Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Kliešť

    , Autor: gabbi

    Dobrý deň. Včera večer som našla u 7 ročnej dcéry prisateho kliešta, manžel jej ho vybral pinzetou.Boli vonku z družiny, tak zrejme tam sa na ňu prisal. Ešte nikdy nemala kliešta, tak sa pýtam či je potrebné ju teraz sledovať alebo aký je postup? Ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Prvý jeden a druhý deň by mohlo byť v mieste prisatia začervenanie ale to ustúpi, je vhodné miesto vydezinfikovať.
    Teraz cca tri týždne miesto vpichu ale aj okolie sledujte, ak by sa objavili kožné prejavy, zväčša s červeným lemom a bledým stredom treba navštíviť lekára, môže sa jednať o boreliozu, treba ju liečiť. AK žiadne príznaky nebudú, netreba nič robiť ani vyšetrovať.
    Kliešťová enecefalitida sa môže prejaviť tiež cca o týždEň vysokou tepltou, boelsťami hlavy, vracaním malátnosťou, zmenou psychiky, Tiežtreba vyhľadať lekára