Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,692 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Neustále plače a vyžaduje si pozornosť

  , Autor: zuzka710

  Dobrý deň p.doktorka, náš syn ma 4,5 roka. Je veľmi šikovný, neustále počíta, učí sa nové veci, má dobrú pamäť. Je jedináčik a máme úplnú rodinu. S manželom sa nehádame, ani nemáme žiadne problémy, nič sa v našej rodine nezmenilo. Za posledné také 3- 4 mesiace je ale až priveľmi citlivý. Neustále za všetko plače (dokonca toľko neplakal ani ako malé bábätko). Keď mu niečo nejde, alebo sa mu niečo nedarí, nepáči, nesúhlasí s niečim, hneď začne plakať, ale až tak hystericky a dokolečka opakuje, že on to chce, ako taky "zaseknutý magnetofón". Nedokážeme ho veľakrát ani utíšiť, nezaberá vtedy nič ani pekné slovo, ani vyhrážky, nič. Jednoducho ho nechávame iba vyplakať. Takéto plače spustí aj na ulici, hocikde, nie iba doma.
  Taktiež sme si všimli, že akonáhle sa mu ja alebo manžel nevenujeme, tak si dožaduje našu pozornosť. Zväčša je to vtedy, keď sa začneme s manželom rozprávať. Hrať sa chce stále iba s jedným z nás dvoch, sám sa maličko zahrá, skoro vôbec. Snažíme sa mu vždy jeden z nás venovať maximálne ako sa dá, neustále sa mu snažíme robiť nejaký program, ale myslíme si, že by sa mal vedieť už v takomto veku zahrať aj sám.
  Potrebovali by sme radu či je to dôvod na nejaké vážnejšie riešenie s detským psychológom alebo je to jav, ktorý k jeho veku patrí. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Teraz to možno súvisí aj s tým, že ste stále doma a sami. Chýba mu možno kolektív detí. Myslím podľa toho, že to trvá tieto posledné mesiace.
  Ak to vidíte ako nápadnú zmenu správania a komunikácia s dieťatkom ako aj celý rodinný život je tým negatívne poznačený, je určite správne konzultovať psychológa. Môže to byť prechodné, niečo vyplývajúce z jeho povahových rysov alebo sa môže niečoho obávať, tak je lepšie situáciu riešiť teraz než neskôr, keby sa objavili aj iné problémy so správaním.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: