Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Problém zo stolicou

    , Autor: Nemám prezývku

    Dobrý deň chcem sa spítať mám syna ktorý má 3 a pol roka a už 6 deň čo mi nechce kakat veľmi sa bojím aby sa niečo nestalo ešte nikdy mi takto nezadržiaval stolicu nepomáhajú ani čípky aj je kľudný pobehuje hra sa, iba v jednom je problém že mi nechce od narodenia papať ovocie iba výživy ináč papa pekne zeleninu mäsko a všetko ostatné polievočku proste všetko nevyberá si ešte dokonca ani sladkosti nemá rád iba horalku a dosť nechápem kde je problém je pravda ze bol teraz chorý a bral antibiotika prosím paradte ak viete ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Neviem, či ste nie vo fáze odplienkovania. vtedy tieto ťažkosti bývajú.
    Po antibiotikách treba dlhodobo najmenej tri týždne podávať probiotika.
    V takýchto prípadoch riešim situáciu vyšetrením dieťatka a pohovorom s rodičmi, netreba pred dieťaťom o jeho probléme s kakaním hovoriť, vie o tom, a často schválne problém ďalej hrotí, nekaká, lebo vie, že tým získalva pozornosť. Býva to často aj po narodení súrodenca alebo inej zmene v rodine. Určite treba upraviť stravu, nedávať varenú mrkvu, varenú ryžu, mak kakoo, čokoládu, tvrdé syry. Podávať dostatok tekutín, prevažne čistú vodu alebo čerstvú šťavu. Ak sa to týmto postupom neupraví behom týždňa dvoch, je na mieste vyhľadať lekára, naordinuje aj medikamentoznu liečbu.