Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Kliešť

    Pani doktorka, chcem sa Vás spýtať jednu otázku. Trojročnej dcérke som dnes našla na krku kliešťa. Bol ešte celkom maličký. Vybrali sme ho a miesto vydezinfikovali. Chcem sa spýtať, čo teraz? Čo si mám všímať? Viem, že bolerióza sa prejavuje neskôr červeným fľakom, ale čo encefalitída? Aké sú prejavy, čo si mám všímať? Dcérka nie je očkovaná proti tomuto ochoreniu, len proti peumokokom. Žijeme v Nitre, neviem či sú tu kliešte infikované, len viem, že ich tu je veľa. ďakujem pekne za odpoved

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Myslím, že pri Nitre nie sú infikované ani boreliozou ani encepahlitidou. Ochorenie na encephalitidu sa prejaví cca14 dní, ale až mesiac po prisatí kliešťa. prebieha ako závažnejšia chrípka, hlavne boelsti hlavy, horúčka, zvracanie, apatia. Je nutná hospitalizácia.
    Borelioza sa prejaví cca o tri týždne / ale aj skůr/ ako červená kružnica vyrážok s centrálnym výbledom / je potrebné navštíviť lekára a leičiť antibiotikami/ alebo sa toto štádium neprejaví a po mesiaci aj viac dojde k ochoreniu podobnému chrípke ale s výraznejšími príznakmi.