Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Prosba o radu

    Dobry den, mam 4-tyzdnoveho chlapceka a v poslednej dobe vobec nespava. Kojim ho, ale musim ho aj prikrmovat, pretoze je velky papkac a materske mlieko mu nestaci. Prikrmovala som bebou, ale nesadla mu a maval z nej tazobu, tak sme ju zamenili za sunar nutra defense. Ale po nom si nemoze poriadne odgrgnut a musim ho aj 2 hodiny nosit v perinke. Prespi sotva 8 hodin denne a stale vyplazuje jazyk, ako keby mal tazobu. Ale to robi skoro cely den, tak som sa chcela spytat, ci je to vyplazovanie jazyka normalne. Stale sa puci, je nepokojny a niekedy srdity. Neviem si poradit, co dalej. Dakujem za radu.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dieťatko pravdepodobne vôbec nič nie je Mali by ste skúsiť vôbec neprikrmovať a dieťatko čo najviac kojiť, koľko si len pýta. Kojiť 8 až dvadsať krát denne je normálne. Spočiatku budete mať pocit, že kojíte celý deň, čo bude aj pravda ale behom pár dní sa intervaly medzi kojením budú predlžovať, dieťatko bude pokojnejšie a produkcia mlieka sa zvýši tak, že bude mať dostatok. Dieťatko sa mrví, pretože ho niekedy tlačí bruško, hlavne po nahltaní sa vzduchu pri pití z fľaše, byplazuje jazyk, pretože si nevie odgrgnúť ale niekedy aj preto, že sa napilo až veľa a potrebuje to vyzvracať. Ak budete len kojiť, sledujte počet mokrých plienok, malo by ich byť 5 až 8. Detičky bývajú aj plačlivé, aj srdité, ale to nie je dôvod stále si myslieť že sú hladné a často aj zbytočne ich krmiť umelým mliekom.