stravy by som podávala nutridrink, podľa toho akú chuť by akceptoval, možno by sa dal aj predpísať, pravdepodobne na odporučenie psychiatra. V každom prípade je potrebná dobrá psychoatrická starostlivsoť a veľmi individuálny prístup aj z vašej strany, rodičov.