Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,610 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Antibiotiká

  , Autor: Zdenka

  Dobrý deň.Mame problém s podávaním antibiotickych sirupov.Moj syn má 18 mesiacov a pri podávaní sirupa ho za každým vyvracia,dokonca som mu skúšala dať aj do čaju a bez úspechov,teraz mi odmieta piť tekutiny nakoľko má aj horúčky.Upozornila som na to aj našu pediatricku lenze ona si tvrdila svoje,že musím byť trpezlivá atď.Viete mi poradiť ako mám postupovať? Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Je to veľmi ťažké, ak dieťa potrebuje antibiotiká, musí ich užívať.
  Niektoré sirupy sú naozaj so zvláštnou chuťou,niekedy sa v rovnakom zložení, respktíve s rovnakým spektrom účinnosti dá predpísať iný preparát a ten dieťa akceptuje. Môžete sa poradiť s lekárom. Zatiaľ sa vždy nakoniec podarilo dieťa presvedčiť, aby liek konzumovalo. Aj za cenu toho, že sa mu sľúbi odmena, alebo sa trocha postraší nemocnicou. Ak však má antibiotiká užívať, teplotuje a stále antibiotika vracia, neostáva iné ako hositalizácia a podávanie antibiotika do žily.

Podobné otázky

 • Problém zo stolicou

  , Autor:

  Dobrý deň chcem sa spítať mám syna ktorý má 3 a pol roka a už 6 deň čo mi nechce kakat veľmi sa bojím aby sa niečo nestalo ešte nikdy mi takto nezadržiaval stolicu nepomáhajú ani čípky aj je kľudný pobehuje hra sa, iba v jednom je problém že mi nechce od narodenia papať ovocie iba výživy ináč papa pekne zeleninu mäsko a všetko ostatné polievočku proste všetko nevyberá si ešte dokonca ani sladkosti nemá rád iba horalku a dosť nechápem kde je problém je pravda ze bol teraz chorý a bral antibiotika prosím paradte ak viete ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem, či ste nie vo fáze odplienkovania. vtedy tieto ťažkosti bývajú.
  Po antibiotikách treba dlhodobo najmenej tri týždne podávať probiotika.
  V takýchto prípadoch riešim situáciu vyšetrením dieťatka a pohovorom s rodičmi, netreba pred dieťaťom o jeho probléme s kakaním hovoriť, vie o tom, a často schválne problém ďalej hrotí, nekaká, lebo vie, že tým získalva pozornosť. Býva to často aj po narodení súrodenca alebo inej zmene v rodine. Určite treba upraviť stravu, nedávať varenú mrkvu, varenú ryžu, mak kakoo, čokoládu, tvrdé syry. Podávať dostatok tekutín, prevažne čistú vodu alebo čerstvú šťavu. Ak sa to týmto postupom neupraví behom týždňa dvoch, je na mieste vyhľadať lekára, naordinuje aj medikamentoznu liečbu.

 • Amoksiklav 375

  , Autor: Nisa

  Dobry den,
  pisem Vam lebo uz som uplne na dne :-( co sa tyka antibiotickej liecby v tehotenstve. Bola mi zistena hydronefroza a bakteria v moci. Urologicka mi nasadila antibiotika v cca 31 tt. Nasadila mi na 7 dni Amoksiklav 375 ( 3 krat denne) a potom na 29 dni ( 1 krat denne) ako prevencia pred nastupom bakterie a mozneho zapalu oblicky. Moja gynekologicka to brala normalne nic mi k tomu nepovedala. Pricom iny gynekolog ostal uplne zaskoceny ze tak dlho beriem antibiotika. Poprosim Vas o Vas nazor ci to mohlo mat nejaky vplyv na babatko v brusku, velmi sa o moje babatko totiz bojim.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Amoksiklav nie je antibiotikum kontrainidkované v tehotenstve. Samozrejem všetko čo matka v tehotenstve užíva dieťatko ovplyvňuje. Na druhej strane hydronefróza a s ňou často spojená infekcia je závažné ochorenie a treba ju aj v tehotenstve liečiť.
  Neveim, či sa už bábatko narodilo, ale v každom prípade by vašu anamnézu v tehotenstve aml vedieť pôrodník aj detský lekár dieťatka.

 • Streptokok B a novorodenec

  , Autor: Zuzana2502

  Dobrý večer. Prosím vás potrebovala by som objasniť zopár vecí ohľadne mojej dcérky. Počas tehotenstva som mala pozitívny test na streptokoka skupiny B. Počas pôrodu mi boli podané antibiotiká. Na prepúšťacej správe boli uvedené vykonané vyšetrenia ktoré by som potrebovala vysvetliť. Klinický materiál(špecifikácia)žal.obsahu aeróbna kultivácia nález pôdy ostali sterilné. Mykologia nález negatívny. Kultivácia po pomnožení žal.obsah nález eschericia coli. Výter ucho kultivácia po pomnožení aj aerobna kultivácia nálezy pôdy ostali sterilné a mykologia negatívny nález. Z pôrodnice bolo doporučené očkovanie proti rotavírusom. Prosím vás môžete mi objasniť či je dcérka podla týchto výsledkov v poriadku a prečo má byť zaočkovaná proti rotavírusom? A ešte by ma zaujímalo čo znamená usg coxy: Coxy II.a? Ma klbiky v poriadku? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Tie nálezy boli pravdepodobne aj z vašich vyšetrení, nález z uška bol od bábätka. Všetky nálezy sú v poriadku a dieťatko nie je nijako ohrozené podľa uvedených výsledkov.
  USG coxy II a znamená, že tam nie je porušený vývin bedrových zhybov ale je potrebné ešte kontrolné vyšetrenie, ktorého termín určí ortopéd, ktorý dieťa vyšetroval.
  Očkovanie proti rotavírusom nesúvisí nijako s uvedenými nálezmi. V jednej našej pôrodnici veľmi správne poučia mamičky a aj to napíšu do správy, že je vhodné očkovaie proti rotavírusom, pretože toto očkovanie chráni deti proti závažnej infekcii, ktorý je spôsobená rotavírusom a prejaví sa ako vysoká. eplota, hnačka, vracanie, zväčša aj kašeľ a nádcha a čím je dieťatko menšie, tým je pravdepodobnejšie, že liečba bude musiť prebiehať v nemcnici na infekčonom oddelení. V krajnách tretieho sveta je toto ochorenie zodpovedné za tisícky úmrtí detí do roka. Vaša lekárka by vás mala poučiť o spôsobe a čae očkvania. Podávajú sa dve alebo tri látky, podľa výberu očkovacej látky, očkovacia látka sa aplikuje tak, že dieťatko vypije malé množstvo tekutiny, odstup medzi podaním očkovacej látky je namenej štyri týždne , očkovanie začína v druhom mesiaci ale musí byť ukončené vo veku šesť mesiacov. Jedna očk látka stojí cca 40 euro, ale poisťovňa všetko nad 10 euro po vyučtovaní rodičom vráti.

 • Tehotenstvo

  , Autor: Andrea

  Dobry den. Chcela by som poradit. Ked som bola v 7tt navstivila som pohotovost lebo ma dlchsie trapil dusivy kasel bola som strasne slaba vycerpana. Samozrejme na pohotovosti som zdoraznovala ze som tehotna a v 7 tt! Doktor my predpisal antibiotika azitrox 500 patri to medzi azitormycin. A calcium chloratum teva sirup ktory som uzivala 1 PL 3*denne. Na poradni teraz v 10/4 tt som svojmu gynekologovi oznamila ze som brala tu antibiotiku 3 dni. Bol stoho zhrozeny preco ten pan doktor my predpisal prave tuto ATB:-( . Moze my ohrozit teraz moje dieta? Co ked sa nebude spravne vyvijat? Bojim sa o moje dietatko ze bude mat nejaku vadu alebo co:-(.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Upokojte sa. V tehotenstve je naozaj najlepie neužívť žiadne lieky, ale ak je matka chorá, je potrebné ju liečiť. Voľba pána doktora na pohotovosti nebola najlepšia, ale ak sa teraz cítite dobre, nestresujte sa kvôli tejto situáciii s antibiotikami, lebo stres nie je v tehotenstve vhodný a dobrý pre vás ani pre bábätko. Snažte sa vyhýbť ochoreniam a podľa ožnosti ak predsa len budete mať nejaké ťažkosti, radej vyčkajte s oetrením na svojho lekára, na pohotovosti vás vyšetrí neznámy lekár a hľadá vždy najjednuduchšie a zároveń dobré riešenia, nie vždy je to však to najlepie.

 • Antibiotika

  , Autor: Jozef

  Dobry den, moj syn ma 31 mesiacov, a dostal atb cefzil kazdych 12 hodin, po 3ml, a ma 13,5 kg. Davala som mu ich vzdy o 6:30 a 18:30 a na obed probiotika.... problém je v tom ze som si na obed zmylila atb s probiotikami

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Samozrejme na ďalší deň pokračujte len dvoma dávkymi, rannou avečernou a dávajte pozor, aby sa to neopakovalo.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: