Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Mlieko v strave dietata

    , Autor: Jancica

    Dobrý deň pani doktorka,

    chcela by som sa opýtať - moja 1,5 ročná dcérka od narodenia bola kojenia, pila aj umelé mlieko, cca 50:50, kojim ju stále približne 2 krat denne. V poslednom čase odmieta umelé mlieko, môžem jej začať dávať kravské alebo iné mlieko? Ak áno, v akom množstve? Treba ho aj prevarit? Alebo mam do 3 rokov zabezpecit prísun vápnika prostredníctvom syrov a jogurtov a kravské (alebo iné mlieko) začať dávať od 3 rokov?
    Ďakujem.

    S pozdravom,

    Machankova

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Kravské / nie je potrebné iné, pretože nie je o nič zdravšie/ bežne dos
    tupné v sieti potravín odporúčam deťom podávať až po treťom roku veku. Od druhého roka do neho môžete robiť kašu alebo puding. Do varenia môžete použiť smotanu alebo bežne dostupné mlieko.
    Sú deti, ktoré odmietajú piť mlieko, či už umelé alebo bežné. Nie je to problém, pokiaľ má dieťa správnu výživu: teda konzumuje mäso, zeleninu, vajcia, mliečnu kašu, vhodné syry.