Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Zvláštne vyrážky

    , Autor: hirjakova-monika

    Dobrý deň p.doktorka,môj syn má 1,5 roka,doteraz nebol ani raz chorý,je stále dojčený,očkovaný,ani po očkovaniach nemal nikdy žiadny problém.Nedávno sme ho dali zaočkovať proti Hepat.A.Máme problémy s atopickým ekzémom,premasťujeme ho kys.mliečnou,do kúpeľa Oilatum Emollient,či ovsený kúpeľ,žiadne mydlá,aviváž do prania...nič.Asi po 7 dnoch po očkovaní proti Hep.A sa mu zjavili na brušku vyrážky.Boli veľmi drobné a preto sa mi ani nezdalo že by boli vyplnené tekutinou alebo hnisom.Svrbelo ho to-Boli sme u pediatra ten vylúčil že by to bol následok očkovania,predpísal Fenistil kvapky,tvrdila že to môže byť reakcia na hocičo.Poriadne sa na to ani nepozrela.Keďže sa však vyrážky dosť zmenili,navštívili sme kožného lekára.Pod slovom zmenili myslím...no je to veľmi ťažké opísať,pod každou a jednou vyrážkou sa akokeby zmenilo podkožie,akokeby sa tam urobili také jazvičky a to okolie tak trošku zhnedlo.Poslala by som Vám aj obrázok ale tu sa nikde nedá vložiť.Najprv to mal len na malej ploche,a teraz asi pred 5 dnami sa mu to zväčšilo.Kožný lekár nám povedal,že nikdy také niečo nevidel.Detský kožný lekár nám tiež nepovedal čo to je dg.napísal iné zhrubnutia kože.Dostali sme mast Locoid lipoceam a ichtamolovú masť obe 2 krát denne mastiť.Dnes je 3 den odkedy to mastím,ale zmenu nevidím,akurát sa mi to zdá byť menej výrazné.Priznám sa že to vyzerá naozaj veľmi čudne.Aby som nezabudla nikdy inde okrem bruška to nemá,jednu dve bodky na nohe a jednu na tvári.Sme s toho nešťastný a bojíme sa či mu to zmizne.Nič nové do stravy nemal zaradené.Jediné čo ma napadlo bolo či to nemohol spôsobiť ten ovsený kúpel,presne v tom období sme ho v nom začali kúpať,či to nemohlo byť z feniklového čaju,ktorý som mu začala tiež vtedy dávať alebo či nemohol chytiť niečo vonku na ihrisku.Predsa len kým prichádzame z ihriska domov to chvílu trvá takže ruky má špinavé a dáva si ich do úst.Neviete nám prosím poradiť?Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Nevidela som to samozrejme, ale podľa vášho popisu sa pravdepdobne nejedná ani o reakciu na očkovanie ani o infekčné ochoenie. Jedine ak by ste boli s dieťaťom niekede v exotickej krajine, mohlo by sa jednať o uštipnutie a prenesenie nejakej exotickej choroby. Podľa vášho popisu by som skôr uvažovala nad iným ochorením, ktoré nie je kožné ale prejavuje sa na koži. Keďže ste však už boli u detského kožného lekára, nerada by som spochybnila jeho nález, ale asi by som vyhľadala detského reumatológa.